Dziecko w ogrodzie

Jak zachęcić dziecko do przebywania w ogrodzie? Z pewnością niezbędne będą odpowiednie urządzenia służące do zabawy, ale również samo otoczenie powinno być interesujące i przyjazne dzieciom. Poza tym, dziecko w ogrodzie ma się czuć bezpiecznie!

Rodzice małych dzieci już podczas projektowania ogrodu, szczególną uwagę powinni zwrócić na bezpieczeństwo tego miejsca. Dzieci chcą dotykać, oglądać i wsadzać do buzi każdy interesujące je przedmiot. A może zaciekawić je w zasadzie wszystko. Dlatego (w przypadku najmłodszych dzieci) najlepiej odgrodzić od miejsca zabaw takie elementy wyposażenia ogrodu jak oczko wodne, studnia, skarpy, murki oporowe, niebezpieczne rośliny. Miejsce zabaw dla najmłodszych powinno być usytuowane blisko domu i z dala od ewentualnych źródeł niebezpieczeństwa. Poza tym, maleństwo przez cały czas pobytu w ogrodzie, musi być pod opieką osoby dorosłej.

Galeria urządzeń do zabawy w ogrodzie:

 

  • Kopuła do wspinaczki Geodome z uchwytami. Wykonana ze stali malowanej proszkowo, uchwyty z polietylenu. Maksymalne obciążenie do 272 kg. Przeznaczona dla dzieci w wieku 3-10 lat. Wymiary 1,52x3,05 m. www.fivesport.pl

Niebezpieczne rośliny

Na terenie ogrodu nie powinny rosnąć rośliny kłujące ani trujące. Jeżeli natomiast bardzo zależy nam na obecności takiej rośliny, powinna rosnąć w miejscu niedostępnym dla dziecka. Trujące owoce to najczęstszy przypadek zatruć dzieci. Nic dziwnego. Są kolorowe i apetycznie wyglądające, często do złudzenia przypominają te jadalne. Małe dzieci mogą się pomylić. Przecież nie znają roślin. Owoce to również ulubione produkty do zabawy, np. owoce śnieguliczki (są trujące). Trujące są również owoce konwalii, ligustru, bluszczu, ostrokrzewu, wiciokrzewu czy bzu czarnego. Silnie trujące owoce ma żywotnik (może dojść nawet do uszkodzenia wątroby czy nerek). Do najbardziej niebezpiecznych jednak należą owoce m.in. trzmieliny pospolitej. Za śmiertelną dawkę dla osoby dorosłej uważa się ok. 35 owoców. Kolejnym roślinnym zabójcą jest wawrzynek wilcze łyko. W jego przypadku dawką śmiertelną dla dziecka jest zjedzenie zaledwie kilku owoców!

Truć mogą również kwiaty, np. piwonie oraz całe rośliny konwalii, ostróżki, sasanki, ciemiernika, powojnika, hortensji (tu w szczególności pąki kwiatowe), kaliny koralowej, oleandra. Do trujących należą też narcyzy, tulipany, hiacynty, zimowity czy przebiśniegi. Co więc sadzić?

Niebezpieczne rośliny nie mogą się znaleźć w pobliżu miejsca zabaw. Dziecko w ogrodzie musi być bezpieczne. Jeżeli nie znamy roślin, które nam się podobają, a chcielibyśmy posadzić je w swoim ogrodzie, koniecznie należy zapytać sprzedawcę czy dana roślina nie jest trująca!

Więcej informacji o niebezpiecznych roślinach oraz skutkach zatrucia nimi znajdziecie w artykule „Te rośliny mogą spowodować zatrucie u dziecka”, który pisałam dla portalu polki.pl.

 

Orliki zawierają substancje trujące. Fot. M. Ćwikła

 

W pobliżu miejsca zabaw natomiast warto posadzić rośliny jadalne, np. poziomki, truskawki, borówki, porzeczki, jadalne kwiaty takie jak nagietek czy nasturcję, zioła. Wszystkie owoce przed spożyciem oczywiście myjemy, ale gdy dziecko je zje prosto z krzaczka, też nie powinno się nic stać. Bardzo ważną rzeczą jest również edukacja od najmłodszych lat i zaznajamianie z otaczającą nas przyrodą!

Atrakcyjne zabawki

Im dzieci są starsze, tym potrzebują więcej miejsca do zabawy. Przyda się spory kawałek trawnika (z pewnością chłopcy od razu zamienią go w boisko), łąka kwietna, na której można rozłożyć koc piknikowy i rozkoszować się widokiem ślicznych, drobnych, polnych kwiatów, a także kępy krzewów i drzew, które mogą posłużyć za kryjówki. W ogrodzie nie obejdzie się również bez zabawek. Młodsze dzieci zadowoli piaskownica, huśtawka i dmuchany basenik, ale starsze dzieci z pewnością ucieszą się na widok bazy na drzewie, tyrolki, równoważni czy urządzenia do wspinania. Takiego typu urządzenia można usytuować nieco dalej od domu.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram