Impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie

Drewniane meble, nawierzchnie czy ogrodzenia wymagają ochrony przed działaniami czynników atmosferycznych, grzybów, mikroorganizmów. Dlatego wiosną impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie jest bardzo wskazana.

Elementy wykonane z naturalnego drewna są bardzo ładne i wyglądają szlachetnie, ale trzeba o nie dbać. Szczególnie po zimie wymagają pielęgnacji, aby w sezonie letnim mogły zachwycać swą urodą. Dotyczy to przede wszystkim elementów wykonanych z rodzimych gatunków drewna.

Dlaczego drewno należy impregnować?

Impregnacja drewnianych elementów zapewnia ochronę przede wszystkim przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak woda, ostre promienie słońca i wiatr, ale również chroni drewniane powłoki przed mikroorganizmami, atakowaniem przez grzyby, szkodniki czy rozwojem glonów. Środki impregnujące wnikają bowiem głęboko w drewno. Impregnacja zapewnia również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, typu zarysowania, tarcia. Impregnaty podkreślają też rysunek drewna, mogą je barwić. Trwałość zaimpregnowanej powierzchni, w zależności od użytego preparatu, wynosi od roku do kilku lat.

 

impregnacja drewna

Ogrodzenie zabezpieczone impregnatem z woskiem. www.farbyjedynka.pl

Czym impregnować drewno?

Na rynku dostępne są różne środki służące do ochrony drewna.

Impregnaty zawierają substancje zapobiegające przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, rozwojowi pleśni oraz innych grzybów i owadów. Stosujemy je wyłącznie na drewno surowe, niczym wcześniej niemalowane. Można wybrać również impregnat koloryzujący, dzięki czemu dodatkowo zabarwimy malowaną powierzchnie na drewnopodobny kolor, ale z widocznym rysunkiem słojów.

Lakierobejce zabezpieczają drewno przed wilgocią i działaniem promieni UV, ale zazwyczaj nie zabezpieczają go przed chorobami i szkodnikami. Tworzą mocną, transparentną powłokę z połyskiem

Lakiery tworzą mocną powłokę chroniącą drewno przed wilgocią, wzmacniają naturalny rysunek słojów. Niektóre mogą zawierać filtry, które będą zabezpieczały drewno przed wpływem promieni UV.

Oleje zabezpieczają drewno przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci, a więc przeciwdziałają jego rozsychaniu się i pękaniu. Chronią je również przez działaniem promieni słonecznych. Ładnie uwydatniają rysunek słojów. Takie zabezpieczenie nie jest jednak trwałe i drewno powinno być malowane olejek każdej wiosny.

 

impregnacja drewna

Meble zabezpieczone lakierobejcą impregnującą. www.tikkurila.pl

Przygotowanie drewna do impregnacji

Powierzchnia, którą zamierzamy zaimpregnować, najpierw musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. W przypadku stosowania impregnatów wodnych – myjemy powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu, natomiast przy stosowaniu impregnatów rozpuszczalnikowych – rozcieńczalnikiem ftalowym. Po oczyszczeniu, warto drewno zeszlifować za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Gładka powierzchnia lepiej odprowadza wodę i utrudnia osadzanie się mikroorganizmów. Jest tez mniej podatna na zabrudzenia. Po zeszlifowaniu usuwamy starty, drewniany pył i drewno jest gotowe do nałożenia impregnatu.

 

impregnacja drewna

Ławka zabezpieczona impregnatem ochronno-dekoracyjnym Vidaron. Produkt impregnuje, wzmacnia, dekoruje i chroni drewno. Cena 62,99/2,5l. www.vidaron.pl

Impregnacja

Środki impregnujące nanosimy pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów. Czynność należy wykonać dokładnie, aby cała powierzchnia, bez wyjątków, została pomalowana. Mniej skuteczna jest impregnacja natryskowa, ponieważ w ten sposób do drewna dociera mniej środka impregnującego.

Pracę wykonujemy w ciepły i suchy dzień, aby preparat szybko schnął. Po nałożeniu impregnatu, powierzchni drewna już nie szlifujemy, aby nie usunąć warstwy ochronnej. Prace należy wykonywać w gumowych rękawicach, a resztek impregnatu nie wolno wylewać do kanalizacji.

 

impregnacja drewna

Powierzchnia zabezpieczona wodorozcieńczalną lakierobejcą alkidowo-akrylową Arborcoat Semi-Transparent Stain 638 do ochrony drewna na zewnątrz budynków. Tworzy ona półtransparentne, matowe i odporne wykończenie, podkreślające rysunek drewna. Cena 63 zł/0,5l. www.benjaminmoore.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram