Impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie

Drewniane meble, nawierzchnie czy ogrodzenia wymagają ochrony przed działaniami czynników atmosferycznych, grzybów, mikroorganizmów. Dlatego wiosną impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie jest bardzo wskazana.

Elementy wykonane z naturalnego drewna są bardzo ładne i wyglądają szlachetnie, ale trzeba o nie dbać. Szczególnie po zimie wymagają pielęgnacji, aby w sezonie letnim mogły zachwycać swą urodą. Dotyczy to przede wszystkim elementów wykonanych z rodzimych gatunków drewna.

Dlaczego drewno należy impregnować?

Impregnacja drewnianych elementów zapewnia ochronę przede wszystkim przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak woda, ostre promienie słońca i wiatr, ale również chroni drewniane powłoki przed mikroorganizmami, atakowaniem przez grzyby, szkodniki czy rozwojem glonów. Środki impregnujące wnikają bowiem głęboko w drewno. Impregnacja zapewnia również ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, typu zarysowania, tarcia. Impregnaty podkreślają też rysunek drewna, mogą je barwić. Trwałość zaimpregnowanej powierzchni, w zależności od użytego preparatu, wynosi od roku do kilku lat.

 

 

Czym impregnować drewno?

Marta Chowańczak

Marketing Manager marki Tikkurila www.tikkurila.pl

“Zakurzone i zaniedbane po zimie może skutecznie zniechęcać do korzystania z uroków odpoczynku w otoczeniu zieleni. Sposobów na efektowne wykonanie tych prac jest naprawdę wiele. Olejowanie pozwoli np. sprawnie i szybko przywrócić deskom tarasowym w pełni naturalny wygląd i pięknie podkreśli charakterystyczny rysunek słojów. Co istotne, oleje zabezpieczą drewno przed wilgocią czy zanieczyszczeniami i ograniczą jego pękanie. Do konserwacji mebli ogrodowych i innych elementów małej architektury ogrodu świetnie sprawdzą się z kolei lakierobejce czy impregnaty. Zapewnią kompleksową ochronę drewna w zmiennych warunkach pogodowych, a dzięki szerokiej palecie barw nadadzą mu piękny kolor, który wdzięcznie wpisze się w ogrodową przestrzeń. Jeszcze większy wybór kolorystyczny dają emalie kryjące. Na rynku dostępne są produkty, które można zabarwić na ponad 13 tysięcy odcieni, co oznacza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.”

 

Meble zabezpieczone lakierobejcą impregnującą. www.tikkurila.pl

Przygotowanie drewna do impregnacji

Powierzchnia, którą zamierzamy zaimpregnować, najpierw musi zostać dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. W przypadku stosowania impregnatów wodnych – myjemy powierzchnię wodą z dodatkiem detergentu, natomiast przy stosowaniu impregnatów rozpuszczalnikowych – rozcieńczalnikiem ftalowym. Po oczyszczeniu, warto drewno zeszlifować za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Gładka powierzchnia lepiej odprowadza wodę i utrudnia osadzanie się mikroorganizmów. Jest tez mniej podatna na zabrudzenia. Po zeszlifowaniu usuwamy starty, drewniany pył i drewno jest gotowe do nałożenia impregnatu.

 

impregnacja drewna

Ławka zabezpieczona impregnatem ochronno-dekoracyjnym Vidaron. Produkt impregnuje, wzmacnia, dekoruje i chroni drewno.  www.vidaron.pl

 

Impregnacja

Środki impregnujące nanosimy pędzlem lub wałkiem wzdłuż słojów. Czynność należy wykonać dokładnie, aby cała powierzchnia, bez wyjątków, została pomalowana. Mniej skuteczna jest impregnacja natryskowa, ponieważ w ten sposób do drewna dociera mniej środka impregnującego.

Pracę wykonujemy w ciepły i suchy dzień, aby preparat szybko schnął. Po nałożeniu impregnatu, powierzchni drewna już nie szlifujemy, aby nie usunąć warstwy ochronnej. Prace należy wykonywać w gumowych rękawicach, a resztek impregnatu nie wolno wylewać do kanalizacji.

 

impregnacja drewna

Powierzchnia zabezpieczona wodorozcieńczalną lakierobejcą alkidowo-akrylową Arborcoat Semi-Transparent Stain 638 do ochrony drewna na zewnątrz budynków. Tworzy ona półtransparentne, matowe i odporne wykończenie, podkreślające rysunek drewna.  www.benjaminmoore.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

One Comment

Kingareply
Maj 10, 2022 7:31 am

Oczywiście, że elementy drewniane, a w szczególności drewniane meble ogrodowe potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Tutaj https://www.lublin112.pl/drewniane-meble-ogrodowe-jak-chronic-je-przed-zima/ znalazłam wskazówki, jak zrobić to prawidłowo, by moje meble służyły mi przez lata. Polecam!

Dodaj komentarz

Instagram