Grabie do trawy

grabie do trawy

Grabie to jedno z najważniejszych narzędzi potrzebnych do pracy w ogrodzie – zarówno tym dekoracyjnym jak i użytkowym. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje w zależności od przeznaczenia. Co wyróżnia te do grabienia trawy?

Grabie służą do usuwania resztek trawy, liści, różnych odpadów organicznych oraz do spulchniania i wyrównywania gleby. W zależności od przeznaczenia, mogą być wykonane ze stali, tworzywa lub drewna. Ich kształt, szerokość i wielkość także się różni. Grabie do trawy zwykle wykonane są ze stali i powinny być dość szerokie. Ostatnio miałam okazję przetestować grabie z oferty marki Gardena.

Grabie do trawy Gardena

Moje grabie mają 60 cm szerokości. Dzięki temu praca nimi jest wydajna i szybka. Ich zęby są dość długie i zaokrąglone na końcach, co dodatkowo ułatwia pracę i nie powoduje wyrywania darni. Świetnie nadają się do grabienia trawnika po zabiegu wertykulacji. Usuwają wszystkie resztki, natomiast nie niszczą delikatnej i zmęczonej po wertykulacji darni. Testowane przeze mnie grabie do trawy wykonane są z wysokojakościowej stali pokrytej duroplastem, chroniącym je przed korozją. Nie ma więc obaw, że pod wpływem wilgoci, szybko się zniszczą.

 

grabie

 

Od górnej strony zostały wyposażone w specjalne poprzeczki. Ich zadaniem jest przytrzymywanie zgrabionej trawy i liści, aby nie wypadały na zagrabiony już trawnik.

 

grabie z poprzeczkami

 

Grabie bez trzonka?

Te grabie nie mają własnego trzonka, ponieważ należą do grupy narzędzi Combisystem. Cechuje je to, że wystarczy kupić jeden trzonek oraz różne końcówki, np. grabie, motyczkę, szczotkę… Narzędzia te pasują do każdego trzonka, a duża śruba mocująca gwarantuje bezpieczne i stabilne połączenia narzędzia z trzonkiem. Wymiana jest prosta i szybka. Taki system sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mamy mało miejsca na przechowywanie narzędzi. Układamy je na półce lub w szufladzie, a trzonek można trzymać osobno. Poza tym, wybierając się do pracy w ogrodzie (szczególnie gdy jest duży i musimy się pofatygować na jego koniec), nie musimy brać ze sobą kilku dużych narzędzi, tylko same wymienne końcówki i jeden trzonek. Zakup kolejnych narzędzi wychodzi też taniej, gdyż płacimy tylko za końcówki.

 

grabie combisystem

 

Ergonomiczny trzonek Combisystem

Testowany przeze mnie trzonek jest ergonomicznie wyprofilowany, przez co jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Ułatwia wykonywanie pracy w pozycji wyprostowanej, nie przeciąża kręgosłupa.

Wykonany jest z aluminium, więc jest lekki, a uchwyt pokryto żłobionym pokryciem z tworzywa sztucznego, co ułatwia solidne i wygodne trzymanie. Trzonek jest zakończony wygiętym uchwytem, który zapobiega wyślizgiwaniu się narzędzia.

 

 

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolona z tego narzędzia. Testowane przeze mnie grabie do trawy są solidne, a jednocześnie lekkie. Duża szerokość narzędzia pozwala na szybkie i sprawne wykonanie pracy. Bardzo przydatne okazały się także zamontowane poprzeczki, doceniłam je szczególnie przy grabieniu większej ilości trawy. Wyprofilowany trzonek okazał się wyjątkowo wygodny. Faktycznie pozwala na wykonywanie prac w pozycji wyprostowanej, dzięki czemu kręgosłup nie jest obciążony! Już nie wyobrażam sobie pracy bez niego!

 

ergonomiczny trzonek combisytem

Więcej informacji na temat narzędzi Combisystem znajdziecie na www.gardena.pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

 

Dodaj komentarz

Instagram