Jak mądrze i oszczędnie nawadniać ogród? Poznaj 3 sprawdzone rozwiązania!

W czasie upalnych, letnich dni powinniśmy podlewać nasze rośliny praktycznie codziennie, aby zapewnić im odpowiedni wzrost i zadbać o ich kondycję. Jak nawadniać zieleniec w sposób mądry, zrównoważony i wygodny? Prezentujemy trzy rodzaje narzędzi ogrodowych, które pomogą zadbać o właściwe nawodnienie.

Zastosuj licznik wody

Nawadnianie ogrodu często wiąże się z niemałymi kosztami – szczególnie, jeśli podlewamy rośliny wodą z wodociągu. Zapewnij roślinom dokładnie tyle wody, ile potrzebują a jednocześnie mierz jej zużycie i wykorzystuj ją w sposób zrównoważony. Nowy licznik wody Gardena AquaCount to wygodne urządzenie, które podłączamy do kranu, zraszacza, węża ogrodowego lub pompy. Z dużego i czytelnego wyświetlacza odczytamy informację o dziennym i sezonowym zużyciu wody oraz aktualnym przepływie wody w litrach na minutę. Urządzenie jest odporne na promieniowanie UV i mróz.

 

 

Wybierz odpowiedni zraszacz

Odpowiednio dostosowany zraszacz pozwoli zaoszczędzić zarówno cenną wodę, jak i nasz czas. Wybierając go powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wielkość i kształt ogrodu, a także na rodzaj roślin, które chcemy nawodnić.

Trawnik okrągły lub o kształcie wycinka koła nawodnimy zraszaczem o takim samym kształcie nawadniania. Wykorzystajmy na przykład zraszacz dookolny Gardena Comfort Mambo, który umożliwia wygodne podlewanie małych i większych powierzchni od 9 do 310 m². Zraszacz został wyposażony w nastawne, precyzyjne dysze, które umożliwiają równomierne rozprowadzanie wody bez powstawania kałuż. Funkcja regulacji przepływu wody pozwala na indywidualne, precyzyjne dostosowywanie zasięgu wyrzutu. W przypadku trawników prostokątnych niezbędny może okazać się zraszacz wahadłowy AquaZoom, który dostępny jest w wersji S, M i L – do wyboru, w zależności od wielkości zraszanej powierzchni. Jego zasięg, szerokość zraszania, a także szybkość przepływu wody ustawimy za pomocą wygodnych suwaków. Dzięki temu możemy podlać tylko wybrany teren – równomiernie i bez tworzenia kałuż. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę i praktyczność urządzeń. A co, gdy posiadamy trawnik o nieregularnym kształcie? Doskonałym wyborem będzie innowacyjny zraszacz Gardena AquaContour automatic. To zraszacz do nawadniania indywidualnie wybranych obszarów ogrodu o praktycznie dowolnym kształcie i powierzchni nawet do 350 m². Dzięki możliwości programowania zasięgu wyrzutu wody, łatwo nawodnimy nawet najbardziej oddalone części ogrodu.

 

 

Podlewaj precyzyjnie

Rabaty i ogrody warzywne wymagają regularnego nawadniania, szczególnie latem, a tradycyjny wąż ogrodowy nie zawsze jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Jeśli chcemy podlewać dowolny obszar szybko i dokładnie – idealnym urządzeniem będzie bęben naścienny lub ogrodowy RollUp. Pierwszy z nich montuje się do ściany budynku i obraca się o 180°, a drugi możemy zainstalować w dowolnym miejscu w ogrodzie, bezpośrednio w gruncie i obracać o 360°. To wyjątkowe rozwiązanie zapewni swobodę i dokładność nawadniania w każdym zakątku ogrodu. Rozwinięcie i zwinięcie nawet 20 m węża jest niezwykle proste i następuje po delikatnym pociągnięciu – bez schylania się, kręcenia korbą czy brudzenia rąk. Bęben jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, więc można pozostawić go w ogrodzie na cały rok.

 

Źródło: Gardena

Dodaj komentarz

Instagram