Jak układać kostkę brukową typu color-mix?

Układanie barwionej kostki brukowej (postarzane lub color-mix) wymaga doświadczenia w stosowaniu „zasady trzech palet”. Prawidłowy efekt to nawierzchnia tworząca estetyczną mieszankę równomiernie rozłożonych kolorowych kostek.

W kostkach z jednej partii produkcyjnej kolorystyka i stopień nasycenia barwą kostki brukowej będzie jednakowy dla całej partii produktów. Tak samo będzie w każdej kolejnej partii produkcyjnej. Jednak produkty z dwóch różnych partii produkcyjnych mogą już różnić się między sobą. Jak bardzo – o tym przekonamy się dopiero po ułożeniu nawierzchni.

 

Kostka Elba firmy Buszrem. Fot. Buszrem

 

Zasada trzech palet

Barwiona kostka brukowa to między innymi efekt wymieszania w odpowiednich proporcjach różnych składników. Dodawane do siebie piasek, cement, kruszywa – są produktami naturalnymi, które różnią się od siebie zależnie od źródła pochodzenia. Nie sposób uzyskać z nich takich barw jak np. w mieszalniku do farb. Mając tego świadomość doświadczone, profesjonalne ekipy brukarskie stosują przy układaniu zasadę trzech palet. Po prostu dobierają materiał losowo, równocześnie z trzech różnych palet. W ten sposób uzyskujemy naturalne „rozrzucenie” na nawierzchni kostek o różnych odcieniach.

 

Kostka Korfu firmy Buszrem. Fot. Buszrem

Źródło: Buszrem

Dodaj komentarz

Instagram