Jak uprawiać truskawki na balkonie
Aby cieszyć się własnymi truskawkami, wcale nie potrzeba grządki w ogrodzie. Wystarczy słoneczny balkon lub taras, duża donica, odpowiednia ziemia i sadzonki oraz narzędzia, które ułatwią pielęgnację truskawek. Wiosna to dobry czas, by rozpocząć uprawę tych krzewinek.
Truskawki przeznaczone do uprawy w pojemnikach różnią się od klasycznych formą wzrostu. Ich pędy są zwisające. Polecana odmiana to bardzo plenna ‘Temptation’. Ma pędy o długości ok. 30 cm, a na jednej roślinie może pojawić się nawet kilkadziesiąt dość sporych owoców. Dobrze owocują także ‘Super Star’ i ‘Roman’. Odmiany ‘Elan’, ‘Albion’ i ‘Toscana’ powtarzają owocowanie aż do jesieni. Pierwsze owoce w uprawie pojemnikowej pojawiają się najczęściej po 3-4 miesiącach od posadzenia niewielkich sadzonek. W sklepach ogrodniczych możemy też kupić bardziej rozwinięte rośliny w amplach, często już z pąkami. Takie będą owocować szybciej.
Warunki uprawy
Krzewinki lubią glebę przepuszczalną, bogatą w próchnicę i lekko kwaśną o pH 5,5-6. Do sadzenia najlepiej wykorzystać gotowe podłoże przeznaczone do krzewów owocowych, np. substrat torfowy, które ma już odpowiednią ilość substancji odżywczych. Truskawki umieszczamy w pojemnikach o głębokości ok. 30-35 cm. Mogą to być wiszące kosze lub klasyczne donice przeznaczone do zawieszenia na balustradzie. Opcjonalnie możemy też przymocować pędy do tyczki lub kratki i prowadzić je w formie pnącza. Pamiętajmy, aby pojemniki miały otwory odprowadzające nadmiar wody, dzięki czemu korzenie nie będą gnić. Kluczowa jest też warstwa drenażu na dnie (ok. 5 cm). Rośliny nie mogą być posadzone zbyt gęsto. Optymalny odstęp między sadzonkami to ok. 15 cm. Do sprawnego zrobienia dołków pod sadzonki przyda się łopatka Xact™. Duża głowica ze stali nierdzewnej z ostrymi krawędziami z łatwością wbija się w podłoże, a komfortowa, długa rączka z powłoką SoftGrip™ umożliwia wiele pozycji chwytu podczas użytkowania.
Podlewanie i nawożenie
Truskawki korzenią się dość płytko, dlatego nie mogą pobierać wody z głębokich warstw podłoża. Ich regularne podlewanie jest zatem kluczowe, szczególnie w okresie kwitnienia i zawiązywania się owoców. Zabieg wykonujemy aż do końca zbiorów, najlepiej rano lub wieczorem, kiedy promienie słoneczne są minimalne. Unikajmy przy tym moczenia liści, by nie doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych. Konieczne jest także nawożenie roślin, ponieważ gleba w donicach wyjaławia się szybciej niż w ogrodzie, a krzewinki potrzebują składników mineralnych do wzrostu i owocowania. Stały dostęp takich substancji zapewni im dawka płynnego nawozu do truskawek. Aplikujemy go w czasie podlewania zgodnie ze wskazaniami producenta na opakowaniu.
Cięcie po zbiorach
Podobnie jak truskawki w gruncie, te na balkonie również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji po sezonie. Jesienią, gdy ustanie owocowanie, należy przyciąć pędy. Wycinamy wszystkie te, na których były owoce, ponieważ w kolejnym roku pojawią się one wyłącznie na nowych. Kluczowe są odpowiednie narzędzia do cięcia. Takie, które nie uszkodzą tkanek. W tej roli doskonale sprawdzą się nożyczki ogrodowe ząbkowane Fiskars ReNew, wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i nadających się do ponownego przetworzenia. Wytrzymałe, ząbkowane ostrze ze stali nierdzewnej zapewnia sprawne cięcie nie tylko truskawek, ale też kwiatów i ziół. Komfortowe użytkowanie gwarantują też ergonomiczne rączki wykonane z przetworzonego plastiku (66% z poużytkowych odpadów opakowaniowych) i odnawialnego włókna celulozowego (34%). Donice z przyciętymi roślinami przenosimy do chłodnego pomieszczenia z dostępem do światła, np. garażu lub altany. Przez całą zimę dbamy o lekką wilgotność gleby. A w maju kolejnego roku wynosimy krzewinki z powrotem na balkon.
Oaza bioróżnorodności na balkonie
Aby truskawki owocowały, potrzebne są nie tylko odpowiednie narzędzia i warunki, ale też pszczoły, które je zapylają. Zachęcimy je do przybycia, sadząc kwiaty pełne nektaru, np. jeżówki, chabry, ogóreczniki, nagietki czy lawendę. Możemy też wysiać w donicy specjalną mieszankę łąki kwietnej dla zapylaczy. Jeszcze większą bioróżnorodność na balkonie zapewnią warzywa. W pojemnikach doskonale rosną m.in. cebula, marchew, czosnek i rzodkiewka. A przy okazji są świetnym sąsiedztwem dla truskawek i mają na nie dobry wpływ. Szczególnie cebula i czosnek, bo ze względu na swoje właściwości bakterio- i grzybobójcze, zapobiegają rozwojowi szarej pleśni, która często atakuje truskawki.
Źródło: Fiskars