Jak zagospodarować działkę ROD?

Działka ROD to spore wyzwanie dla nowego właściciela, szczególnie jeśli to pierwsza tego rodzaju inwestycja w życiu. Od czego zacząć? Co zrobić i w jakiej kolejności? W krótkim przewodniku przygotowanym przez Wojtka Wardeckiego – ogrodnika, autora kanału Ulubiony ogrodnik, a także markę Gardena pomagamy postawić pierwsze kroki w realizacji marzeń o pięknej działce.

Działka to wyjątkowe miejsce – przestrzeń, w której będziesz odpoczywać blisko natury czy ogród, który dostarczy dobrej jakości owoców i warzyw. Jednak zanim to nastąpi czeka na Ciebie sporo pracy. Oto wskazówki, które pomogą w przygotowaniu działki i pozwolą cieszyć się nią w pełni.

 

 

Od czego zacząć?

Porządki na działce zaczynamy zwykle od uporządkowania terenu, usunięcia wszystkich resztek roślin, wycinki starych drzew owocowych czy krzewów. Warto zrobić to raz, a dokładnie – pozbyć się korzeni i karp. Ziemię na działce powinno się przekopać – zwykle znajdziemy w niej stare przedmioty, które powinniśmy wyrzucić. Gdy już to zrobimy, zostaje nam wyrównanie terenu. Porządkowanie działki wymaga także zajęcia się starym domkiem, jeśli zdecydujemy się na jego rozbiórkę będziemy potrzebowali kontenera, do którego wyrzucimy meble czy wykładziny.

 

 

Planowanie przestrzeni działki jest bardzo ważne, ponieważ zgodnie z przepisami obszar działki na terenie ROD nie może przekraczać 500 m2. Taka przestrzeń wymaga czasem kompromisów. Zacznijmy więc od zaplanowania tak zwanej stałej przestrzeni – strefy odpoczynku, strefy użytkowej i gospodarczej. Następnie przejdźmy do planowania ścieżek i przejść.

Strefa odpoczynku to zwykle letni domek, którego wielkość nie powinna przekroczyć 35 m2. Będzie to miejsce, w którym odpoczniemy, ale i będziemy trzymać podstawowe rzeczy potrzebne do spędzenia na działce całego dnia. Obecnie dostępnych jest wiele gotowych domków, zwykle wykonanych z konstrukcji drewnianej. Zanim zdecydujemy się na konkretny model zadajmy sobie pytanie czy domek powinien mieć taras, na którym znajdą się wygodny hamak czy stół z krzesłami, z czego miałby być wykonany i w którym miejscu powinien stanąć. Zastanówmy się także nad tym, czy chcemy mieć miejsce na zabawę i gry z dziećmi. Odpowiedzmy także na pytanie o ocieplenie. Ważnymi elementami, o których powinniśmy pamiętać są prąd i woda – jeśli przyłącza nie są doprowadzone do działki, trzeba je zapewnić. Strefa użytkowa to miejsce na posadzenie roślin – drzew i krzewów. Warto pamiętać, aby nie umieszczać jej na środku działki, ponieważ optycznie ją pomniejszy, a koszenie będzie zajmować więcej czasu. Rośliny rozmieśćmy wzdłuż ogrodzenia. Możemy oddzielić je od trawnika za pomocą geoborderów, czyli obrzeży ogrodowych wkopanych w ziemię. Za ich pomocą stworzymy rabaty zarówno o prostych liniach jak i falistych kształtach. Ostatnim miejscem jest strefa gospodarcza, czyli obszar, w którym umieścimy uprawy warzyw i owoców, małą szklarnię czy inspekt. Planowanie kończymy na rozplanowaniu ścieżek i trawnika. Jeśli usytuowanie domku zostało przemyślane, pierwszą ścieżką, która naturalnie wpisze się w nasz ogród będzie ta od wejścia na działkę do domku. Obok niej wytyczymy ścieżki boczne – zwykle prowadzące do granic działki i strefy użytkowej. Ścieżki możemy wykonać z kamienia, kostki czy płyty chodnikowej, w zależności od naszego budżetu.

 

 

Jakie rośliny wybrać? Sprawdzona lista ogrodnika

Podczas wybierania roślin kierujmy się nie tylko preferencjami, ale i możliwościami – bądźmy świadomi, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogródka, ponieważ nie da się stworzyć kompletnie bezobsługowego ogrodu. Można jednak zastosować rośliny, które zmniejszą potrzebną ilość pracy. Oto przykładowa lista roślin, które nie będą wymagać nadmiernej pielęgnacji:

na żywopłot wybierzmy krzewy, które można formować i trzymać w ryzach poprzez cięcie, na przykład żywopłot z: grabu, cis pospolity odm. ‘Wojtek’, berberysu, ligustra, thuji brabant. Można także stworzyć żywopłot sezonowy na przykład z miskantów chińskich
na rabatach posadźmy byliny takie jak jeżówki, rudbekie, bodziszki, liliowce, żurawki, hosty, peonie, runianka, barwinek, anemony, tulipany, szałwia omszona, rozchodniki, juka karolińska, krokusy, narcyzy, bergenia
trawy, które się sprawdzą to rozplenice, turzyce, hakonechloa
iglaki: cis, thuja, jałowiec, sosny górskie
krzewy ozdobne: hortensja bukietowa, berberys, budleja, perukowiec, irga, forsycja, pęcherznica, tawuła, lilak mayerii
pnącza: clematis, winobluszcz, bluszcz
krzewy owocowe: porzeczka czerwona, żółta, czarna, agrest, borówka
drzewka owocowe: jabłonie, wiśnie, śliwa, morela czy brzoskwinia i świdośliwa.

Gdy już przystąpimy do sadzenia roślin, pamiętaj, aby przy kopaniu dołków, podsypać rośliny świeżą ziemią z dodatkiem nawozu długodziałającego. Po posadzeniu dokładnie podlejmy wszystko, co zwiększy szanse na przyjęcie.

 

 

Warzywa w ogródku działowym

Warzywa z własnego ogródka potrafią dać ogromną satysfakcję. Jeśli zdecydujemy się na ich uprawę, postawmy na podwyższone rabaty w skrzyniach o wysokości minimum 50 centymetrów, dzięki czemu nie nadwyrężymy kręgosłupa i ochronimy plony przed ślimakami. Skrzynie stawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu, raczej z dala od drzew owocowych. Skrzynki możemy także wkomponować w rabaty – posadzić przed nimi na przykład niskie rośliny takie jak tymianek czy majeranek, dzięki czemu nie utrudnią dostępu. Jeśli ustawimy kilka skrzyń obok siebie, możemy połączyć je tyczkami, po których puścimy groszek lub fasolę. W ogródku działkowym możemy posadzić kapustę białą, kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepę, ogórek, pomidory koktajlowe, buraki, sałatę, ziemniaki czy zioła: bazylię, szczypiorek, pietruszkę, kolendrę, lubczyk, stewię i szałwię.

 

 

Kompost w ogródku działkowym

Dużą popularnością cieszą się kompostowniki, do których wyrzuca się części roślin, chwasty bez nasion czy pocięte gałęzie. W ten sposób uzyskujemy własny kompost pod rośliny. Kompost można tworzyć w zamkniętych kompostownikach wykonanych z plastiku lub otwartych kompostownikach drewnianych. Jeśli zdecydujemy się na jego posiadanie, powinniśmy umiejscowić go z tyłu ogródka, w mniej widocznym miejscu. Zwykle zajmuje on powierzchnię 1,5 m2. Warto pamiętać, aby do przerzucania kompostu używać wideł, a nie szpadla. Dzięki temu nie stwarzamy zagrożenia dla dżdżownic i innych organizmów zamieniających materię organiczną w kompost.

Trawnik w nietypowej odsłonie

Na sam koniec zostawiamy założenie trawnika. Teren powinien być wyrównany, bez kamieni, kawałków korzeni, szkieł czy gruzu. Wysiejmy nasiona trawy, przykryjmy cienką warstwą ziemi i podlejmy. Do czasu kiełkowania utrzymujemy wilgotne podłoże. Pierwsze koszenie powinno odbyć się, gdy trawa osiągnie wysokość około 8-12 cm – ale zanim się położy. Jeśli nie mamy w planach regularnych wizyt i koszenia trawy, nigdy nie uda się osiągnąć efektu angielskiego trawnika. W takim przypadku zamiast trawy, dobrym rozwiązaniem może okazać się posianie mikrokoniczyny. Dorasta ona do kilku centymetrów wysokości. Jest zielona także w okresie suszy, gdy niepodlewany trawniki jest wypalony słońcem. Dużą zaletą koniczyny jest fakt, że nie wymaga ona nawożenia.

Źródło: Gardena

One Comment

Top 30 Pomysł Na Zagospodarowanie Działki Rekreacyjnej Quick Answerreply
Styczeń 12, 2023 5:31 am

[…] Read More […]

Dodaj komentarz

Instagram