Jak zapobiec awarii zewnętrznego zaworu czerpalnego?

Już niebawem nadejdzie wiosna, a wraz z nią czas na uruchomienie zewnętrznej instalacji wodnej. Ta zima przyniosła surowe mrozy, które mogły być trudnym testem jakości zewnętrznej armatury. Jeśli uległa awarii, być może pora wymienić zawór czerpalny na mrozoodporny!

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do łagodnych zim, jednak zawsze należy pamiętać o odwodnieniu zewnętrznych elementów instalacji wodnej. W tym roku temperatury spadały mocno poniżej zera, a w takich warunkach woda pozostawiona w zewnętrznej instalacji zamarza i zwiększa swoją objętość, rozsadzając uszczelki czy plastikowe części armatury. I choć dla każdego właściciela ogrodu konieczność spuszczenia wody ze zraszaczy czy linii kroplujących na zimę nie budzi wątpliwości, czasem zapominamy o kranach zewnętrznych. Armaturę umiejscowioną w np. w obrębie cokołu elewacji można łatwo przeoczyć. Jeśli więc podczas jej wiosennego uruchomienia okaże się, że ciśnienie wody jest niskie lub nie wypływa ona wcale, a ściana ulega zawilgoceniu czy wręcz zalaniu, jest to jasny sygnał, że zawór wymaga wymiany. Aby na przyszłość uniknąć takich nieprzyjemnych niespodzianek, warto zamiast tradycyjnego rozwiązania wybrać mrozoodporny zawór z funkcją automatycznego odwodnienia, jak SCHELL POLAR II.

 

 

Proste rozwiązanie, które daje pewność

Alternatywą do kłopotliwego i czasochłonnego opróżniania instalacji z wody, o którym niekiedy można zapomnieć, jest zastosowanie tzw. zaworu mrozoodpornego SCHELL POLAR II. To specjalny rodzaj zaworu długiego, który w odróżnieniu od tradycyjnych odpowiedników zamyka się na końcu obudowy. Jego korpus jest wypełniony wodą tylko do granicy pomieszczenia, a pozostała część jest automatycznie opróżniana. Innowacyjny mechanizm samoczynnie napowietrza się przy każdym zamknięciu, w wyniku czego dochodzi do odwodnienia zaworu. Dzięki temu nie trzeba wykonywać żadnych innych czynności konserwacyjnych. Armatura SCHELL POLAR II jest odporna nie tylko na działanie mrozu, ale również na długotrwałe użytkowanie i skrajne temperatury, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości stopu mosiądzu i trwałego uszczelnienia typu o-ring. Zawór jest w całości wykonany z metalu i nie zawiera żadnych plastikowych elementów, które mogłyby ulec pęknięciu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Łatwość montażu

Instalacja zaworu jest równie łatwa, jak jego eksploatacja. To bardzo uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym budynku. Występuje zarówno w postaci kompletnej armatury do zastosowań modernizacyjnych, jak i zestawu instalacyjnego dedykowanego budynkom w stanie surowym. Zawór czerpalny SCHELL POLAR II można umieścić w dowolnym murze o grubości od 200 do 500 mm. Aby dopasować go do grubości ściany budynku, w którym ma być montowany, wystarczy przyciąć jego korpus do wymaganej długości. Jedynym warunkiem, o którym należy pamiętać, jest zachowanie odpowiedniego spadku, który powinien wynosić 1°. Od wewnętrznej strony zawór jest podłączany do instalacji, a na zewnątrz nakładana jest na niego armatura czerpalna i rozeta maskująca. Wszystkie zawory POLAR II są dostarczane wraz pokrętłem COMFORT oraz zamontowanym na głowicy kluczem nasadowym, który umożliwia trwałe zamknięcie armatury, co uniemożliwia jej uruchomienie przez niepożądane osoby.

Źródło: Schell

Dodaj komentarz

Instagram