Kominkowe trendy w domu i ogrodzie

Wydawać by się mogło, że w kwestii wnętrzarskich trendów tego sezonu wszystko już zostało powiedziane. Ale to, co dzieje się wokół nas, dokonało redefinicji tego, jak podchodzimy do urządzania naszych wnętrz. Dziś, jak nigdy wcześniej, zwracamy uwagę na estetykę, funkcjonalność, bezpieczeństwo i ekologię, mając na uwadze, że we własnym mieszkaniu spędzamy coraz więcej czasu. A przytulny klimat, naturalne ciepło i domową atmosferę bez względu na okoliczności stworzy ogień w kominkach i piecach. Projektanci i architekci wnętrz igrające płomienie ognia czynią wiodącym elementem wnętrza, kontrapunktem dla betonu i marmuru, ale także idealnym dopełnieniem drewna i czerwonej cegły. W  naturalnym blasku ognia odpoczywają i ciało i umysł.

 

Biophilic design

Relaks, najlepiej na łonie natury, to gwarancja dobrego samopoczucia, dlatego taką popularnością cieszy się obecnie nurt eko, który nieskazitelne piękno przyrody czyni motywem wiodącym każdej aranżacji. Organiczne kształty, motywy roślinne oraz barwy ziemi to podstawowe wyróżniki trendu biofilii. Natura wchodzi do wnętrz, bo nic tak nie koi zmysłów jak widok polnych kwiatów na leśnej polanie, spokojnych fal na jeziorze czy porannej mgły unoszącej się nad puszczą jodłową.

 

 

Coraz częściej taras czy balkon urządza się w taki sposób, by był przedłużeniem salonu. Podobna kolorystyka, materiały i rozwiązania aranżacyjne – dwie przestrzenie: wewnętrzna i zewnętrzna przenikają się w sposób niezwykle płynny. Otwarcie salonu na taras najłatwiej osiągnąć dzięki przeszklonym drzwiom przesuwnym, wielkoformatowym oknom czy ścianom ze szkła. Taras lub balkon mogą pełnić rolę dodatkowego pomieszczenia – wyposażone w stoliki, ławy, krzesła, hamaki, leżaki, huśtawki, jacuzzi, fotele, ogrzewacze czy biokominki, idealnie sprawdzą się jako miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi, beztroskiego wakacyjnego lenistwa z ulubioną książką czy weekendowych śniadań we dwoje. A z chłodem wieczoru świetnie poradzą sobie ogrzewacze gazowe, które rozświetlą nocny mrok przyjemnym, ciepłym płomieniem. Poza wyjątkowym klimatem, który budują w patio, ogrodzie czy na tarasie, ogrzewacze gazowe np. Umbrella od marki Kratki wyróżniają się doskonałym bezpieczeństwem. Można ich używać w towarzystwie najmłodszych domowników i zwierząt, a specjalne zabezpieczenia dodatkowo chronią przed zdmuchnięciem ognika np. przez silny wiatr.

 

 

Hygge

W nurcie beztroskiego odpoczynku znajdują się także wnętrzarskie inspiracje z dalekiej Danii. Skandynawska filozofia dobrostanu w centrum stawia przytulność, rodzinne ciepło i nastrojowy klimat. W domu ma być cudownie jasno, stąd uwielbienie Duńczyków dla wszechobecnych świec i dużej ilości lamp oraz kinkietów; w powietrzu ma unosić się przyjemna woń kadzidła lub świeżo upieczonego ciasta, a z kominka ma płynąć naturalne ciepło. Nieodzowne w tym stylu są naturalne materiały: drewno, kamień, juta, bambus, len ze zdecydowaną przewagą drewna. Podłoga i meble z jasnego jesionu, nieco ciemniejszego orzecha czy dębu w towarzystwie drewnianej zabudowy i dodatków w postaci miękkich koców, pledów i poduszek sprawdzi się idealnie. Ale styl hygge to także starannie zaplanowany kącik do relaksu i wyciszenia. Kubełkowy fotel na płozach, tuż obok stolik na kawę i ulubioną lekturę oraz widok na żywy płomień ognia z tradycyjnego kominka świetnie wpiszą się w duńską filozofię szczęścia.

 

 

Źródło: Kratki

Dodaj komentarz

Instagram