Nawierzchnie w zgodzie z naturą

Planując aranżację przestrzeni wokół domu, staramy się dobierać materiały gwarantujące komfort korzystania z uroków posesji oraz przyjemne doznania estetyczne. Coraz bardziej zależy nam też, by funkcjonalne rozwiązania były jednocześnie przyjazne dla środowiska naturalnego. Jak to osiągnąć? Zacznijmy od podstaw, czyli realizacji solidnej nawierzchni eco z wykorzystaniem designerskich ażurowych elementów.

Eco możliwości

Ażurowe kostki i płyty znakomicie sprawdzają się przy tworzeniu utwardzonych ścieżek, chodników czy podjazdów. Charakterystyczne wolne przestrzenie między ściankami układanych w tych miejscach elementów umożliwiają jednocześnie prawidłowy, tzn. niezakłócony odpływ wody do gruntu. W ten sposób powstają tzw. powierzchnie przepuszczające wodę, a jeśli zapewniają przy tym naturalną wegetację roślin (np. wypełnienie trawą), nazywamy je biologicznie czynnymi. Warto pamiętać, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego określają na ogół wymagany udział procentowy takiego terenu biologicznie czynnego w stosunku do wielkości całej działki.

Praktycznie i estetycznie

Materiały eco to nie tylko prosty sposób na aranżację otoczenia w zgodzie z naturą. Dzięki niebanalnym kształtom znakomicie łączą funkcjonalność z atrakcyjnym efektem wizualnym. Przykładem ciekawego wykorzystania potencjału popularnych ażurów jest  kostka Galico, tegoroczna nowość z kolekcji Libet Decco, oferująca ponad 25% powierzchni przepuszczalnej.  W praktyczny motyw kwadratu o wymiarach 35x35x8 cm wpisany tu został niebanalny układ ścianek wewnętrznych, który wprowadza do aranżacji lekko orientalne akcenty i doskonale komponuje się z wypełnieniem w postaci kruszyw ozdobnych czy trawy. Charakterystyczny design stanowi także istotne ułatwienie w przenoszeniu i układaniu elementów Galico. Kostki dostępne są w dwóch wyrazistych kolorach, gołębim i antracytowym.  Możemy zamówić je online, korzystając z serwisu www.e-otoczenie.pl. Tam też znajdziemy inne ciekawe rozwiązania nawierzchniowe eco.

Źródło: Libet

One Comment

GregXIreply
Czerwiec 27, 2020 7:53 pm

„Ażur” można ułożyć nawet z tradycyjnej kostki 🙂 Poszukajcie w Poradniku na stronie Buszremu

Dodaj komentarz

Instagram