Ładny zapach w domu – jak zapachy wpływają na samopoczucie?
Zapach odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Zmienia nastrój i nastawienie, pobudza nasze zmysły. Warto zadbać o ładny zapach w domu, by otaczać się nim na co dzień.
Nasz zmysł powonienia jest około dziesięciu tysięcy razy silniejszy od pozostałych zmysłów, dlatego jego prawidłowe funkcjonowanie nie tylko poprawia komfort życia, ale zapewnia też bezpieczeństwo i przetrwanie naszego gatunku. Sam zapach jest nośnikiem ważnych informacji i wpływa na wiele funkcji życiowych. Stąd tak ważna jest też dbałość o przyjemny i ładny zapach w domu.
Moc zapachu
Aromaty mają ogromny wpływ na nasz organizm. Oddziałują na samopoczucie i stan psychiczny. Są w stanie poprawić humor, a nawet wprowadzić w nastrój euforii, ale też sprawić, że poczujemy się gorzej, staniemy się przygnębieni. Przykre i nużące zapachy mogą być też powodem bólu głowy, a nawet mdłości.
Jak zapach wpływa na nasze samopoczucie?
Zapachy aktywizują lub rozluźniają nasze ciało. Niektóre z nich dodają energii do działania, pomagają skupić się, poprawiają pamięć. Inne zaś uspokajają, odprężają i wprowadzają w stan relaksu. Aromaty przywołują różne wspomnienia, nawet te bardzo odległe. Możemy nimi także wspomóc lub zmniejszyć apetyt. Przyjemne dla naszego zmysłu powonienia zapachy w domu pełnią ważną funkcję.
W celu łagodzenia napięcia i stresu stosuje się olejki: lawendowy, z płatków róży, bergamotki, ylang-ylang, rumiankowy, z melisy, jaśminowy, z szałwii, neroli oraz bazylii.
W zmęczeniu i trudnościach z koncentracją pomoże olejek rozmarynowy
Zwalczanie infekcji bakteryjnych wspomagają: eukaliptus radiata, niaouli lub ravintsara.
Migrenę można złagodzić za pomocą olejku cytrynowego.
Przy nadciśnieniu polecane są olejki: ylang ylang, szałwiowy i majerankowy.
Odczuwanie zapachów
Zdolność odczuwania oraz rozpoznawania zapachów jest cechą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jednak badania wykazują, że lepiej rozwinięty zmysł węchu mają kobiety. Ich wrażliwość na zapach zostaje dodatkowo wzmocniona w pierwszym trymestrze ciąży. Najintensywniej zapachy odbieramy między 20 a 30 rokiem życia. Z wiekiem percepcja zapachu spada. Na zaburzenia węchu, oprócz uwarunkowań jednostki, stanu fizjologicznego i defektów w obrębie jamy nosowej, mogą wpływać stany chorobowe, przyjmowane leki, używki, a także czynniki środowiskowe. Ładny zapach w domu będzie więc odbierany z różną mocą przez każdego z domowników. To samo dotyczy jego atrakcyjności.
Aromateriapia
To dosłownie leczenie zapachem. Aromaterapia należy do medycyny naturalnej i odwołuje się do naszej pamięci emocjonalnej. Wpływa na nasze samopoczucie i nastrój. Może być też traktowana jako profilaktyka, a nawet wspomaganie leczenia różnych schorzeń. Jest to możliwe, ponieważ do aromaterapii wykorzystywane są olejki eteryczne, które działają na nasz zmysł węchu, pobudzają układ limbiczny mózgu i w ten sposób wpływają na nasze emocje.
Pachnący dom
Zapachy towarzyszące nam w domu stanowią nieodłączną część naszej codzienności. Wpływają pozytywnie na zapamiętywanie wspomnień oraz bezpośrednio łączą się z emocjami. Warto postarać się, aby każde pomieszczenie wypełnione było przyjemnymi nutami zapachowymi, które sprawią, że będziemy się czuć w nich jeszcze bardziej komfortowo.
Najwięcej aromatów unosi się w kuchni – poprzez gotowanie i pieczenie, ale również dzięki wykorzystywanym w kuchni różnorodnym przyprawom i ziołom rosnącym na kuchennym parapecie. Kojarzą się z przyrządzanymi, smacznymi potrawami, przywołują miłe wspomnienia. W pozostałych pomieszczeniach mieszkania warto zadbać o różnego typu dyfuzory, świece zapachowe, kadzidełka, aby unoszące się zapachy w domu były przyjemne i miło się kojarzyły. Nie wolno jednak przesadzić z ich intensywnością i nie łączyć ze sobą zbyt wielu aromatów, gdyż mogą stać się zbyt nużące. Nawet bardzo ładny zapach w domu może zmęczyć.
W łazience świetnie sprawdza się aromaty odświeżające i działające dezynfekująco, jak np. sosnowy, cytrynowy, limonkowy czy morskiej bryzy, ale już bezpośrednio do kąpieli warto użyć lawendowego, różanego lub rumiankowego. Takie aromaty we wnętrzu działają odprężająco i relaksująco. Te same zapachy będą idealne do sypialni. Z kolei w gabinecie świetnie sprawdzi się rozmarynowy.
Tekst: M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm