Łazienkowe wnętrze w stylu vintage

Vintage jest jak powrót do przeszłości. Niby blisko wszystkiego co znane, ale nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę może nas zaskoczyć. Podobnie jest z wnętrzami urządzanymi w tym stylu. Tu stare łączy się z nowym i tworzy niepowtarzalną mieszankę elegancji, nostalgii i wyjątkowości. Dobrym przykładem takiego miksu jest kolekcja Lacrima marki FDESIGN.

Styl vintage jest pojęciem bardzo szerokim. Określamy nim w zasadzie wszystko, co nawiązuje do przeszłości. Będą to zatem typowe retro wnętrza w klimacie art deco, jak i te inspirowane latami 60. i 70. Aby powstały, jako użytkownicy musimy spełnić jeden warunek – być fanami danej epoki. Musimy dobrze czuć się w stylizowanym wnętrzu. Warto także by – zgodnie z współczesną sztuką projektowania – wszystkie pomieszczenia w domu, także łazienka, utrzymane były w tym samym stylu.

Dziś vintage nie oznacza jedynie sztywnego trzymania się ram danej epoki i charakterystycznych dla niej elementów. Cały urok tego stylu polega na umiejętnym łączeniu dawnej konwencji ze współczesnością, na nadawaniu nowego życia starym przedmiotom, na umiejętnym poszukiwaniu nowoczesnych zamienników dla stylizowanych przedmiotów. Vintage dużo wymaga, ale jeszcze więcej daje od siebie.

 

 

Jak wykreować łazienkę w stylu vintage?

Sposobów jest naprawdę wiele. Jednak jak zawsze przy urządzaniu wnętrz, naszymi wyborami powinien rządzić umiar. Dla wielu vintagowa łazienka musi być wyposażona w retro ceramikę. Miękkie, często dekoracyjne kształty takich umywalek, czy toalet same w sobie mogą być już mocnym punktem wnętrza. Równie dobrze postawić można na stylizowane lub postarzane meble. Dzięki nim możemy stworzyć w łazience efektowną strefę umywalki. Niektórzy nie potrafią natomiast wyobrazić sobie tego wnętrza bez wolnostojącej wanny na tzw. lwich łapach. To z pewnością rozwiązanie dla tych, którzy dysponują większą powierzchnią łazienki, warte przemyślenia ze względu na efekt końcowy. Styl vintage wprowadzić można także za pomocą płytek – może to być popularne rozwiązanie typu subway, czarno-biała mozaika lub płyty z szorstką, kamienną fakturą. W końcu może to być armatura, która w swojej retro formie kryje nowoczesne rozwiązania technologiczne.

 

 

Lacrima – vintage w eleganckiej odsłonie

Idealną propozycją do wnętrz w stylu vintage jest kolekcja armatury Lacrima marki FDESIGN. To baterie o klasycznej formie, z charakterystycznymi dla retro dwoma pokrętłami. Seria składa się z wielu modeli, które można dobrać odpowiednio do potrzeb: wielootworowe, podłogowe czy podtynkowe. Błyszczący chrom jako wykończenie wprowadza do tradycyjnej stylizacji nowoczesny, wyrazisty akcent. Warto go podkreślić ceramiką oraz materiałami wykończeniowymi nawiązującymi do przeszłości.

Lacrima idealnie pasuje do stylizowanych, eleganckich łazienek w klimacie dawnej śródziemnomorskiej willi. Odrestaurowany parkiet, historyczne płytki, misternie zdobione lustra, spatynowane meble – wszystko to przekłada się na niepowtarzalny efekt. Jest on zakorzeniony w tradycji, a przy tym bardzo współczesny, autentyczny, z nutką nostalgii. Uwagę zwraca ustawiona w wykuszu wolnostojąca wanna. Ma współczesną formę, ale towarzyszą jej elementy w klimacie vintage – efektowny reling oraz 4-otworowa bateria wannowa Lacrima.

 

 

Strefa prysznica także świetnie łączy motywy różnych stylistyk – nowoczesne drzwi kabiny i stylizowany zestaw z baterią i deszczownią Lacrima. Równie efektownie prezentuje się strefa umywalki. W masywnym, marmurowym blacie wspartym na chromowanych nogach, umieszczono dwie misy umywalkowe.

Przy nich ustawiono klimatyczne baterie Lacrima z dwoma pokrętłami w formie rozet.

To wnętrze wyróżnia się wyjątkowymi proporcjami pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Ożywia urok dawnej architektury, a przy okazji jest pełne współczesnych odwołań. Podobnie jak wprowadzona do niego kolekcja baterii Lacrima.

Źródło: FDesign

Dodaj komentarz

Instagram