Mata do sadzenia roślin

Jak przesadzać rośliny w domu, by nie zabrudzić mieszkania i nie rozsypać wokół ziemi? Koniecznie trzeba odpowiednio przygotować miejsce pracy. Czy do tego celu sprawdzi się mata do sadzenia roślin?

Przesadzanie roślin w mieszkaniu to nie lada wyzwanie, które zawsze kończy się sporym bałaganem. Miejsca pracy nie sposób bowiem utrzymać w idealnej czystości. Po skończonej pracy trzeba więc dokładnie usunąć całą rozsypaną, wilgotną ziemię. Do tej pory miejsce zabezpieczałam gazetami lub starą ceratą, ale zawsze i tak było sporo sprzątania. Ostatnio miałam okazję przetestować matę do sadzenia roślin z oferty marki Gardena.

 

Mata do sadzenia roślin – co to takiego?

Jest to mata wykonana z gładkiej, nieprzemakalnej tkaniny, przypominającej brezent, z której bardzo łatwo usuwa się różne zanieczyszczenia. Rozkładamy ją na płaskiej powierzchni, najlepiej na podłodze i ustawiamy na niej wszystkiej niezbędne akcesoria do sadzenia, rośliny i ziemię. Dzięki macie wszystko wokół jest czyste, a po skończonej pracy można szybko złożyć ją i schować do załączonej torby. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca. Dostępna jest w trzech rozmiarach: S (80×80 cm), M (100×120 cm) oraz L (120×180 cm). Moja mata ma rozmiar M i dla mnie taki format jest wystarczający.

 

 

Mata kontra inne materiały chroniące

Wydawałoby się, że równie dobrze mogą posłużyć wspomniane gazety czy jakaś tkanina lub cerata, ale gazety, są zbyt małe, więc trzeba rozłożyć ich kilka. Podczas pracy przemieszczają się względem siebie i rozsypana ziemia wydostaje się na podłogę. Poza tym podczas pracy rozmiękają. Z tkaniny ziemia zawsze się rozsypie, a woda ją przemoczy. Cerata też nie jest najlepsza – z niej również rozsypuje się ziemia, woda wylewa na boki, a po pracy trudno ją doczyścić.

Często przesadzam rośliny w domu i muszę przyznać, że ta mata do sadzenia roślin spisuje się najlepiej. Podczas pracy poza matę nie wyleciała mi ani jedna grudka ziemi. To zasługa nie tylko rodzaju tkaniny i wielkości maty, ale przede wszystkim jej podnoszonych boków.

 

 

Praktyczne funkcje maty

W rogach maty zamontowane zostały napy. Dzięki nim krawędzie można podnieść do góry, żeby podczas pracy nic nie wyleciało na zewnątrz – wystarczy spiąć napy.

Mata do sadzenia roślin może służyć również do przenoszenia dużych roślin w donicach. W jej środkowej części jest zapinany otwór, a na dwóch rogach – plecione uchwyty. Jeżeli chcemy przenieść sporą roślinę w dużej, niewygodnej donicy, należy otworzyć otwór i wsadzić do niego donicę z rośliną (pod warunkiem, że donica jest większa od otworu), a następnie boki maty zawijamy do góry i trzymamy ją za plecione uchwyty. Torba gotowa.

Podsumowanie

Czy ta mata do sadzenia roślin to kolejny, niepotrzebny gadżet? Absolutnie nie! Jest świetna i teraz już sobie nie wyobrażam jakiejkolwiek pracy w domu przy roślinach bez tego produktu. Rewelacyjnym pomysłem jest możliwość podnoszenia boków maty. To właśnie dzięki temu podczas przesadzania nie zabrudzimy mieszkania. Po skończonej pracy, wystarczy lekko zgiąć matę i zsunąć do kosza resztki ziemi. W razie potrzeby można użyć suchej szmatki. Po złożeniu mata zajmuje niewiele miejsca. Poza tym jest bardzo lekka. Dla mnie jest genialna.

 

Więcej informacji na temat tych produktów znajdziecie na www.gardena.pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram