Moc ukryta w szklanej tafli. Rola szyby i szkła w oknach

Romeo i Julia, Sherlock Holmes i doktor Watson, Batman i Robin… Zapytani o nierozłączne duety bylibyśmy w stanie wymienić ich sporo. Jeden z takich właśnie tworzą okna, o których końcowej funkcjonalności i efekcie wizualnym stanowi odpowiednie połączenie ramy i szyby.

Bezpowrotnie, na szczęście, minęły czasy kiedy okna były traktowane jako jeden z wielu, a przez to mało istotny element budowlany. Dzisiaj przywiązuje się do nich wagę tak wielką, jak duży stał się ich rozmiar w nowoczesnych budynkach – i nieistotne czy są to obiekty użyteczności publicznej, domy czy mieszkania. Okna doświetlają i dogrzewają pomieszczenia, równocześnie chroniąc je przed ucieczką ciepła na zewnątrz i dostaniem się złodziei do środka. Izolując od hałasu otoczenia są strażnikiem spokojnego wypoczynku, ale także i portfela właściciela dzięki redukcji kosztów energii potrzebnej do codziennej eksploatacji budynku.

 

 

Znaczenie ma nie tylko rozmiar

Dość powszechna obecnie moda na przeszklenia w formacie XXL ma swoje źródła nie tylko w nowoczesnym i lekkim w odbiorze wizerunku bryły domu. Duże powierzchnie okien mają bezpośredni wpływ na komfort osób przebywających we wnętrzach. Należy jednak podkreślić, że dbając o ludzki dobrostan nie możemy sobie pozwolić na kompromisy.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkie znaczenie mają odpowiednio dobrane okna – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus. – Dlatego oferujemy naszym klientom zestawy ram i szyb optymalnie dopasowane do indywidualnych potrzeb – dodaje.
„Optymalnie” to w tym przypadku słowo-klucz. By uzyskać zakładany efekt nie można podejść do sprawy bez dokładnego zgłębienia tematu. Konieczne jest przyjrzenie się nie tylko oczekiwaniom, które w danym pomieszczeniu mają spełniać okna, lecz także warunkom (zewnętrznym i wewnętrznym), w którym przyjdzie im funkcjonować – i zaproponowanie właściwego połączenia profilu i szkła. Spieszymy jednak z zapewnieniem, że w szerokiej ofercie nowoczesnych okien znajdzie się rozwiązanie dla każdego.

 

 

Zaproś do domu światło, zatrzymaj ciepło

Przerażeni gwałtownie rosnącymi cenami energii, a co za tym idzie – kosztami utrzymania domu, szukamy oszczędności na każdym kroku. Rzadko jednak w tych poszukiwaniach bierzemy pod uwagę stolarkę okienną, a to poważny błąd. Okna właśnie mogą być dobrym sposobem na redukcję wydatków na sztuczne oświetlenie i ogrzewanie.
– Energooszczędność na najwyższym poziomie gwarantują nasze okna wyposażone w najlepsze na rynku szyby. Doskonałym przykładem jest linia Reveal – połączenie składających się z zaledwie pięciu elementów profili Decalu wykonanych w technologii So Easy, z pakietami szybowymi ECLAZ firmy Saint-Gobain Glass. Efekt? Rewelacyjne parametry techniczne idące w parze ze znakomitym designem – zapewnia Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.
Wartość przenikania ciepła okien Reveal nie przekracza 0,7 W/m²K, z zapasem spełniając wynoszącą 0,9 W/m²K normę wyznaczoną przez Warunki Techniczne 2021. Szyby ECLAZ podnoszą wydajność energetyczną nawet o 20% w porównaniu z innymi dostępnymi na rynku oknami. 60% przenikalności energii słonecznej w pakiecie dwukomorowym pozwala zdecydowanie obniżyć potrzeby grzewcze w chłodniejszych miesiącach roku, zapewniając przy tym całkowity komfort termiczny mieszkańcom. To jednak jeszcze nie wszystko. Współczynnik przenikania światła na poziomie 77% daje możliwość obitego korzystania z naturalnego oświetlenia, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie domowników.

 

 

Kiedy słońca jest za dużo…

Niemożliwe? A jednak! Wyraźnie odczuwamy przecież ocieplenie klimatu – zjawisko, które momentami potrafi być naprawdę dokuczliwe sprawiając, że wręcz gotujemy się w nagrzanych wnętrzach naszych domów. Sięgamy wtedy po sztuczne metody schładzania. Systemy klimatyzacyjne czy nawet zwykłe wentylatory zużywają mnóstwo energii, czyli także naszych zasobów finansowych. I w tym przypadku z pomocą mogą przyjść okna – a to za sprawą szyb przeciwsłonecznych.
-Podstawową zaletą wysokoselektywnego szkła jest blokowanie nadmiaru promieniowania podczerwonego, za którego sprawą rośnie temperatura w pomieszczeniach. Co ważne, przepuszczalność promieni słonecznych pozostaje na wysokim poziomie, dzięki czemu możemy się cieszyć naturalnym światłem – wyjaśnia Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.
A łącząc w jednym pakiecie szkło przeciwsłoneczne z niskoemisyjnym otrzymamy zestaw zapewniający właściwą temperaturę, oświetlenie i oszczędności we wszystkich właściwie warunkach klimatycznych i porach roku.

 

 

Jak tu cicho, jak bezpiecznie

Nowoczesne przeszklenia stają się źródłem światła i zysków z energii słonecznej, a to dopiero początek ich zalet. Idealnie dopasowana szyba i profile mogą również tłumić hałas i dbać o nasze bezpieczeństwo.
Specjalna budowa pakietów szyb akustycznych SILENCEcity oraz SILENCEair zapewnia skuteczne tłumienie fal dźwiękowych charakterystycznych dla miejskiego gwaru. Pierwsza propozycja pozwala wyciszyć drażniące dźwięki o 38 decybeli, druga zaś nawet o 45 dB. Dobrze więc hałas zostawić… za oknem, a dokładniej – za szybą.
– Przeszklenie może być również elementem systemu zabezpieczającego dom przed nieproszonymi gośćmi. Szyby SAFEhome umożliwią znaczny wzrost standardu zabezpieczenia antywłamaniowego okien. Zastosowanie dwóch warstw folii pomiędzy taflami szkła pozwala osiągnąć klasę bezpieczeństwa P2. Nawet rozbita szyba utrzymuje się w skrzydle w folii bezpiecznej – mówi Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus.
Współczesne wielokomorowe okna umożliwiają zestawianie pakietów szybowych optymalne dla konkretnej lokalizacji, przeznaczenia i charakteru pomieszczenia. Dają mieszkańcom komfort termiczny i akustyczny. Oraz, co równie ważne, przez redukcję codziennego zużycia energii zmniejszają negatywny wpływ człowieka na środowisko naturalne. Branża okienna rozwija się w najlepsze i nie raz potrafi zadziwić rozwiązaniami, dzięki którym nasze życie staje się łatwiejsze.

Źródło: OknoPlus

Dodaj komentarz

Instagram