Motyczka – narzędzie pierwszej potrzeby

Motyczka to jedno z najważniejszych narzędzi potrzebnych do pracy w ogrodzie – zarówno tym dekoracyjnym jak i użytkowym. Jaki model wybrać? Czy warto zainwestować w motyczkę z oferty Gardeny?

motyczka

Fot. M. Ćwikła

 

Motyczka służy do spulchniania gleby oraz usuwania chwastów, a także do kopczykowania roślin. To narzędzie, które szczególnie przydatne jest w ogrodzie warzywnym, ale świetnie sprawdza się również do pracy przy usuwaniu chwastów na rabatach czy wokół krzewów. Bardzo ułatwia pracę każdego ogrodnika. Dzięki niej nie musimy się schylać podczas wyrywania chwastów i nie usuwamy ich pojedynczo. Robimy to na stojąco, a dzięki dobremu ostrzu, usytuowanemu pod odpowiednik kątem, w łatwy i wygodny sposób pozbywamy się niechcianym roślin. W żadnym razie nie należy uderzać nią o glebę, tylko lekko przeciągać po podłożu. Przy okazji spulchniamy wierzchnią warstwę gleby, przez co padający deszcz łatwiej dociera do korzeni roślin, a podłoże jest też lepiej natlenione.

Idealne ostrze

Ostatnio miałam okazję przetestować motyczkę z oferty marki Gardena. Jej ostrze jest wykonane ze stali nierdzewnej. Nie ma więc obawy, że narzędzie ulegnie korozji. Ma długość 16 cm. Od góry, co widać na zdjęciu poniżej, stal jest zabezpieczona niebieską, lekko zaokrągloną osłoną. W razie nieoczekiwanego uderzenia się o nią, nie zrobimy sobie krzywdy. Trzeba natomiast uważać, żeby niechcący nie uderzyć się o ostrze, a zwłaszcza o jego kant, gdyż jest dość ostry. Dlatego uważam, że w pobliżu tego narzędzia nie powinny przebywać małe dzieci, a już zdecydowanie nie powinny go dotykać!

 

ostra motyczka

Fot. M. Ćwikła

 

Ta motyczka jest bardzo ostra. Wystarczy lekko przesunąć ostrzem po glebie i narzędzie w łatwy i szybki sposób usuwa wszelkie chwasty. Jest również w stanie spulchnić nawet najtwardszą glebę. Łatwość wykonywana pracy wiąże się także z tym, że narzędzie jest też dobrze wyprofilowane.

 

motyczka Gardena

Fot. M. Ćwikła

 

Co to jest Combisystem

Motyczka, którą testuję należy do grupy narzędzi Combisystem. Cechuje je to, że wystarczy kupić jeden trzonek oraz różne końcówki, np. motyczkę, grabki, szczotkę… Narzędzia te pasują do każdego trzonka, a duża śruba mocująca gwarantuje bezpieczne i stabilne połączenia narzędzia z trzonkiem. Wymiana jest prosta i szybka. Taki system sprawdza się szczególnie wtedy, gdy mamy mało miejsca na przechowywanie narzędzi. Układamy je na półce lub w szufladzie, a trzonek można trzymać osobno. Poza tym, wybierając się do pracy w ogrodzie (szczególnie gdy jest duży i musimy się pofatygować na jego koniec), nie musimy brać ze sobą kilku dużych narzędzi, tylko same wymienne końcówki i jeden trzonek. Zakup kolejnych narzędzi wychodzi też taniej, gdyż płacimy tylko za końcówki.

 

Gardena Combisystem

M. Ćwikła

 

Teleskopowy trzonek

Moja motyczka ma teleskopowy trzonek wykonany z aluminium, choć w sprzedaży dostępne są także drewniane. Jego powierzchnia jest gładka, ale nie jest śliska, dzięki czemu wygodnie się nim pracuje. Jest dobrze wyważony, a jego średnica pozwala na wygodny chwyt. Waży 54 dkg. Dla mnie to odpowiednia waga. Nie jest zbyt ciężki, a więc praca nim nie męczy, ale też nie trzeba mocno naciskać na niego, aby motyczka spełniła swoje zadanie. Mój trzonek ma długość 145 cm, natomiast po złożeniu – 90 cm. Dla mnie jest idealny, natomiast w sprzedaży są różne – krótsze, dłuższe, a także specjalne trzonki nie przeciążające kręgosłupa.

 

motyczka z teleskopowym trzonkiem

Trzonek po rozsunięciu ma 145 cm długości. Fot M. Ćwikła

 

Teleskopowy trzonek Combisystem

Trzonek po złożeniu ma 90 cm długości. Fot. M. Ćwikła

 

Podsumowanie

Jestem bardzo zadowolona z tego narzędzia. Jest bardzo skuteczne. Wystarczy lekko przesunąć nim po glebie i żadne chwasty nie mają szans. Jest świetnie wyprofilowane, a trzonek bardzo wygodny. Zarówno jego średnica, powłoka jak i wyważenie sprawiają, że praca nim nie jest męcząca i nie sprawia trudności – oczywiście to zależy od ilości czasu jaki poświęcimy na pracę tą motyczką:) Plusem jest również to, że nie zajmuje wiele miejsca oraz to, że możemy to narzędzie schować przed dziećmi. Po skończonej pracy wystarczy odłączyć motyczkę od trzonka i umieścić ją w ustronnym miejscu.

 

Praca motyczką

Fot. M. Ćwikła

Więcej informacji na temat narzędzi Combisystem znajdziecie na www.gardena.pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

 

Dodaj komentarz

Instagram