Naturalny kamień w domu

Naturalny kamień łączy w sobie wyjątkowe walory estetyczne i użytkowe. Odpowiednio cięty, szlifowany i polerowany ujawnia głębię barwy i piękny, niepowtarzalny rysunek. Jest ponadczasowy.

Kamień jest ceniony nie tylko za naturalne piękno i trwałość, ale także za ogromną różnorodność i niepowtarzalność. W zależności od obróbki której został poddany, ten sam surowiec będzie się zupełnie inaczej prezentował. Wystarczy zmienić sposób i kierunek cięcia, aby uzyskać zupełnie inne użylenie płyty. Każdy produkt wykonany z tego materiału jest unikatowy. Każdemu wnętrzu nadaje elegancji.

 

urok naturalnego kamienia

Umywalka introverso antonio lupi może być dowolnie personalizowana przez jej właściciela. To innowacyjne, a jednocześnie awangardowe spojrzenie, wykonane z naturalnego kamienia sprawia, że przedmioty codziennego użytku stają się prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej. www.sf96.pl

 

Piękna starość

Zaletą kamieni jest również to, że w zasadzie nie starzeją się wizualnie, a jedynie patynowieją, dzięki czemu nabierają nowego wyrazu. Aby przywrócić mu pierwotne piękno, wystarczy ponownie go wypolerować. To materiał, który jest w zasadzie niezniszczalny, a dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania czy pęknięcia. Należy do nielicznych  materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Nie zmienia również swoich właściwości i wyglądu pod wpływem temperatury.

 

naturalny kamień

Wnętrze showroomu Interstone. Żaluzje wykonane z marmuru Alpine White polerowane z jednej strony, a z drugiej szlifowane. Na podłodze mozaika Via Lattea + Alpine White polerowane po ułożeniu. Pas dookoła wykonany z Black Nayara (szczotkowany), rama Black Nayara szlifowany. www.interstone.pl

 

Zdrowy materiał

Naturalny kamień jest materiałem zdrowym – nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska.

 

wanna z naturalnego kamienia

Wolnostojąca wanna Eclipse to najnowsza propozycja marki Antonio Lupi. Na zdjęciu model wykonany z jednego blogu marmuru. www.mood-design.pl

 

Możliwości wykończenia

Meble wykonywane z dodatkiem naturalnego kamienia są obecnie bardzo modne. Szczególnie pięknie wyglądają w połączeniu z naturalnym drewnem lub metalem. Najczęściej pojawia się w formie blatów kuchennych lub stolików kawowych, zjawiskowo prezentuje się na komodach. Choć kamień sam sobie jest bardzo efektownym materiałem i prezentuje się niezwykle elegancko, dodatkowy efekt można uzyskać poprzez różne wykończenie jego powierzchni, jak np. szlifowanie, polerowanie czy ryflowanie.

 

stoliki kawowe z kamienia

Stoliki kawowe z blatami wykonanymi z naturalnego kamienia. www.theskastore.pl

 

Nietuzinkowe dodatki i akcesoria

Klimat wnętrza budują dodatki. Chcąc uzyskać nietuzinkową i wysmakowaną kompozycję, warto zadbać, aby pojawił się w niej naturalny kamień. Świeczniki, rzeźby, niewielkie puzderka, różnego rodzaju pojemniki, patery i misy czy stojące lampki nadadzą aranżacji elegancji. Świetnym dodatkiem będzie także lampa na kamiennej podstawie.

 

kamień w łazience

Armatura Mimicry Axor WaterDream wykonana z marmuru. Projekt Studio Massaud. www.hansgrohe.pl

 

Spieki kwarcowe

Istnieje także wiele materiałów, które wizualnie do złudzenia przypominają naturalny kamień, a jednocześnie ich produkcja pozwala na mniejsze zużycie tego cennego materiału. Jednym z nich są spieki kwarcowe. Powstają one z rozdrobnionego kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych, które zostają sprasowane, a następnie wypalone. W temperaturze aż 1220°C luźne dotąd kruszywa stapiają się ze sobą, tworząc niezwykle trwałą płytę.

 

spieki kwarcowe

Blat kuchenny wykonany ze spieku kwarcowego. www.laminam.pl

 

Spieki najczęściej stosowane są w kuchniach i łazienkach – w formie blatów lub do wykańczania ścian, choć można stosować je dosłownie wszędzie, m.in. na podłogach, frontach mebli, skrzydłach drzwi, w elementach wyposażenia obiektów usługowych, a nawet na elewacjach.

 

Dekton w łazience

Fronty mebli łazienkowych wykonane ze spieku kwarcowego Dekton. www.cosentino.com/pl-pl

 

Konglomeraty kwarcowe

Kolejnym materiałem, który ma szerokie zastosowanie w wykańczaniu wnętrz jest konglomerat kwarcowy. Materiał ten wygląda jak naturalny kamień, jednak ma o wiele lepsze parametry fizyko-mechaniczne. Jest to możliwe dzięki jego składowi. Głównym składnikiem konglomeratu jest kwarc, który występuje tu w formie drobnego piasku lub granulatu. To on wpływa na wytrzymałość konglomeratu oraz jego wygląd. Zawiera także niewielką ilości pigmentu i wysokiej jakości żywicę poliestrową, która sprawia, że materiał nie jest kruchy jak spieki. Dzięki niej można go formować bez uszczerbku na materiale, np wycinać otwory na płytę, tworzyć blaty ze zintegrowanym zlewem czy wycinać frezowane rowki lub pochylnie ociekowe.

Stąd konglomerat kwarcowy sprawdza się w miejscach, w których szczególnie zależy nam na zachowaniu trwałości materiału. Jest on dobrym wyborem zarówno do kuchni jak i łazienki, ze względu na wysoką odporność na uderzenia i uszkodzenia mechaniczne.

 

konglomeraty kwarcowe

Dzięki zawartości żywicy poliestrowej w konglomeracie, w materiale tym można wycinać wszelkie otwory, a także tworzyć blaty ze zintegrowanym zlewem. www.technistone.pl

 

Lastriko (inaczej lastryko lub terazzo)

Ten mało lubiany przez rzesze Polaków materiał wraca do łask i jest obecnie szalenie modny. To rodzaj betonowego podłoża, które dzięki dodatkowi grysu i pigmentów uzyskuje oryginalny wygląd. Popularnym grysem do wytworzenia lastryko to różnego rodzaju marmury, granit i bazalt. Obecnie jednak produkcja terazzo daje bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim materiał można barwić na dowolne kolory, a także stosowane są różne dekoracyjne naturalne kamienie. Powierzchnia uzyskuje połysk naturalnego kamienia poprzez szlifowanie i polerowanie. Stosujemy je nie tylko na podłodze, ale również jako modne i atrakcyjne dodatki takie jak blaty stolików, różnego rodzaju drobne akcesoria czy dekoracje ścienne.

 

terazzo

Dekoracyjne uchwyty do meble z dodatkiem terazzo. www.pakamera.pl

 

Gresy imitujące kamień

O zaletach płytek ceramicznych nikogo nie trzeba przekonywać, a różnorodność formatów i kolorów oraz ich rysunków nie zna granic. Obecne możliwości technologiczne pozwalają na idealne odwzorowanie rysunku kamienia, dzięki czemu płytki do złudzenia przypominają materiał występujący w naturze. Najczęściej odwzorowywany i kupowany jest piaskowiec oraz marmur. Płytki są jednak zdecydowanie tańsze od naturalnego kamienia, bardzo trwałe, odporne na ścieranie, działanie wilgoci, a ich produkcja jest mniej inwazyjna dla środowiska niż wydobycie naturalnego kruszca.

 

płytki imitujące marmur

Płytki ściennych z kolekcji Cosima w formacie 40×120 cm inspirowane marmurem. Białe tło płytek zdobią szaro-miedziane żyły. www.opoczno.eu

 

Oprócz marmuru, bardzo często odwzorowywany jest granit, bazalt, trawertyn, bursztyn, onyks czy opal. Widoczny na zdjęciu poniżej gres pochodzi z kolekcji White Opal inspirowanej wyglądem australijskich minerałów: agatu, onyksu i opalu. Efekt nakładających się na siebie, naprzemiennych warstw został rozplanowany na wielkoformatowych gresach o wymiarach 120×240 cm i 120×120 cm.

 

gresy wielkoformatowe

Gresy wielkoformatowe z kolekcji White Opal dostępne w formacie 240X120 cm. i 6 mm grubości. Każdy element kolekcji stanowi skończoną kompozycję. www.tubadzin.pl

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram