Nie marnuj wody

W Polsce zasoby wody pitnej są jednymi z najniższych w Europie. Nie marnuj wody! Szanuj, oszczędzaj ją i edukuj dzieci, bo bez wody nie ma życia.

Dane są przerażające. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat, na jednego mieszkańca naszego kraju przypada średnio ok. 1,56 mln litrów/rok, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa i wynosi 4,56 mln litrów/rok. Natomiast Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że obecnie więcej niż 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej ani do podstawowych urządzeń sanitarnych. Problem braku wody dotyka ponad 40% populacji świata i spodziewany jest wzrost tej liczby. Powodzie i inne kataklizmy wywołane przez żywioł wody powodują 70% zgonów na świecie. Zmiany, których obecnie doświadczamy oraz te prognozowane sprawiają, że dostępność wody staje się coraz mniejsza, a proces ten będzie stale postępował.

Przyczyny zmniejszających się zasobów wody

Wylesianie i rozbudowywanie aglomeracji miejskich, ocieplanie się klimatu, długotrwałe okresy bezopadowe i suche (bez śniegu) zimy oraz nadzwyczajne zjawiska meteorologiczne w ostatnich dekadach powodują, że deficyt wody powiększa się. Co więcej, kryzys klimatyczny powiększa istniejące ryzyka i rodzi nowe, zarówno w sferze ekosystemów jak i ludzkich. Ludzi natomiast jest na świecie coraz więcej i coraz większe jest ich zapotrzebowanie w wodę. Stąd tak ważne jest świadome korzystanie z zasobów wodnych oraz rozważne zużycie jej w życiu codziennym. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile litrów dziennie wody marnujemy.

Każdego roku z okazji Światowego Dnia Wody, fundacja Roca Wa are Water podkreśla wagę wody jako istoty życia ludzkiego zgodnie z hasłem Organizacji Narodów Zjednoczonych „woda i zmiana klimatyczna”. Temat ten tłumaczy jak nierozerwalnie powiązane ze sobą są te dwa zagadnienia.

Dobre nawyki

Niezmiernie ważnym aspektem jest kwestia edukacji. Już najmłodsze dzieci powinny być uczone, że wodę należy oszczędzać. Myjesz zęby? Nie marnuj wody tylko zakręć kran, a wodę puść dopiero do wypłukania pasty. To samo postępuj podczas mycia rąk. Spłucz dokładnie ręce po ich namydleniu. Według US Green Building Council zakręcając wodę przy myciu zębów, za każdym razem jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet 11 litrów wody. Natomiast zamiana kąpieli w wannie na szybki, 4-minutowy, prysznic to jednorazowa oszczędność nawet 50-60 litrów. Do tego wszystkiego dochodzą nowoczesne sprzęty AGD, które zużywają mniejszą ilość wody, czy coraz bardziej wpisująca się w nowoczesne trendy specjalnie zaprojektowana instalacja bazująca na odzysku wody.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Bateria elektroniczna Oras Optima. www.oras.pl

 

Oszczędna armatura

Kupując baterię umywalkową, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale również w jaki sposób pomoże nam zużywać mniejszą ilość wody. Wybierając baterię warto zwrócić uwagę na klasę przepływu „Z” to oznaczenie najbardziej ekologicznych rozwiązań. Posiada ją m.in. bateria z linii Calla marki Laveo, która w ciągu minuty zużywa do 6,15 litra wody. Obecnie większość baterii wyposażona jest w aeratory, które napowietrzają strumień wody i dzięki temu jej przepływ jest mniejszy. W niektórych bateriach montowane są także eko blokady. Jej działanie polega na tym, że mały strumień wody włączamy lekko, natomiast aby puścić mocniejszy, trzeba użyć więcej siły.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Bateria z linii Calla posiada klasę przypływu “Z”. Wyposażona jest także w aerator. www.laveo.pl

Termostaty

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również baterie z termostatem. Dzięki niej możemy zaoszczędzić nawet do 40% wody. Oszczędność wody wynika ze znacznie skróconego czasu potrzebnego na ustawienie wysokości temperatury wody wypływającej z wylewki. Co ważne, termostat zapewnia stałą temperaturę wody, nawet jeśli zmieni się ciśnienie tej dopływającej.

 

Bateria termostatyczna marki Roca. www.roca.pl

Baterie elektroniczne

Godnymi polecenia produktami są także baterie elektroniczne. Mają one wbudowany czujnik ruchu. Wystarczy przyłożyć dłoń w pobliżu tego czujnika i woda leci, natomiast gdy odsuniemy dłonie dalej – dopływ wody zostaje automatycznie odcięty. Przykładem może być bateria D.1e marki Duravit.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Elektroniczna bateria D1e. www.duravit.pl

Szybki tusz

Błoga kąpiel w wygodnej wannie z pewnością pozwoli zapomnieć o trudach całego dnia, ale zużyjemy na nią mnóstwo wody. Zdecydowanie bardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie szybki prysznic. Tak samo jak w przypadku baterii umywalkowych, warto sprawdzić, czy natrysk jest wyposażony w aerator. Ma go np. Amiga VerdeLine firmy Ferro. Dzięki niemu, podczas kąpieli możliwe jest zużycie ok. 50% mniej wody niż w standardowych produktach. Ten zestaw posiada również ograniczniki przepływu wody. Jednocześnie strumień deszczowni i rączki natryskowej pozostaje mocny i szeroki.

 

inspirujące wnętrza

Zestaw prysznicowy Amiga VerdeLin wyposażony jest w aerator i ogranicznik przepływu. www.ferro.pl

 

Mniejsze spłuczki

Oszczędności można również zyskać montując mniejsze, ale wydajne spłuczki. Firma Geberit oferuje np. spłuczki podtynkowe Sigma, które standardowo ustawione są na spłukiwanie 6/3l, ale można zmienić ilość spłukiwanej wody na 4/2l. Spłuczki dostępne są w różnych rozmiarach, można je zatem dopasować do każdej łazienki.

 

aranżacja wnętrz inspiracje

Toaleta ze stelażem podtynkowym Geberit Sigma. www.geberit.pl

Toalety bezkołnierzowe

Takie same parametry osiągają spłuczki w stelażach Duplo One marki Roca. System zapewnia oszczędne spłukiwanie. Poprzez regulację można wybrać jedną z trzech opcji ilości wody: 6/3l, 4,5/3l aż do wersji najbardziej oszczędnej 4/2l. Ekologiczny charakter mają także toalety bezkołnierzowe. Ich budowa sprawia, że woda jest rozprowadzana bardziej równomiernie i z większą siłą.

Co ważne, do spłukiwania misek WC Rimless jest zużywamy 2 l/4 l.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Toaleta z serii Meridian z miską bezkołnierzową Rimless. www.roca.pl

Rozwiązania przyszłości

Marka Laufen przy współpracy z austriackim biurem EOOS, Instytutem Badań i Technologii Wody EAWAG oraz przy wsparciu finansowym Billa i Melindy Gatesów, opracowała projekt Save! To pierwsza toaleta, która pozwala na dystrybucję nieczystości w przyjazny sposób dla środowiska.

Innowacją produktu jest opracowany przez studio EOOS syfon odprowadzający urynę, który kieruje ją do ukrytego odpływu z wykorzystaniem jedynie napięcia powierzchniowego.

Dlaczego projekt jest tak innowacyjny? Otóż jak wynika z szeregu badań przeprowadzonych przez czołowych naukowców, nadmierny poziom azotu wywoływany przez ścieki i nawozy stosowane w rolnictwie jest bardzo groźny. Niestety infrastruktura związana z oczyszczaniem ścieków, stanowi aktualnie główną drogę przedostawania się biogenów (azotu i fosforu) oraz mikrozanieczyszczeń (hormonów i odpadów medycznych) do wód powierzchniowych. Dotychczasowe działania na rzecz usunięcia tych zanieczyszczeń sprawiły, że gospodarka ściekowa stała się bardzo kosztowna, uciążliwa dla środowiska i energochłonna.

 

Save! to pierwsza toaleta, która pozwala na dystrybucję nieczystości w przyjazny sposób dla środowiska. www.laufen.pl

 

Wygodne zmywanie

Oszczędzać wodę możemy także w trakcie zmywania naczyń. Dlatego warto zainwestować w dobrą zmywarkę, np. SMV88UX36E marki Bosch. Urządzenie w programie Eco 50 zużywa 7,7 l wody. Przy okazji nie niszczymy sobie dłoni, a zaoszczędzony czas możemy spędzić w gronie rodziny:)

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Zmywarka Bosch SMV88UX36E w programie Eco 50 zużywa 7,7 l wody. www.bsh.pl

Możliwości nowoczesnych pralek

Pranie i zmywanie generuje w domu ok. 30% zużycia wody. Dlatego tak istotny jest wybór dobrej i oszczędnej pralki, w której można uprać również delikatne ubrania, zamiast prać je ręcznie. Widoczna za zdjęciu poniżej pralka Haier z serii 39 automatycznie dobiera czas i ilość wody do wielkości wsadu prania. Ma funkcję szybkiego, 15-minutowego prania, dzięki któremu można odświeżyć ubrania. Funkcja prania parowego w pralkach z serii 39 skutecznie rozprawi się z plamami powodując równomierne rozprowadzenie pary i detergentu wewnątrz bębna. Pralka wyposażona jest również w system antybakteryjny ABT, dzięki któremu usuwa aż do 99,7% szkodliwych bakterii.

 

urządzanie wnętrz inspiracje

Pralka Haier z serii 39 z funkcją prania parowego automatycznie dobiera czas i ilość wody do wielkości wsadu prania. www.haier.pl

 

Podlewanie ogrodu

Rośliny w ogrodzie trzeba podlewać. Nie można zostawić ich bez opieki. Ten zabieg będzie najbardziej efektywny, jeżeli prace będziemy wykonywać wczesnym rankiem lub wieczorem – wtedy parowanie jest o wiele mniejsze niż w ciągu dnia. Poza tym, podlewając rośliny w trakcie gorącego, słonecznego dnia, możemy je poparzyć. Do tego celu warto zbierać wodę deszczową. To rozwiązanie oszczędne i ekologiczne. Ponadto, woda zebrana w ten sposób jest odstana. Będzie lepsza dla roślin niż lodowata pobrana bezpośrednio z sieci. Warto też zainstalować automatyczne podlewanie. Dzięki niemu zużyjemy tylko tyle wody, ile jest potrzebne. Najbardziej wydajne jest podlewanie kropelkowe – tutaj każda roślina dostanie własną porcję wody. Taki system jest idealny do podlewania roślin w donicach, grządek i rabat oraz rzędów roślin.

 

podlewanie ogrodu

System zdalnego podlewania ogrodu. www.gardena.pl

 

Oszczędzanie w zakładach produkcyjnych

Ale ochrona środowiska rozpoczyna się już w fabrykach na etapie produkcji, podczas wyboru odpowiednich surowców i poddaniu ich procesowi produkcyjnemu, wykorzystującemu technologie uzdatniania wody oraz jej odzyskiwania. W fabrykach płytek ceramicznych np., proces polerowania płytki odbywa się w środowisku wymagającym zastosowania wody. W nowej fabryce Ceramiki Tubądzin, wraz z nowoczesną linią polerską, Tubądzin wybudowano ekologiczną oczyszczalnię wody. Dzięki niej firma jest w stanie zaoszczędzić rocznie taką jej ilość, którą można by czterdziestokrotnie wypełnić halę produkcyjno-magazynową. Ogromne osadniki oczyszczalni są w stanie przefiltrować i skutecznie oczyścić do 500m3 wody na godzinę. Nie marnujemy wody, a zastosowana technologia pozwala ją odzyskiwać i stale zawracać do procesu – powiedział Kierownik Zakładu ds. Produkcji, Tomasz Ragan.

 

Fabryka Ceramiki Tubądzin w Sieradzu. www.tubadzin.pl

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram