Nowoczesne altany ogrodowe

Planujesz budowę altanki? Najwyższy czas zabrać się do pracy, aby już wiosną móc z niej korzystać. Choć jej głównym celem jest ochrona przed nadmiernym słońcem czy też opadami deszczu, dziś traktowana jest jako garden house i pełni różne funkcje.

Altany ogrodowe mogą mieć konstrukcję murowaną, metalową oraz drewnianą. Szczególną lekkością, między innymi dzięki ażurowej formie, wyróżniają się altany drewniane. Wśród zalet drewnianych konstrukcji wymienia się także łatwość, z jaką są wznoszone oraz szybkość budowy. Dostępne są jako gotowe rozwiązania, dostarczane bezpośrednio od producenta do ogrodu, w którym mają się znaleźć. Mogą też być wykonane na zamówienie, według indywidualnego projektu dopasowanego do architektury budynku i stylu, w jakim urządzony został ogród.

Nowoczesna altanka oferowana przez Pinegard. www.pinegard.pl

Konstrukcja altany

Najczęściej spotyka się drewniane altany ogrodowe na planie prostokąta, sześciokąta. Niekiedy także na planie ośmiokąta. Do budowy wykorzystuje się drewno sosnowe, świerkowe, także dębowe. Proces olejowania lub impregnacji zabezpiecza je przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, zapewniając trwałość drewnianej konstrukcji na wiele lat.

Altanka wykonana z drewna musi być odpowiednio zaimpregnowana. Na zdjęciu altana pokryta Jedynką Impregnatem w kolorze szarym. www.farbyjedynka.pl

Na budowę altany nie jest wymagane pozwolenie. Te nieskomplikowane technologicznie konstrukcje mogą być postawione w ogrodzie na podstawie zgłoszenia. Ważne jest jednak to, aby powierzchnia altany, która znajdzie się w ogrodzie położonym na terenie miasta, nie przekraczała 25 mkw, natomiast poza granicami miasta – 35 mkw. W przeciwnym wypadku na budowę altany wymagane będzie pozwolenie.

Altana angielska Cotswold z dachem gontowym. Cena od 3 967 zł. www.jagram.com.pl

Altany to zazwyczaj konstrukcje zadaszone, których dach wykonany został z solidnych desek, kryte gontem lub papą. Są obudowane ściankami oraz mają podłogi. Lżejszą formą formę altany stanowi pawilon ogrodowy, któremu lekkości nadaje stelażowa konstrukcja oraz tkaniny zazwyczaj zawieszane na karniszach. Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie cięższej konstrukcji altany z lekkością pawilonu.

Altanka otwarta na plac wypoczynkowy i basen ogrodowy. Na pierwszym planie stoliki kawowe Aram, projektu Nendo (cena od 2350 zł). Dywan Garden Layers zaprojektowany przez Patricię Urquiola. Wykonany z odpornego na oddziaływanie warunków atmosferycznych polipropylenu (cena od 1 600 zł). www.mood-design.pl

 

Funkcja

Współczesne altany ogrodowe to więcej aniżeli miejsce w ogrodzie zapewniające schronienie przed słońcem i deszczem. Dziś pełnią funkcję garden house, do którego podczas sezonu letniego przenosi się życie domowe. Altany nie tylko zapewniają schronie przed słońcem i deszczem, pozwalając cieszyć się pięknem ogrodu, ale wyposażone w grilla, kuchnię z zaaranżowanym salonem czy jadalnią stanowią dodatkową przestrzeń użytkową.

fot. za bor architects

Źródło: http://ideadomu.pl/

Dodaj komentarz

Instagram