Nożyce do cięcia gałęzi

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych nożyc do cięcia gałęzi. Jakie wybrać, aby spełniały nasze oczekiwania i czym różnią się poszczególne rodzaje tych narzędzi?

Wydawałoby się, że wybór nożyc do cięcia gałęzi jest banalnie prosty. Jednak robiąc zakupy w centrum ogrodniczym czy w sklepie internetowym okazuje się, że ilość tego typu produktów jest bardzo duża. Jakimi kryteriami kierować się więc przy wyborze?

Przede wszystkim zależy jakiego typu gałęzie chcemy wycinać – bierzemy pod uwagę ich grubość i dostępność. Liczy się także wygoda cięcia. Nożyce muszą dobrze leżeć w dłoniach, a praca nimi nie powinna męczyć. Powinny być więc ergonomiczne, dobrze wyważone, a ich ostrza – ostre. Warto wybierać narzędzia dobrej jakości, aby posłużyły na lata. W tym wpisie zaprezentowałam dwa rodzaje nożyc marki Gardena, które miałam okazję przetestować.

Nożyce do gałęzi EnergyCut 600 B

Są wykonane z aluminium, a uchwyty i odbojniki chroniące nadgarstki z tworzywa sztucznego. Narzędzie jest więc lekkie, idealne również dla kobiet. Uchwyty tych nożyc do ciecia gałęzi wyposażono dodatkowo w miękkie elementy zapobiegające wyślizgiwaniu się narzędzia z dłoni. Poza tym mają wygodny, ergonomiczny kształt. Są dobrze wyważone i nie ciążą w dłoniach.

 

nożyce do gałęzi EnergyCut 600 B

 

Do czego służą?

Są to dwuostrzowe nożyce przystosowane do cięcia zarówno cienkich jak i grubszych gałęzi. Można nimi swobodnie ciąć pędy o grubości nawet 42 mm. Wyposażone są w przekładnię, która znacznie zwiększa siłę cięcia umożliwiając pracę bez wysiłku. Są idealne do cięcia świeżych gałęzi.

 

cięcie nożycami do gałęzi

 

 

Ich ostrza są ostre i pokryte powłoką antyadhezyjną. Przesuwają się bardzo blisko siebie, umożliwiając precyzyjne i równe cięcie. Górne ostrze w razie potrzeby można wymienić, a nożyce wyregulować. Produkt posiada 25 lat gwarancji.

 

 

 

Nożyce do gałęzi SlimCut

Te nożyce do cięcia gałęzi zamiast dwóch ramion mają tylko jedno, ale za to długie. Jest wykonane z aluminium, więc pomimo sporych gabarytów – narzędzie jest dość lekkie. Posiadają wygodny uchwyt z regulacją długości, co pozwala na dopasowanie narzędzia do wzrostu użytkownika i pracę bez konieczności schylania się.

 

nożyce SlimCut

 

Do czego służą?

Za pomocą tych nożyc można przycinać nawet najbardziej trudno dostępne gałęzie oraz te usytuowane wysoko. Taką pracę umożliwia ich charakterystyczna budowa.

 

ostrze nożyc SlimCut

 

cięcie nożycami

 

Nożyce mają dwa precyzyjnie szlifowane ostrza z powłoką antyadhezyjną NonStick Extra. Są bardzo ostre i przesuwają się blisko siebie. Gwarantują dokładne i równe cięcie. Można nimi ścinać pędy o średnicy do 28 mm. Prześwietlanie krzewów ułatwia też ich wyjątkowo wąska głowica tnąca. Dzięki temu, te nożyce poradzą sobie z gęsto ułożonymi gałęziami.

 

cięcie gałęzi

 

Świetnie sprawdzą się także do ciecia gałęzi usytuowanych wysoko.

 

cięcie gałęzi niedostępnych

 

nożyce do gałęzi

 

Dla ułatwienia pracy, nożyce do gałęzi SlimCut mają 2stopniową przekładnię. To ten pomarańczowy element widoczny na zdjęciu poniżej. Przełożenie można ustawić na 1;12 dla grubych gałęzi lub 1;6 dla szybszego cięcia cienkich pędów.

 

przekładnia w nożycach

 

Jak pracować za pomocą nożyc do gałęzi SlimCut?

Nożyce trzymamy oburącz. Praca nimi przypomina trochę strzelanie z łuku. Jedną ręką trzymamy za rękojeść, a drugą (którą trzymamy za uchwyt) odciągamy do tyłu. W przypadku grubszych pędów można zmienić przekładnię. Ważnym atutem tego narzędzia jest możliwość pracy w pozycji wyprostowanej. Nie bolą więc plecy.

 

jak ciąć gałęzie

 

Podsumowanie

Przy wyborze nożyc do cięcia gałęzi bardzo ważny jest wybór odpowiednich modeli – takich, za pomocą których będziemy mogli dobrze wykonać swoją pracę. Nożyce, które tutaj przedstawiłam bardzo różnią się od siebie. Gdybym chciała przyciąć bardzo gęsty krzew nożycami EnergyCut 600 B, z pewnością wykonanie pracy byłoby trudne, a nawet niewykonalne. Z kolei nożycami SlimCut nie mogłabym przyciąć grubych gałęzi o ok. 40 mm średnicy. Mogłabym mieć też problem z operowaniem nimi w miejscu o ograniczonej powierzchni. Dostosowując je natomiast do prac takich, do jakich zostały przystosowane, przycinanie mogłam wykonać szybko, sprawnie i nie męcząc się. Są to naprawdę świetne narzędzia – ostre i gładko tną, a praca nimi nie męczy. Moim zdaniem, oba modele nożyc to must have każdego ogrodnika.

Więcej informacji na temat tych nożyc znajdziecie tutaj: www.gardena.pl

 

Dodaj komentarz

Instagram