Nożyce do przycinania gęstych krzewówdobre nożyce do przycinania gęstych krzewów

Czym przycinać gęste, wysokie krzewy takie jak np. forsycje? W tym przypadku zwykłe nożyce do cięcia to za mało. Trzeba sięgnąć po specjalistyczne Nożyce do przycinania gęstych krzewów.

Praca w ogrodzie daje wiele satysfakcji, ale bywa ciężka. Podczas wykonywania niektórych prac trzeba się również nagimnastykować, żeby móc je wykonać. Czasami zadanie wydaje się wręcz niemożliwe. Tak jest w przypadku przycinania gęstych krzewów oraz ich odmładzania, a także wycinanie gałęzi w miejscach trudno dostępnych. Po prostu brakuje w nich miejsca na rozwarcie standardowych nożyc do gałęzi. Co robić w takich przypadkach? Pomocne mogą okazać się nożyce do przycinania gęstych krzewów. Właśnie takie miałam okazję przetestować. Są to nożyce do gałęzi SlimCut z oferty Gardena.

Nożyce do gałęzi SlimCut

Te nożyce nie przypominają zwykłych nożyc do cięcia. Zamiast dwóch ramion mają tylko jedno, ale za to długie. Jest wykonane z aluminium, więc pomimo sporych gabarytów – narzędzie jest dość lekkie. To właśnie dzięki takiej budowie, za pomocą tych nożyc można przycinać nawet najbardziej trudno dostępne gałęzie oraz te usytuowane wysoko.

 

Nożyce do gałęzi SlimCut

 

Urządzenie ma wygodny uchwyt z regulacją długości, dzięki któremu narzędzie można pewnie trzymać i sięgać nim głęboko w gęsty krzew. Taka budowa urządzenia jest również wygodna dla osób o różnym wzroście. Rękojeść można obracał wokół jej osi, przez co nożycami można swobodnie operować w miejscach trudno dostępnych.

 

nożyce do krzewów

 

Pewne cięcie

Nożyce mają dwa precyzyjnie szlifowane ostrza z powłoką antyadhezyjną NonStick Extra. Są bardzo ostre i przesuwają się blisko siebie. Gwarantują dokładne i równe cięcie. Można nimi ścinać pędy o średnicy do 28 mm. Prześwietlanie krzewów ułatwia też ich wyjątkowo wąska głowica tnąca. Dzięki temu, te nożyce do przycinania gęstych krzewów poradzą sobie z gęsto ułożonymi gałęziami.

 

dobre nożyce do cięcia gęstych krzewów

 

2-stopniowa przekładnia

Dla ułatwienia pracy, nożyce do gałęzi SlimCut mają 2stopniową przekładnię. To ten pomarańczowy element widoczny na zdjęciu poniżej. Przełożenie można ustawić na 1;12 dla grubych gałęzi lub 1;6 dla szybszego cięcia cienkich pędów.

 

nożyce z przekładnią

 

Nożyce podczas pracy

Nożyce trzymamy oburącz. Praca nimi przypomina mi trochę strzelanie z łuku. Jedną ręką trzymamy za rękojeść, a drugą (którą trzymamy za uchwyt) odciągamy do tyłu. W przypadku grubszych pędów można zmienić przekładnię.

Jako pierwszy krzew do przycięcia wybrałam okazałą forsycję. Przycinam ją każdego roku gdy już przekwitnie, ale zawsze robię to zwykłymi nożycami. Usuwam więc górne części pędów o te boczne, natomiast w środku krzew zrobił się bardzo gęsty. W tej chwili potrzebuje już odmłodzenia.

 

czym przycinać gęste krzewy

 

Nożyce do gałęzi SlimCut poradziły sobie z każdym pędem. Udało mi się wyciąć nawet nieco grubsze niż te o średnicy 28 mm, które za maks. Podaje producent. Nie miałam z tym żadnego problemu. Ostrza chodzą gładko i tną bardzo precyzyjnie. Po godzinie pracy z ogromnej, gęstej forsycji została 1/3 Krótsze, drobniejsze gałązki przycięłam już małym sekatorem ręcznym.

 

cięcie forsycji

 

Podsumowanie

Nożyce do gałęzi SlimCut na forsycji sprawdziły się świetnie. Martwiłam się o nią, gdyż usunięcie niektórych pędów wydawało się niemożliwe. To samo dotyczyło tych wysokich, wyrastających w środku. Zwykłym sekatorem nie byłabym w stanie ich usunąć, gdyż dostanie się w głąb krzewu nie wchodziło w grę. Natomiast nożycami do gałęzi SlimCut bez problemu usunęłam wszystkie niechciane gałęzie. Faktycznie są bardzo ostre i gładko tną, a dzięki wąskiej głowicy bez problemu można wyciąć nawet bardzo gęsto ułożone gałęzie. Nie jestem przyzwyczajona do pracy tego typu narzędziem, więc podczas wycinania zmieniałam układ rąk. Raz operowałam prawą, a raz lewą ręką, gdyż odczuwałam zmęczenie. Pod koniec opadłam już z sił, ale żadnym innym sekatorem nie poradziłabym sobie z tym krzewem. Co ważne, pracuje się nim w pozycji wyprostowanej, nie bolą więc plecy. Moim zdaniem, takie nożyce do przycinania gęstych krzewów to must have każdego ogrodnika.

Więcej informacji na temat tych nożyc znajdziesz tutaj: www.gardena.pl

 

Nożyce do przycinania gęstych krzewów

Dodaj komentarz

Instagram