Ogród atrakcyjny cały rok

Przy tworzeniu ogrodu, niezwykle ważna jest znajomość roślin oraz wiedza na temat ich cyklów życiowych. Ułatwia to wykorzystanie walorów poszczególnych gatunków w całej kompozycji. Tylko w ten sposób możemy stworzyć ogród atrakcyjny cały rok.

Ogród podległa ciągłym zmianom, zgodnie z naturalnymi cyklami przyrody. Zmienia się nawet z dnia na dzień. Dlatego rośliny należy dobierać z niezwykłą starannością, aby kwitły w różnych porach roku oraz długotrwale, tworząc ogród atrakcyjny cały rok. Taki dobór pozwoli uniknąć eksplozji kwiatów np. na wiosnę i nieciekawej pustki w drugiej połowie lata.

Dodatkowymi walorami dekoracyjnymi roślin są liście oraz zmienność sezonowa ich wybarwienia, owoce, a także wygląd roślin w różnych fazach ich rozwoju.

 

rabata w ogrodzie przez cały rok

 

Zasady kompozycji

Zestawiając ze sobą poszczególne gatunki roślin, należy zastanowić się, które z nich w danym okresie roku będą przyciągały uwagę. Kompozycję warto wzbogacić o gatunki, które pomimo tego, że podlegają metamorfozie w ciągu roku, zachowują atrakcyjność w każdej formie (np. mikołajek, jeżówka), a także o rośliny, które charakteryzują się ciekawym pokrojem zarówno latem jak i zimą (np. lawenda, rozchodnik okazały, pięciornik). Oprócz sezonowych gatunków, w ogrodzie nie może zabraknąć również zimozielonych, zarówno iglastych jak i liściastych. Tworzą one stabilne, niezmienne tło dla reszty roślin, co również jest bardzo ważne, aby powstał ogród atrakcyjny cały rok.

 

ogród atrakcyjny cały rok

 

Przebudzenie

Wczesną wiosną, zanim krzewy i drzewa zazielenią się, tworzą w ogrodzie jedynie ramę kompozycyjną i mało przyciągające tło. Pierwszoplanowymi roślinami są wtedy cebulowe. Warto sadzić je grupami, aby tworzyły radosne, wielobarwne łany. Te najwcześniej kwitnące z powodzeniem mogą rosnąć nawet na trawniku. Zanim zaczniemy go kosić i tak przekwitną.

 

atrakcyjne rośliny cebulowe

 

Dużą atrakcję stanowią również krzewy i drzewa, które kwitną zanim ukażą się na nich liście. Jednym z najpiękniejszych są magnolie. Zjawiskowo wyglądają także drzewka owocowe całe obsypane białymi i różowymi kwiatkami. Równie wspaniały widok tworzą, gdy kwiaty zaczynają opadać.

 

rośliny atrakcyjne w ogrodzie

 

Ogród w maju i czerwcu

W maju liście drzew i krzewów nabierają świeżej, soczystej zieleni. Byliny również ukazują się już w pełnej krasie. Aby stworzyć ogród atrakcyjny cały rok, bardzo ważne są również zestawienia samej zieleni. Pięknie wyglądają kompozycje roślin o różnych kształtach i wielkościach liści np. kosaćcie z serduszkami i funkiami. To również pora kwitnienia różaneczników i azalii, które w tym czasie pełnią rolę dominanty w ogrodzie.

 

ogród w maju i czerwcu

 

Rabaty pełne tulipanów, narcyzów i szafirków ustępują miejsca kosaćcom, ubiorkom, ostróżkom, lakom, a następnie szałwii, przywrotnikom, tojeści, łubinom, piwoniom, goździkom, lawendzie i wyczekiwanym różom. Pod koniec czerwca barwy ogrodu delikatnie przygasają, a pojawiające się kwiaty są w nieco bardziej pastelowych kolorach niż te wiosenne.

 

rabaty atrakcyjne w ogrodzie

 

Letni przepych

Latem ogród prezentuje się w całej swej krasie. Pojawia się mnóstwo kwiatów i różnych barw. Z tego względu dobrze jest nieco podzielić bogactwo kolorów i w różnych częściach ogrodu poumieszczać wybrane barwne „punkty ciężkości”. Tworzymy je zestawiając ze sobą w jednym miejscu całą paletę odcieni jednej barwy (np. białej czy różowej) lub gromadząc rośliny o kolorach sąsiadujących ze sobą (np. pastelowe pysznogłówki, przetaczniki długolistne, kremowe krwawniki i płomyki). Dzięki takim zabiegom, w ogrodzie panuje ład i jest bardziej przejrzysty. Ogród atrakcyjny cały rok musi być pod każdym względem – również dotyczy to uporządkowania pod kątem kolorów.

 

letni przepych w ogrodzie

 

Dobrze przemyślana kompozycja roślin w ciągu roku przybiera różne kształty. Pod koniec lata zaczynają dominować byliny o ciepłych, słonecznych barwach, od żółtej, pomarańczowej, miedzianej, po czerwonobrązowe i brązowe. Dzielżany, rudbekie, słoneczniki, nawłocie tworzą słoneczne i pełne ciepła kompozycje. Zapowiadają one nadejście jesieni.

 

ogród atrakcyjny latem

 

Jesienne kompozycje

Jesienią na rabatach królują astry, ale także całe bogactwo bylin o czerwonych i rdzawych kwiatach. Sadźce, rdest, rozchodniki i trytomy tworzą piękne, płonące kobierce. Barwnego balansu nadają im trawy ozdobne, które do tej pory tworzyły jedynie mało rzucające się w oczy tło. Teraz nabierają uroku. Zaczyna się ich pora kwitnienia. I gdy już jesienna rabata uspokoi się, to one będą pełniły główną rolę.

 

jesienne kompozycje

 

Jesienią uroku dodają również rośliny o pięknie przebarwiających się liściach. Prym wiodą klony palmowe, winobluszcz, sumaki, fotergille.

 

rośliny atrakcyjne jesienią

 

Zima w ogrodzie

Ogród zimą nie musi być monotonny i nagi. Stwórzmy ogród atrakcyjny cały rok – dosłownie. Gdy opadną już liście z drzew, przekwitną ostatnie byliny, ogród zdobią trawy. Uwagę zwracają szczególnie te wyższe, jak trzęślica trzcinowata, rajgras, miskant chiński czy trawa pampasowa.

Wartość dekoracyjną niektórych roślin jak jest np. w przypadku traw, podnoszą mróz i śnieg. Pokryte szadzią źdźbła wyglądają przepięknie. Bardzo atrakcyjnie prezentują się także przekwitnięte rozchodniki, których kruche, cynamonowe szkielety z szerokimi baldachami, wprowadzają doskonałe, linearne formy. Przed zimą nie ścinamy także astrów, jeżówek, nawłoci, hortensji. Zimą zwracamy uwagę na pokroje roślin – warto je różnicować i zestawiać ze sobą rośliny o różnych kształtach i wysokościach, aby nie było monotonnie. Ożywczym akcentem będą rośliny zimozielone oraz te o kolorowych pędach. Warto zadbać, aby w ogrodzie pojawiły się także gatunki o ozdobnych owocach, które będą również stanowiły pożywienie dla ptaków.

 

zima w ogrodzie

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram