Październik w ogrodzie

Rozpoczynamy przygotowania do nadejścia zimy. Zbieramy ostatnie plony, przesadzamy krzewy liściaste, inne otulamy, bulwy roślin kwitnących wykopujemy. Taras pustoszeje. Nie ma co liczyć na nadejście lepszej pogody. Spieszmy się, aby zdążyć na czas.

Koszyk wiklinowy z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

Sadzimy krzewy ozdobne

W październiku można sadzić krzewy ozdobne, których liście już opadły. Zimozielonych roślin już nie przesadzamy ani nie przycinamy! Teraz można je już tylko dobrze nawadniać.

Porządki w cebulkach

Cebulki wiosennych kwiatów można sadzić najpóźniej do połowy października. Z kolei cebulki kwiatowe oraz bulwy roślin wrażliwych na mróz należy powyciągać z ziemi do połowy października. Części naziemne tych roślin przycinamy do ok. 15 cm. wysokości. Tak przygotowane rośliny przechowujemy w temperaturze ok. 10ºC w suchym pomieszczeniu, ewentualnie leciutko wilgotnym (tak, aby bulwy nie skurczyły się). W ten sposób przechowujemy np. paciorecznik, dalie, frezje, mieczyki. Cebulki natomiast muszą być przechowywane w bardziej suchych warunkach niż bulwy.

Zbieramy plony

Kontynuujemy zbiór późnych owoców i warzyw korzennych oraz kapustnych. Warto jednak pamiętać, aby nie przechowywać ich razem. Owoce powinny być trzymane w innym pomieszczeniu, ponieważ wydzielają etylen (szczególnie dotyczy to jabłek), który powoduje, że warzywa marnieją.

Na tarasie

Pomału likwidujemy skrzynki balkonowe obsadzone kwiatami jednorocznymi. Rośliny nie znoszące mrozu należy już schować do pomieszczenia, w którym będą zimowały. Kaktusów, ani agaw nie podlewamy zimą.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcie serwis prasowy Leroy Merlin

Dodaj komentarz

Instagram