Ogród w listopadzie

Dmuchawa odkurzacz ErgoJet 3000. www.gardena.pl

Prace wykonywane jesienią są szczególnie istotne. Właśnie wtedy należy zadbać o odpowiednie ich przygotowanie do przetrwania mroźnych dni.

Usuwamy liście

Istotnym problemem są opadające i zalegające liście. Należy je usuwać zwłaszcza z trawnika, ponieważ wpływają niekorzystnie na jego stan. Źdźbła pokryte wilgotnymi liśćmi, żółkną i gniją. Pod liśćmi powstaną warunki sprzyjające rozwojowi chorób grzybicznych i na wiosnę pojawią się na trawie puste, żółtawe plamy z wymierającą darnią. Lekceważąc usuwanie liści z trawnika, marnujemy efekty całego procesu dotychczasowej pielęgnacji darni” – mówi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA. Liście można usuwać grabiami Idealnym lub elektrycznym odkurzaczem np. ErgoJet 3000 marki Gardena. Znakomicie sprawdza się jako dmuchawa, odkurzacz i rozdrabniacz liści. Dzięki funkcji ClickFit szybko i bez wysiłku można zmienić tryb dmuchania w tryb odkurzania. Dmuchawa/odkurzacz wyposażona została w metalowy wirnik, który umożliwia skuteczne rozdrabnianie małych odpadków ogrodowych podczas odkurzania. Dodatkowo urządzenie wyposażono w skrobak do usuwania mokrych liści.

Przykrywamy delikatne rośliny

Zanim nadejdą mrozy, koniecznie należy obsypać delikatne rośliny (jak np. różaneczniki, azalie, róże) korą. Delikatne krzewy i drzewka jak np. magnolie warto okręcić geowłókniną. Róże dodatkowo można przykryć gałązkami świerkowymi.

Zakręcamy wodę

Nie podlewamy już roślin. Wodę należy zakręcić, a wąż schować, ponieważ pozostawiony na zimę na dworze popęka.

Sadzimy rośliny liściaste

Późną jesienią można sadzić już tylko rośliny liściaste i to pod warunkiem, ze grunt nie jest zamarznięty. Wokół roślin robimy kopczyki, a nie miski. Roślin zimozielonych już nie sadzimy o tej porze.

tekst M. Ćwikła, zdjęcie Gardena

Dodaj komentarz

Instagram