Sadzimy cebulki kwiatowe

Aby wiosną w ogrodzie pojawiły się piękne łany kolorowych tulipanów, hiacyntów czy narcyzów, już teraz sadzimy cebulki kwiatowe. Jesień to najlepszy czas.

Kwitnące kwiaty cebulowe tworzą spektakularne widowisko. Po ubogiej w kolory zimie, gdy rabaty bylinowe zaczynają dopiero budzić się ze snu. Rośliny cebulowe wnoszą do ogrodu radosne, żywe barwy. Warto sadzić ich jak najwięcej.

 

sadzimy rośliny cebulowe

Fot. M. Ćwikła

Czas na sadzenie

Przyszłoroczne kwiaty drzemią w najlepsze w cebulkach, które pełnią funkcję organu magazynującego substancje zapasowe. Już czas je obudzić. Sadzimy cebulki kwiatowe już teraz, aby jeszcze przed zimą zdążyły się ukorzenić. Im lepiej się ukorzenią, tym łatwiej zniosą mróz.

Sadzenie rozpoczynamy we wrześniu, choć w tym czasie często gleba jest dość twarda, a rabaty nadal są pełne roślin. Dlatego październik to również bardzo dobra pora – wtedy ziemia staje się bardziej miękka, częściej padają też deszcze. Tulipany lepiej sadzić w późniejszym czasie, nawet w listopadzie. Dzięki temu, będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że ulegną groźnej chorobie pstrość tulipana, gdyż będzie miała mniej czasu na rozwój.

 

tulipany

Tulipany z oferty Leroy Merlin. www.leroymerlin.pl

Dobre miejsca dla cebulowych

Tulipany, czosnki ozdobne i hiacynty najładniej zaprezentują się na rabacie, ale dla krokusów idealnym miejscem będzie trawnik lub usytuowanie przed rabatą. W trawie bardzo ładnie wyglądają także narcyzy. Pod drzewami i wokół krzewów pięknie zaprezentują się szafirki i cebulice tworząc zniewalające niebieskie łany. W miejscach zacienionych warto z kolei posadzić np. psi ząb liliowy.

 

najładniejsze rośliny cebulowe

Fot. M. Ćwikła

Kompozycje

Kwiaty cebulowe wyglądają bardzo atrakcyjnie sadzone w nieregularnych grupach po kilka, kilkanaście sztuk. Rozrzucone na rabatach oraz ich obrzeżach wyglądają naturalnie, tworząc kolorowe plamy. Rzadziej sadzimy je w rzędach chyba, że zależy nam na podkreśleniu osi. Czosnki ozdobne bardzo ładnie wyglądają w towarzystwie traw ozdobnych oraz innych kwitnących roślin, np. róż, szałwi, czy nawet bratków. Dlatego sadzimy je dość luźno np. co ok. 30 cm.

 

czosnek ozdobny

Fot. M. Ćwikła

 

Rośliny cebulowe mogą zajmować również całą rabatę, tworząc soczyście kolorowy dywan. W ten sposób można sadzić np. tulipany i hiacynty. Miejsce dla tych ostatnich warto zaplanować w pobliżu wejścia do domu lub przy ścieżce prowadzącej do furtki, aby móc nacieszyć się ich upojnym zapachem.

 

hiacynty w ogrodzie

Fot. Homebook.pl

Wielkości i wygląd cebulek

Przede wszystkim sadzimy cebulki kwiatowe, które są zdrowe. Muszą być jędrne, twarde, bez nalotów grzybowych. Zwracamy również uwagę czy nie są uszkodzone. Ich skórka powinna być gładka, a nie popękana czy ponacinana, gdyż wtedy łatwiej mogą ulec chorobom.

W zależności od gatunku, cebulki magą być różnej wielkości. Najmniejsze są te szafirków – mają niecały centymetr średnicy, natomiast do największych należą cebule czosnków ogrodowych. Od ich wielkości zależy głębokość sadzenia.

 

rośliny cebulowe

Fot. Saskia van Osnabruggen, stylizacja Judith Baehner. www.thejoyofplants.co.uk

Jak sadzić cebulki

Dołek, w którym zostanie posadzona cebulka, powinien być trzy razy głębszy od niej samej. Głębokość sadzenia jest bardzo ważna, ponieważ jeżeli cebulka zostanie posadzona zbyt płytko, może wyschnąć i słabo kwitnąć w kolejnym roku, nie produkując nic poza trawiastymi liśćmi. W zależności od wielkości rośliny, warto posadzić je dość luźno, aby miały przestrzeń do rozmnażania się. Z kolei posadzone zbyt daleko od siebie, będą wyglądały nienaturalnie. Najłatwiej sadzić je za pomocą sadzarki ręcznej. Wbijamy ją w ziemię na żądaną głębokość, a następnie ostrożnie wyciągamy wraz z ziemią. W dołek wrzucamy cebulkę (zaokrągloną stroną w dół!), a następnie przysypujemy ją ziemią, która została w sadzarce. Niektóre urządzenia, np to z oferty marki Gardena ma mechanizm wysypujący ziemię. Sadzarka wyposażona jest również we wskaźnik głębokości.

 

sadzarka do cebulek

Sadzarka do roślin cebulowych z oferty Gardena. www.gardena.pl

Robimy zdjęcia

Gdy sadzimy cebulki kwiatowe po raz pierwszy, wybieramy miejsca, które najbardziej nam odpowiadają, ale gdy dosadzamy już kolejne, może zdarzyć się, że nie będziemy pamiętać w których dokładnie miejscach rosną pozostałe. Dlatego gdy rośliny cebulowe kwitną, warto robić zdjęcia – wtedy będziemy mieli pewność, że nowe, dosadzone cebulki będą wspaniale komponowały się z pozostałymi.

 

sadzimy krokusy

Fot. M. Ćwikła

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram