Strefa wypoczynku

Jak zaaranżować w domu miejsce, w którym chętnie rozsiądziemy się z rodziną na poobiednią pogawędkę, wspólne obejrzenie filmu czy poczytanie książki? Takie, które będzie sprzyjało relaksowi i chętnie będziemy w nim spędzać wolny czas?

W zasadzie w domu odpoczywać można wszędzie, w każdym pomieszczeniu można zaaranżować przytulne miejsce, sprzyjające relaksowi. Celebrować chwile odpoczynku w większym gronie – rodzinnym bądź w towarzystwie przyjaciół – zdecydowanie wygodniej będzie w zaciszu salonu. Jednak domowa strefa wypoczynku to coś więcej niż tylko ogromna kanapa i telewizor. To miejsce pełne harmonii i sprzyjające wypoczynkowi.

Galeria inspiracji miejsca wypoczynku:

  • W tym salonie prym wiodą stonowane kolory i wzornictwo z najwyższej półki. Wygodne meble wypoczynkowe, zapraszają, by się w nich zrelaksować, a ekspozycja na ogród pełen zielonej roślinności pozwala poczuć bliskość natury. Jest elegancko, harmonijnie i ponadczasowo. www.annakoszela.pl

 

Budujemy klimat wnętrza

W obszernych salonach, strefa wypoczynku zwykle usytuowana jest nieco z boku. Centralne miejsce zajmuje oczywiście wygodna kanapa bądź narożnik. Godne polecenia są modele z ruchomymi częściami (np. zagłówkami, rozkładanymi oparciami i podnóżkami). Meble warto rozmieścić w taki sposób, aby odpoczywając móc podziwiać krajobraz za oknem. Ciekawym rozwiązaniem jest również usytuowanie strefy wypoczynku nieco niżej (np. 2-3 stopnie niżej niż pozostała część pomieszczenia.) Taki zabieg daje efekt odizolowania. Podobny, ale nie aż tak mocny efekt uzyskujemy poprzez położenie dywanu. Miejsce wypoczynku staje się wyodrębnione. Bardzo ważne miejsce zajmują tkaniny i ich faktura. Dzięki nim robi się przytulnie i intymnie.

Na klimat wnętrza mocny wpływ ma jego kolorystyka. Oczywiście, każdy człowiek ma swoje ulubione preferencje, jednak warto wziąć pod uwagę, że jasne, pastelowe i neutralne kolory natchną wnętrze spokojem i nadadzą mu intymnego charakteru. Barwy jaskrawe natomiast dość szybko nużą i męczą.

Bardzo dobry wpływ na samopoczucie wywierają rośliny. Dlatego aranżując miejsce wypoczynku nie można o nich zapomnieć. Najlepiej zestawiać rośliny w grupy, aby stanowiły efektowne aranżacje. Jeżeli z pewnych względów w pokoju nie może być roślin, warto wprowadzić do pomieszczenia zielony kolor w postaci np. mebli bądź dodatków.

Nastrój budujemy też odpowiednim oświetleniem. Przytulną atmosferę podkreślą rozproszone i delikatne punkty świetlne. Warto pomyśleć o kinkietach i lampach stojących.

Wypoczynek w salonie

Salon to nie tylko wizytówka naszego domu, ale także miejsce, w którym wypoczywamy. Jak mądrze zaaranżować strefę relaksu? Przede wszystkim, postawmy na miękkie sofy. Warto zainwestować w mebel wysokiej jakości, z odpowiednim wypełnieniem (najlepiej z puchu), który będzie dopasowywał się do naszego ciała. Ważną rolę odgrywa tu również światło – najlepiej sprawdzi się kameralne, rozproszone oświetlenie z funkcją ściemniania, uzupełnione lampami stojącymi. Oczywiście, nie wyobrażam sobie strefy wypoczynku bez sztuki – sprawdzą się tu zarówno harmonijne obrazy w stonowanych kolorach, jak i te bardziej nasycone, po które chętnie sięgają osoby lubiące odpoczywać w gronie przyjaciół. Jedne i drugie z pewnością poprawią nam nastrój i pozwolą oderwać się od codziennych spraw.

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram