Sufit z chmur i szkła. Jak urządzić pokój na poddaszu?
Nie ma bardziej klimatycznej przestrzeni do zaaranżowania w domu, niż pokój na poddaszu. Kto z nas nie marzył o tym, by leżeć na łóżku i obserwować gwieździste niebo przez okno dachowe tuż przed snem? Aby maksymalnie wykorzystać tę przestrzeń i móc cieszyć się nią przez wiele lat, warto zwrócić uwagę na kluczowe kwestie, takie jak komfort termiczny czy odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Pomogą w tym dobrze dobrane okna z szybami o wysokich parametrach.
Pokój na poddaszu, czyli przestrzeń naszych marzeń
Pokój na poddaszu w zależności od powierzchni użytkowej może pełnić różne funkcje, od gabinetu, przez domową siłownię, aż po sypialnię czy… łazienkę! Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań budowlanych, otwiera się przed nami niezwykle wdzięczna przestrzeń, stwarzająca zupełnie nowe perspektywy aranżacyjne. Warto więc maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Ścianki kolankowe zwiększą funkcjonalność pomieszczenia, skosy, drewniane słupy podtrzymujące dach czy widoczne belki stropowe nadadzą mu niepowtarzalnego uroku. Z kolei zastosowanie odpowiednio zorientowanych względem kierunków geograficznych okien dachowych, za dnia pozwoli dłużej cieszyć się naturalnym światłem, zaś w nocy przyniesie widok na gwieździste niebo.
Pod względem aranżacyjnym pomieszczenia na poddaszu wręcz zapraszają do zabawy kolorami i materiałami. Styl skandynawski, industrialny, vintage, nowoczesny, a może eko – każdy sprawdzi się tu idealnie. Warto przy tym pamiętać, że jasne kolory dodatkowo powiększą optycznie przestrzeń.
Okno dachowe a komfort termiczny
Wrażenia estetyczne są oczywiście istotne, niemniej przy projektowaniu pokoju na poddaszu w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o komfort użytkowania tej przestrzeni.
Jednym z głównych aspektów jest odpowiednia temperatura panująca wewnątrz, nie od dziś wiadomo, że ma ona znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W przypadku poddasza tym bardziej powinniśmy zadbać o bilans cieplny – znajduje się przecież najwyżej i w łatwy sposób może ulegać przegrzaniu latem oraz wychłodzeniu zimą. W utrzymaniu odpowiednich warunków termicznych pomoże nie tylko zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych do izolacji dachu i ścian, ale także… dobrze dobrane okna z szybami zespolonymi.
Rynkowym numer jeden są niskoemisyjne szyby ECLAZ od Saint-Gobain. Dzięki doskonałym parametrom termoizolacyjnym (Ug=0,5 W/m2K), zgodnym z nowymi Warunkami Technicznymi 21, przyczyniają się do zwiększenia komfortu termicznego domowników, uniemożliwiając ciepłu wydostawanie się na zewnątrz.
– Stosując niskoemisyjne szkło ECLAZ w oknach dachowych nie tylko znacząco ograniczymy straty ciepła zimą, ale zaoszczędzimy również na ogrzewaniu pomieszczenia w chłodniejszych miesiącach – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.
Jak zadbać o doświetlenie pomieszczeń na poddaszu?
Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na nasze zadowolenie z użytkowania pokoju na poddaszu jest ilość światła dostająca się do środka. Niezależnie od tego, czy urządzamy sypialnię, gabinet czy łazienkę – powinniśmy zadbać o maksymalne doświetlenie pomieszczenia, mając na uwadze zbawienny wpływ słońca na organizm i nastrój człowieka.
Decydując się na okna dachowe pamiętajmy, że dostęp do światła nie wynika jedynie z ich gabarytów – liczy się również rozmieszczenie względem stron świata oraz zastosowana szyba. Im większą przepuszczalnością światła słonecznego będzie się cechować szkło, tym lepiej. Tym, co wyróżnia dwukomorowe szyby zespolone ECLAZ, jest dostęp do światła naturalnego na poziomie szyb jednokomorowych (Lt=77%).
Dzięki tak wysokiemu współczynnikowi przepuszczalności światła, pokoje na poddaszu staną się możliwie jasne. Dodatkową zaletą płynącą z użytkowania szyb ECLAZ jest ich znaczna przejrzystość, która powoduje zacieranie granic między pomieszczeniem a otoczeniem. Bez problemu więc będziemy mogli obserwować niebo – nie tylko w dzień, ale i nocą, na przykład z poziomu łóżka, fotela czy… wanny.
Szyby ECLAZ – w pogodę i niepogodę
Przebywając na samej górze domu bardziej będziemy odczuwać gwałtowne zjawiska pogodowe – ulewne opady deszczu i gradu, czy burze oraz towarzyszące im wyładowania atmosferyczne. Na szczęście i na to jest sposób.
– Dzięki zastosowaniu specjalnej folii akustycznej PVB SILENCE między taflami ECLAZ uzyskujemy szkło laminowane akustycznie ECLAZ STADIP SILENCE, które może być stosowane wszędzie tam, gdzie zasadnicze znaczenie ma zarówno izolacja akustyczna, jak i odporność na uderzenia, stłuczenia czy włamania. Idealnym przykładem będzie właśnie pokój na poddaszu. Ze względu na wymienione właściwości, nasze szkło bardzo często montowane jest w połaciach dachowych – dodaje Maciej Mańko. Dzięki temu nawet ogromna ulewa nie rozproszy naszej uwagi i nie zaburzy spokojnego snu.
Na tak urządzonym poddaszu, będąc w pokoju bliżej nieba, możemy poczuć, jakbyśmy naprawdę w nim byli.
Źródło: Saint-Gobain