Świąteczne dekoracje z poinsecją w roli głównej

Poinsecje sprawiają, że nawet miejskie, industrialne wnętrza stają się przytulne i panuje w nich świąteczny nastrój. Surowe wnętrza dają możliwość stworzenia loftowego stylu w każdym domu. Charakterystyczne są dla niego męskie elementy, stonowane kolory z dominacją szarości, czerni, granatu lub khaki, ciemne, duże skórzane meble, cegła na ścianie i drewniane lub metalowe przedmioty vintage. Jedynie dodatki, takie jak poduszki i rośliny dodają odrobinę ciepła i przełamują surowy charakter tego stylu.

Jesienią i zimą delikatności dodają poinsecje, które tworzą przytulny nastrój. W okresie poprzedzającym Boże Narodzenie te kolorowe rośliny pokojowe swoimi wspaniałymi, przylistkami w kształcie gwiazdy zwiastują zbliżający się sezon świąteczny. Eksperci Stars for Europe (SfE) pokazują, jak efektownie wyeksponować poinsecje w mieszkaniu.

Poczuj się jak w dżungli dzięki poinsecji i roślinom pokojowym

Pełna luzu, świąteczna atmosfera z nutą dżungli. Egzotyczne rośliny, zwisające z sufitu choinki i kremowe poinsecje zapowiadają nadchodzące święta. Naturalny wystrój, ograniczony do kilku kolorów, sprawia, że industrialne wnętrze tego miejskiego loftu staje się przytulne.
Poinsecja zwisająca swobodnie z sufitu to naturalna dekoracja, którą łatwo wykonać. Wystarczy wyjąć roślinę z doniczki, owinąć bryłę korzeniową mchem, wzmocnić ją złotym drutem a następnie powiesić.

 

 

Kompozycję należy podlewać delikatnie od góry. Alternatywnie, co kilka dni, można umieścić kulę mchu w naczyniu z niewielką ilością wody, aby mogła ją wchłonąć. Powinna jednak dobrze wyschnąć przed ponownym zawieszeniem.

Widoczna na stoliku dekoracja to: Misa obsadzona kremowymi poinsecjami, pieprzówką, woskownicą (Hoya linearis) i filodendronami. Ta ozdobiona uszami słonia (Kalanchoe berharensis), szyszkami i gałązkami sosny dekoracja tworzy przytulną atmosferę.

 

 

Zdecydowane akcenty w szaro-czarnym wnętrzu

Czerwone poinsecje ciekawie kontrastują z czarnymi szafkami kuchennymi i razem ze świecami i figurką jelenia sygnalizują nadejście świąt. Mulenbekia (Muehlenbeckia astonii), eszeweria, pieprzówka, trzykrotka (Tradescantia spathacea) i syngonium (Syngonium podophyllum) potęgują bożonarodzeniowy nastrój.

Miniaturowe poinsecje mieszczą się nawet na wąskiej półce ściennej. Dzięki intensywnie czerwonym przylistkom w kształcie gwiazdy wnoszą zimą kolor do pomieszczeń i nadają im świąteczny charakter w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie.

 

 

Magiczne kompozycje z poinsecji na świąteczny stół

Święta Bożego Narodzenia w stylu green living. Nadaj wnętrzu naturalny charakter, wykorzystując między innymi rośliny, drewno, gałęzie sosny i jodły a na ścianach wykonaj przecierkę. Poinsecje podkreślają świąteczną atmosferą, a różnorodne gałęzie, jagody, mech, szyszki sosny, gałązki porostów i modrzewia tworzą ciepły, naturalny klimat. Materiały przyniesione z lasu sprawdzają się do tworzenia pięknych dekoracji. Warto pomyśleć też o ciekawych akcentach, sięgając po błyszczące bombki czy wazony lub świeczniki w kolorze czerwonym, złotym lub srebrnym.

 

 

Projekt DIY: Stojak na poinsecje z upcyklingu

W tych domowych stojakach na rośliny wykonanych ze starych krzeseł, poinsecje mogą być wyeksponowane w niekonwencjonalny sposób. Choinki wiszące do góry nogami z sufitu w połączeniu z kaktusem tworzą niezwykle oryginalną aranżację.
Stojaki na rośliny można łatwo wykonać samodzielnie.

 

 

Potrzebne są: stare, drewniane krzesło, wyrzynarka, kreda, gliniana doniczka i duża poinsecja.

 

 

Jak wykonać: Na siedzisku krzesła kredą narysuj okrąg o średnicy mniejszej od glinianej doniczki. Za pomocą wyrzynarki wytnij go, umieść glinianą doniczkę w otworze i posadź w niej poinsecję.

 

 

Wskazówka: Krzesło należy ustawić w miejscu, gdzie ewentualne wyciekanie wody nie będzie stanowić problemu. W razie potrzeby podczas podlewania należy umieścić pod krzesłem tackę. Ponieważ poinsecja nie lubi być zalewana wodą, doniczka powinna mieć wykonany na spodzie otwór.

Adwentowa martwa natura z poinsecją

Adwentowa aranżacja nie zawsze musi być udekorowana w sposób klasyczny lub świąteczny, co dowodzi ten wieniec utrzymany w klimacie retro z lat 70. Do wykonania tego inspirowanego flokati wieńca z poinsecji potrzebna jest taca lub talerz, dwa, różnej wielkości słomiane wianki, futrzane wykończenie, naczynie, ziemia, poinsecje, ozdobne szpilki, gorący klej i pistolet do klejenia, suszone kwiaty do dekoracji takie jak eukaliptus, oset górski (Carlina Acualis), miesiącznica (Lunaria) i suchlin (Rhodanthe) oraz szpilki do mchu, patyczki podtrzymujące rośliny, świece i świeczniki.

 

 

Krok 1: Umieść mniejszą ramę wieńca na większej i połącz je ze sobą patyczkami do roślin. Za pomocą ozdobnych szpilek przymocuj futerkowe wykończenie do podstawy.

 

 

Krok 2: Ustaw talerz lub tacę pod wieńcem. Doniczkę z poinsecją umieść wewnątrz wieńca.

 

 

Krok 3: Przymocuj suszone kwiaty wokół górnej części ramy słomianego wieńca za pomocą szpilek florystycznych. Przyklej klejem na gorąco świeczniki i włóż do nich świeczki. Gotowe!

 

Źródło:  Stars for Europe, kampania unijna Stars Unite Europe

Dodaj komentarz

Instagram