Świąteczne dekoracje

Przyozdobienie domu na Święta to ogromne pole do popisu dla naszej indywidualności. Wystarczy szczypta inwencji twórczej, by świąteczne dekoracje w naszym domu były wyjątkowe.

Świąteczne dekoracje rozweselają i rozświetlają nasz dom. Z roku na rok robimy to coraz wcześniej, ozdób pojawia się coraz więcej. Dlaczego? Z pewnością ulegamy pokusie bogatej oferty świątecznej w sklepach, ale przede wszystkim zabiegani i zapracowani, chcemy móc dłużej cieszyć się urokiem Świąt i oczekiwaniem na nie. Pomagają nam wprowadzić się w nastrój Bożego Narodzenia. Nie czekamy do ostatniej chwili tak jak kiedyś, gdy przystrojenie mieszkania zostawiano na sam koniec. Najpierw dom gruntownie sprzątano, gotowano potrawy świąteczne, a dekoracje ustawiano gdy już wszystko było gotowe. Pełniły pewnego rodzaju nagrodę za trud włożony w przygotowania do Świąt. Ozdób nie kupowano, lecz robiło się je samemu. Teraz wystarczy wejść do sklepu i wybrać te, które najpiękniej zaprezentują się pod naszym dachem. Tylko jakie?

Estetyka dekoracji świątecznych porusza się w kręgu tych samym motywów, może być jednak wyrażana na wiele różnych sposobów. Może więc zwyczajem naszych przodków zrobić je własnoręcznie lub wybrać te, które wykonano z naturalnych materiałów i z poszanowaniem dla matki natury?

Blask świec

Światło świec jest symbolem nadziei i światłości Jezusa. Ich zapalanie oznacza czuwanie i gotowość na przyjście Chrystusa. Dlatego wśród świątecznych dekoracji nie może zabraknąć świec. Do ich wyeksponowania mogą służyć świeczniki, szklane dekoracyjne naczynia, tace. Ciekawy świecznik możemy zrobić własnoręcznie. Wystarczą zwykłe szklane butelki, do których wsadzimy gałązki świerku i gotowe. Jeżeli wydaje nam się zbyt skromny, szyjki butelek można dodatkowo obwiązać wstążeczkami np. w biało-czerwoną kratkę.

Aranżacja świąteczna Westwing.pl. www.westwing.pl

Mech w roli głównej

Do wykonania świątecznych dekoracji wspaniale nadaje się mech. Układamy go na dekoracyjnej tacy lub w pięknych kryształowych naczyniach. Kompozycję uzupełniamy szyszkami, gałązkami modrzewia, świecami. Jeżeli podłoże jest mało stabilne, można wybrać świeczniki, które wbija się w podłoże. Do stroika można również dodać gwiazdę betlejemską lub hiacynta czy maleńką zwartnicę, a doniczkę ukryć pod mchem.

Świecznik z oferty marki Nordal. www.sfmeble.pl

Dekoracje wiszące

Zanim do domów trafiła choinka, tradycyjną ozdobą była podłaźniczka, czyli czubek drzewka iglastego lub sosnowa gałąź zawieszane pod sufitem. Ozdabiano je jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą i krążkami opłatków, słomianymi dekoracjami. Obecnie modne są dekoracje, które nieco przypominają obłaźniczkę, ale wykonywane są w nieco uproszczonej formie. Pod sufitem zawieszamy po prostu gałąź drzewa. Ze względu na jasną barwę kory, bardzo ładnie prezentuje się drewno brzozowe. Możemy też powiesić gałęzie jodły, sosny lub jak na zdjęciu poniżej – modrzewia. Taką dekorację możemy ozdobić pierniczkami, gwiazdkami wykonanymi z masy solnej, zwisającymi szyszkami, bombkami czy nawet niewielkimi poinsecjami jak widać na zdjęciu poniżej.

Dekoracja świąteczna z udziałem poinsecji. Fot. “Stars for Europe”

Można pokusić się również o bardziej wypracowaną dekorację i połączyć ze sobą kilka gałązek zasuszonych hortensji tak, aby powstała girlanda lub wieniec. Taką ozdobę zawieszamy w miejscu reprezentacyjnym, najlepiej w salonie nad kominkiem, na ścianie lub nad stołem świątecznym. Dodatkowo, można udekorować ją bardzo subtelnymi i delikatnymi ozdobami czy światełkami.

Girlanda udekorowana ozdobami z oferty Zara Home. www.zarahome.com/pl

Dekoracje z drewna

Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Daje wrażenie ciepła, przytulności. Do dekoracji świątecznych wykorzystujemy nie tylko “zielone gałązki”, ale również lite drewno. Ozdoby wykonane z niego nadają wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jeżeli wykonanie takich ozdób jest zbyt trudne, można kupić gotowe.

Choineczka wykonana z drewna. www.leroymerlin.pl

Ozdoby na choinkę

Tradycja ubierania choinki pojawiła się dopiero w XIX wieku i to jedynie w dużych miastach położonych w centrum kraju. Zwyczaj ten zapożyczony został od niemieckich kolonistów w czasie zaborów. Z czasem rozprzestrzenił się na inne regiony kraju, ale obowiązywał tylko w zamożnych dworach. Do polskiej wsi trafił dopiero w okresie międzywojennym. Choinkę przystrajano orzechami, aniołkami ze słomy, dzwoneczkami, jabłuszkami i łańcuchami z papieru. Każda ozdoba niosła ze sobą życzenie. Słomiane aniołki symbolizowały boską opiekę, dzwoneczki – dobrą nowinę, a papierowe łańcuchy – więzi rodzinne. Obecnie powraca się do tego typu ozdób. Eleganckim dopełnieniem będą np. aniołki z przezroczystego szkła i naturalnych piórek.

Szklany aniołek z dodatkiem naturalnych piórek. Cena 15 zł. www.home-you.com

W okresie świątecznym  zaprezentuje się także biblioteczka w kształcie choinki. Wystarczy dodać kilka ozdób, światełka i niestandardowa choinka gotowa.

Pamiętajmy, że poprzez świąteczne dekoracje wyrażamy również siebie – nasz gust, styl, emocje, stosunek do otoczenia.

Lampka w postaci owieczki marki ActiveJet. Cena 30 zł. www.sferis.pl

 

 

Tekst. M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

 

Dodaj komentarz

Instagram