Świąteczne dekoracje

Przyozdobienie domu na Święta to ogromne pole do popisu dla naszej wyobraźni. Wystarczy szczypta inwencji twórczej, by świąteczne dekoracje w naszym domu były wyjątkowe.

Świąteczne dekoracje rozweselają i rozświetlają nasz dom. Z roku na rok robimy to coraz wcześniej, ozdób pojawia się coraz więcej. Dlaczego? Z pewnością ulegamy pokusie bogatej oferty świątecznej w sklepach, ale przede wszystkim zabiegani i zapracowani, chcemy móc dłużej cieszyć się urokiem Świąt i oczekiwaniem na nie. Pomagają nam wprowadzić się w nastrój Bożego Narodzenia. Nie czekamy do ostatniej chwili tak jak kiedyś, gdy przystrojenie mieszkania zostawiano na sam koniec. Najpierw dom gruntownie sprzątano, gotowano potrawy świąteczne, a dekoracje ustawiano gdy już wszystko było gotowe. Pełniły pewnego rodzaju nagrodę za trud włożony w przygotowania do Świąt. Ozdób nie kupowano, lecz robiło się je samemu. Teraz wystarczy wejść do sklepu i wybrać te, które najpiękniej zaprezentują się pod naszym dachem. Tylko jakie?

Estetyka dekoracji świątecznych porusza się w kręgu tych samym motywów, może być jednak wyrażana na wiele różnych sposobów. Może więc zwyczajem naszych przodków zrobić je własnoręcznie lub wybrać te, które wykonano z naturalnych materiałów i z poszanowaniem dla matki natury?

Tkaniny w roli głównej

Za pomocą tkanin budujemy klimat wnętrza. Na zimę wybieramy puchate i miłe w dotyku poszewki na poduszki, otulające pledy, mięsiste zasłony. Przygotowując świąteczne dekoracje, możemy pokusić o delikatny akcent jak gwiazdki, choinki czy renifery, a w mieszkaniu od razu zrobi się świątecznie.

 

Pledy i poszewki z tegorocznej, świątecznej kolekcji Homla. www.homla.com.pl

 

Mech – idealny dodatek do stroików

Mech stanowi idealne uzupełnienie świątecznych stylizacji. Układamy go na dekoracyjnej tacy lub w pięknych kryształowych naczyniach. Kompozycję uzupełniamy szyszkami, gałązkami modrzewia, świecami. Jeżeli podłoże jest mało stabilne, można wybrać świeczniki, które wbija się w podłoże. Do stroika można również dodać gwiazdę betlejemską lub hiacynta czy maleńką zwartnicę, a doniczkę ukryć pod mchem.

 

Świecznik z oferty marki Nordal. www.sfmeble.pl

 

Innym pomysłem na przygotowanie dekoracji z udziałem mchu to szyszki z czuprynkami, które można zawiesić na różnych poziomych instalacjach, gałązkach wsadzonych do wazonu, a nawet na choince.

 

Szyszki z czuprynkami z mchu. Fot. M. Ćwikła

 

Poinsecja na Boże Narodzenie

Trudno wyobrazić sobie Święta bez gwiazdy betlejemskiej. Mówi się, że to importowany symbol Bożego Narodzenia. Poinsecja, bo tak nazywa się ta roślina, odgrywa kluczową rolę w świątecznych stylizacjach. Podbija serca licznymi kolorami i odmianami. Już od wielu lat zajmuje czołowe miejsce na liście najpopularniejszych, zimowych roślin pokojowych. Wystarczy jedna roślina, by we wnętrzu zapanowała świąteczna atmosfera. Gwiazdy betlejemskie pasują do każdego stylu.

 

Fot. Stars for Europe

 

Dekoracje z drewna

Drewno to bardzo wdzięczny materiał. Daje wrażenie ciepła, przytulności. Do dekoracji świątecznych wykorzystujemy nie tylko “zielone gałązki”, ale również lite drewno. Ozdoby wykonane z niego nadają wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Modne są zarówno te najprostsze w stylu skandynawskim jak i kunsztowne figurki przedstawiające np. dziadki do orzechów, które wciąż są niesłychanie modne.

 

Choineczka wykonana z drewna. www.leroymerlin.pl

 

Ozdoby z papieru

Ozdoby na choinkę wykonane z papieru są obecnie bardzo modne. Ma je w swojej ofercie wiele marek. Takie dekoracje świąteczne w prosty sposób można zrobić też samodzielnie. Wystarczy kartka białego lub kolorowego papieru, nożyczki, klej i kawałek sznurka. Taka dekorację można też obsypać brokatem.

 

Ozdoby choinkowe z papieru z oferty Zara Home. www.zarahome.com.pl

 

Dekoracje wiszące

Zanim do domów trafiła choinka, tradycyjną ozdobą była podłaźniczka, czyli czubek drzewka iglastego lub sosnowa gałąź zawieszane pod sufitem. Ozdabiano je jabłkami, orzechami, ciasteczkami, kolorową bibułą i krążkami opłatków, słomianymi dekoracjami. Obecnie modne są dekoracje, które nieco przypominają obłaźniczkę, ale wykonywane są w nieco uproszczonej formie. Pod sufitem zawieszamy po prostu gałąź drzewa. Ze względu na jasną barwę kory, bardzo ładnie prezentuje się drewno brzozowe. Możemy też powiesić gałęzie jodły, sosny lub jak na zdjęciu poniżej – modrzewia. Taką dekorację możemy ozdobić pierniczkami, gwiazdkami wykonanymi z masy solnej, zwisającymi szyszkami, bombkami czy nawet niewielkimi poinsecjami jak widać na zdjęciu poniżej.

 

Dekoracja świąteczna z udziałem poinsecji. Fot. “Stars for Europe”

 

Można pokusić się również o bardziej wypracowaną dekorację i połączyć ze sobą kilka gałązek zasuszonych hortensji tak, aby powstała girlanda lub wieniec. Taką ozdobę zawieszamy w miejscu reprezentacyjnym, najlepiej w salonie nad kominkiem, na ścianie lub nad stołem świątecznym. Dodatkowo, można udekorować ją bardzo subtelnymi i delikatnymi ozdobami czy światełkami.

 

Girlanda udekorowana ozdobami z oferty Zara Home. www.zarahome.com.pl

 

Ozdoby na choinkę

Tradycja ubierania choinki pojawiła się dopiero w XIX wieku i to jedynie w dużych miastach położonych w centrum kraju. Zwyczaj ten zapożyczony został od niemieckich kolonistów w czasie zaborów. Z czasem rozprzestrzenił się na inne regiony kraju, ale obowiązywał tylko w zamożnych dworach. Do polskiej wsi trafił dopiero w okresie międzywojennym. Choinkę przystrajano orzechami, aniołkami ze słomy, dzwoneczkami, jabłuszkami i łańcuchami z papieru. Każda ozdoba niosła ze sobą życzenie. Słomiane aniołki symbolizowały boską opiekę, dzwoneczki – dobrą nowinę, a papierowe łańcuchy – więzi rodzinne. Aktualnie powraca się do tego typu ozdób. Eleganckim dopełnieniem będą np. aniołki z przezroczystego szkła i naturalnych piórek.

 

Ozdoby na choinkę z oferty H&M Home. www.2.hm.com.pl

 

Obecnie każdego roku poszczególne marki przygotowują po kilka stylizacji. W tym roku największym hitem są choinki ubrane w czerwone i białe ozdoby. Łączone są tradycyjne bombki razem z figurkami o tematyce przewodniej, np. słodyczami, tancerkami, folklorem. Modne są także choinki przyozdobione dekoracjami utrzymanymi w odcieniach postarzanego złota, bieli, odcieniach szafiru i granatu. Wybieramy bombki zarówno szklane jak i te z papieru, filcu oraz szyte i przyozdabiane cekinami.

 

Ozdoba na czubek choinki Swirly. www.westwing.pl

Pamiętajmy, że poprzez świąteczne dekoracje wyrażamy również siebie – nasz gust, styl, emocje, stosunek do otoczenia.

Tekst. M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła i serwisy prasowe firm

 

Dodaj komentarz

Instagram