8Pielęgnacja miniaturowych poinsecji

Miniaturowe poinsecje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jest to podyktowane ich niewielką ceną i uroczym wyglądem. Jednak utrzymanie ich do Nowego Roku jest prawdziwym wyzwaniem i wymaga odpowiedniej troski. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja miniaturowych poinsecji? Oto praktyczne wskazówki.

Miniaturowe poinsecje mają takie same potrzeby, jak ich większe siostry: lubią jasne, ciepłe miejsca, z dala od przeciągów i potrzebują dostatecznej ilości wody, aby nie wysychały ani nie stały w wodzie. Istnieją jednak dwie rzeczy, które sprawiają, że opieka nad nimi staje się bardziej skomplikowana. Po pierwsze, ze względu na swój rozmiar, nie są tak odporne jak poinsecje normalnej wielkości.

 

 

To sprawia, że są bardziej wrażliwe i mniej odporne na wszelkie błędy w pielęgnacji. Po drugie, ze względu na małą doniczkę gleba zajmuje małą objętość. Oznacza to, że bryła korzeniowa może bardzo szybko wyschnąć lub zostać przelana. Dlatego pielęgnacja miniaturowych poinsecji wymaga troski o rośliny i ostrożności w podlewaniu.

 

 

Codziennie sprawdzaj  stan podłoża

Większe poinsecje w przeciwieństwie do miniaturek można bez problemu pozostawić na kilka dni bez opieki. Eksperci zalecają codzienne sprawdzanie wilgotności gleby. Bryły korzeniowe szybko wysychają, zwłaszcza w ciepłym pomieszczeniu lub w pobliżu kaloryfera. Dlatego bezpieczniej jest unikać takich miejsc. Podlewanie konewką jest trudne w przypadku małych roślin, dlatego profesjonaliści zalecają zanurzenie. Aby to zrobić, zanurzaj całą bryłę korzeniową w letniej wodzie co dwa do trzech dni lub codziennie i odczekaj do całkowitego odsączenia po wyjęciu. Po około 15 minutach sprawdź czy w naczyniu lub na podstawce nie zebrała się woda i w razie konieczności ją odlej.

 

 

Przesadzanie rozwiązuje wiele problemów

Przesadzanie miniaturowych poinsecji do nieco obszerniejszych doniczek z większą ilością podłoża lub sadzenie kilku razem w misie ułatwi ich pielęgnację i zwiększy ich szanse na przetrwanie. Większa objętość gleby pozwala im się rozwijać i zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu lub rozmoknięciu. Ważne jest, aby wybrać żyzną ziemię z dodatkiem gruboziarnistego piasku i granulek keramzytu. Na przykład kompost do kaktusów, który można wykonać samodzielnie, jest idealny, ponieważ umożliwia łatwe odprowadzenie nadmiaru wody. Podczas przesadzania uważaj, aby nie uszkodzić delikatnych, karłowych roślin. Łatwiej jest wyjąć roślinę z doniczki, jeśli podlejesz bryłę korzeniową dwie do trzech godzin wcześniej. Uważaj, aby nie przykryć miniaturek zbyt dużą ilością podłoża podczas przesadzania ich do nowej doniczki. Warstwa drenażowa i otwory na dnie doniczki pomogą zapobiec gromadzeniu się wody.

 

Źródło: Stars for Europe

Dodaj komentarz

Instagram