Uprawa roślin w domu – przydatne akcesoria
Piękne, dorodne i zdrowe rośliny to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. W jakie akcesoria warto się zaopatrzyć? W jaki sposób wyeksponować najpiękniejsze okazy? Uprawa roślin w domu wcale nie musi być wymagająca.
Co zrobić, żeby rośliny w mieszkaniu były naszą dumą i móc zachwycać się ich urodą? Uprawa roślin w domu nie jest trudna. Podstawa to dobre podłoże i prawidłowa pielęgnacja. W sprzedaży są dostępne różne podłoża (do roślin kwitnących, sukulentów, dracen, palm, paproci i wielu innych). Są one odpowiednio przygotowane pod względem wymagań poszczególnych gatunków. Podstawą pielęgnacji natomiast jest dostarczanie roślinom wody oraz składników pokarmowych, a także leczenie w przypadku pojawienia się chorób. Odżywki kupujemy gotowe, dedykowane do poszczególnych gatunków i stosujemy zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na etykiecie. Co jeszcze?
Odpowiednia donica
Dzięki dobrze dobranej donicy, rośliny będą ładnie prezentowały się. To bardzo ważne, w końcu uprawa roślin w domu stanowi istotny element dekoracji mieszkania.
Kupując nowe donice, pod uwagę bierzemy kolor zabarwienia roślin, które zostaną posadzone, ich pokrój i wielkość. Unikamy sadzenia roślin o pstrokatych liściach w donicach wielokolorowych i wzorzystych. Takie okazy lepiej będą wyglądały w pojemnikach o jednolitym zabarwieniu. Natomiast piękne, zdobione osłonki będą idealną dekoracją dla roślin o zielonym ubarwieniu liści.
Dobierając donicę koniecznie należy zwrócić uwagę na jej wielkość. Nie może być ani za duża, ani zbyt mała. Nowy pojemnik powinien być o numer większy od starego. Najlepszy czas na przesadzanie to wiosna.
Obecnie szalenie modne są donice w kształcie twarzy. Dostępne są przeróżne modele utrzymane w różnych stylach, od prostych, niemal symbolicznych po bardzo wypracowane, przypominające antyczne rzeźby. Zwykle sadzi się w nie rośliny o pędach przewisających lub te o pokroju kulistym, przypominające „czuprynkę”.
Stylowe kwietniki
W celu wyeksponowania roślin, można posadzić je w kwietnikach. Elegancki, odpowiednio dopasowany do wystroju wnętrza będzie stanowił doskonałą dekorację. Taka uprawa roślin w domu staje się obecnie bardzo popularna i modna. W zależności od ilości dostępnego miejsca oraz efektu, jaki chcemy osiągnąć, można ustawić kwietniki mieszczące tylko jedną roślinę bądź kilka. Decydując się na większy kwietnik, jak np. ten widoczny na zdjęciu poniżej, sadzimy w nim tylko jeden gatunek roślin bądź różne, o odmiennych pokrojach i różnych kształtach liści. Bardzo na czasie są także kwietniki wykonywane w technice makramy.
Ustawianie donic z roślinami na półkach i regałach to standard. Ciekawe rozwiązanie wprowadziła właśnie marka USM. Są to regały ze specjalnymi miejscami na doniczki, aby uprawa roślin w domu mogła zajmować jeszcze więcej miejsca. Trzeba przyznać, że prezentują się bardzo ciekawie.
Dla zapominalskich
Dla początkujących ogrodników, osób zapracowanych bądź zapominalskich, świetnym rozwiązaniem są donice samonawadniające. Dzięki nim nie trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu roślin, zwłaszcza tych potrzebujących częstego nawadniania. Rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym, które mogą pojawić się z kolei przy zbyt częstym podlewaniu lub zalewaniu roślin. W sprzedaży dostępne są różne modele. Najprostsze z nich składają się z dwóch części: doniczki, w której sadzimy roślinę oraz części dolnej, w której znajduje się woda. W przypadku doniczki Zone Herb & Sprout, w podstawie doniczki znajdują się otwory ze sznurkami, których zadaniem jest przewodzenie wody z dolnego zbiornika do rośliny. Do tego typu doniczki po prostu co kilka dni dolewamy wodę. Robimy to na oko, gdyż nie widać ile wody znajduje się w zbiorniku w danym momencie. Są także modele bardziej zaawansowane, których zbiorniki uzupełnia się nawet co dwa tygodnie, ale trzeba się liczyć również z większym wydatkiem.
Wkłady magazynujące wodę
Świetnym rozwiązaniem i niedrogim, znacznie ułatwiającym uprawę roślin w domu, są specjalne wkłady magazynujące wodę. Wystarczy położyć je na dno donicy (wtedy nie wsypujemy już na dno warstwy drenującej) i posadzić roślinę. Taki wkład, jak np. widoczny na zdjęciu poniżej Hydrobox „łapie” wodę z podlewania i magazynuje ją w swoim wnętrzu, w pobliżu korzeni. Dzięki niemu roślinę należy podlewać dwa razy rzadziej niż zwykle. Co ważne, korzenie rośliny powinny dotykać takiego wkładu, aby mogły czerpać z niego wodę.
Uprawa roślin w domu podczas urlopu
Przed wyjazdem na urlop warto zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym rośliny będą mogły swobodnie czerpać wodę, podczas naszej nieobecności. Jednym z nich jest widoczna na zdjęciu Bulwa. Jest to ręcznie dmuchany nawadniacz wykonany ze szkła laboratoryjnego i zakończony naturalnym korkiem. Bulwę należy wbić w ziemię w doniczce, a następnie wyjąc korek. Wlewamy do niej wodę i zamykamy ją szczelnie korkiem. Roślina będzie pobierała wodę w miarę swoich potrzeb.
Gustowna konewka
Niezastąpionym akcesoriem do pielęgnacji roślin jest oczywiście konewka. Rośliny można podlewać wodą z butelki, ale o wiele wygodniej i milej robić to za pomocą konewki. A gdy w dodatku jest ładna, uprawa roślin w domu od razu staje się bardziej przyjemna:)
Zraszacze do roślin
Większość roślin, które uprawiamy w domu pochodzi z rejonów tropikalnych, gdzie jest bardzo ciepło i panuje wysoka wilgotność powietrza. Domowe warunki sprzyjają im pod warunkiem, ze zadbamy również o wilgotne powietrze, a to już nie jest takie powietrze. Zwykle w mieszkaniu jest przecież dość sucho. Dlatego takie rośliny koniecznie należy zraszać, a co jakiś czas robić im kąpiel pod prysznicem. Do codziennej pielęgnacji wystarczy zwykły mały zraszać jak np. ten widoczny na zdjęciu poniżej.
Podstawowe narzędzia
Uprawa roślin w domu nie wymaga ciągłego przekopywania gleby i plewienia tak jak to jest w przypadku ogrodu, ale na pewno przydadzą się podstawowe narzędzia. Przede wszystkim potrzebna będzie łopatka. Jest to niezbędne narzędzie, które przyda się przy przesadzaniu roślin, dosypywaniu ziemi. Warto zaopatrzyć się w tzw. pazurki, służą zarówno do wyrównywania powierzchni gleby jak i jej spulchniania. Wszelkie suche i chore pędy usuwamy za pomocą sekatora – jest ostry i równo przytnie niepotrzebne pędy. Do pracy przy roślinach warto przeznaczyć osobną zmiotkę i szufelkę, aby po skończonej pracy móc posprzątać rozsypana ziemię.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm