­­­­­­Artykuł sponsorowany

Urządzamy pokój dla dziecka – osiem kreatywnych pomysłów

Nie ma znaczenia czy dziecko ma pokój tylko dla siebie czy dzieli go z rodzeństwem. To bardzo ważna przestrzeń dla jego rozwoju, uczenia się samodzielności, rozwijania zainteresowań. Gdy urządzamy pokój dla dziecka warto zainspirować się kreatywnymi pomysłami zaproponowanymi przez ekspertów Leroy Merlin. Wyjaśniają też dlaczego warto je wykorzystać.

1. Stojak na ubrania zamiast szafy

Otwarty wieszak – zwany też niekiedy „standem” na ubrania, sprawia, że stroje są w zasięgu wzroku i rączek dziecka. To duże ułatwienie w nauce samodzielnego ubierania się! Dzieci przebieramy tak często, że ubranka przechowywane w ten sposób nie zdążą się zakurzyć, a decyzja o tym co założyć może być podejmowana szybciej, gdy nie trzeba szuka ubrań w zakamarkach szafy. Jeśli zdecydujemy się traktować wieszak jako ekspozytor ubrań do zabawy (stój baletnicy, batmana, etc) może pełnić nawet funkcję dekoracyjną.

 

Fot. Leroy Merlin

 

2. Zabudowane szuflady pod łóżkiem

W pokoju pociechy zawsze przyda się dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Dlatego gdy urządzamy pokój dla dziecka warto zagospodarować przestrzeń pod łóżkiem. Nawet jeśli planujesz być rodzicem–minimalistą, po pewnym czasie zabawek i akcesoriów twojego dziecka przybędzie.

 

Fot. Leroy Merlin

 

Brak przestrzeni do przechowywania zawsze stanowi wyzwanie, dlatego najlepiej projektując pokój malucha od razu przewidzieć przestrzeń na przedmioty, których z czasem będzie coraz więcej i więcej. Szuflady pod łóżkiem świetnie ukryją np. rolki, piłkę, rakiety tenisowe, rzadziej używane zabawki, gry planszowe, zapasową pościel, itp.

 

Fot. Leroy Merlin

 

3. Tapeta na ścianie

Czy dekorowanie pokoju musi być dziecinne? Nie! Dobrym pomysłem jest takie urządzenie dziecięcego pokoju, by wraz ze zmieniającym się wiekiem małego domownika wystrój wnętrza nie wymagał aktualizacji. Zamiast typowej do pokoju niemowlaka tapety w misie polecamy zatem coś odrobinę bardziej uniwersalnego, np. motyw roślinny.

 

Fot. Leroy Merlin

 

Spodoba się maluchom, tak samo jak i starszakom, a ozdobiona winylową tapetą ściana będzie dekorować pokój niczym obraz. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie w ten sposób wolnostojącej ścianki gipsowo-kartonowej, pełniącej funkcję oddzielającą kącik do nauki od miejsca zabawy.

 

Fot. Leroy Merlin

 

4. Kolorowy dekor na ścianie

Farba daje ogromne możliwości szybkiej zmiany wystroju wnętrza niedużym kosztem. Zamiast inwestować w drogie dekoracje czy nowe tekstylia, wystarczy namalować na ścianie duży prostokąt w kontrastowym odcieniu. Będzie on doskonałym akcentem kolorystycznym, który doda wnętrzu charakteru. Taka geometryczna plama to bardzo dobre miejsce do wyeksponowania dyplomów dziecka, ulubionych prac plastycznych, czy np. trofeów z kartonu. W ten sam sposób możemy w pokoju wykonać dekoracyjną lamperię lub wydzielić kącik do czytania. By malowana geometryczna bryła była równa, niezbędne będzie wyrysowanie z poziomicą kształtu, który mamy pomalować i wyklejenie go precyzyjnie przed malowaniem taśmą malarską. Inna opcja to wykorzystanie poziomicy laserowej, która pokazuje nam na ścianie gotowe „kreski”.

 

Fot. Leroy Merlin

 

5. Łóżko piętrowe z rurą do zjeżdżania

Gdy urządzamy pokój dla dziecka, warto go spersonalizować, sprawić by stał się dla niego atrakcyjny. Odważnym pomysłem do pokoju starszaka lub nastolatka, a zarazem niebywale atrakcyjnym będzie rura do zjeżdżania z piętrowego łóżka lub antresoli! Nie dość, że pozwoli ekspresowo opuścić łóżko, to może także służyć do ćwiczeń i zabawy w strażaków. Naturalnie drabinka do łóżka na podwyższenie też będzie potrzebna – po to, by dziecko mogło wejść bezpiecznie na posłanie na antresoli. Rurę instalujemy od podłogi do sufitu, pod warunkiem, że nie jest to sufit podwieszany.

 

Fot. Leroy Merlin

 

6. Szafy modułowe

Szafy dzieci nie muszą stać w narożniku. Jeśli mamy w pokoju niskie okno, bardzo dobrym rozwiązaniem może być stworzenie dookoła niego zabudowy do przechowywania zabawek, książek i odzieży.

 

Fot. Leroy Merlin

 

Na parapecie okiennym powstanie wówczas przestrzeń, którą można wykorzystać jako kącik do siedzenia/czytania.

 

Fot. Leroy Merlin

 

7. Biurko na środku pokoju?

Biurko zwykle stawiamy pod ścianą. Spróbujmy ustawić się na środku pomieszczenia, tak by stanowiło przepierzenie dzielące pokój na strefy. Dzięki temu po jednej stronie biurka dziecko może mieć miejsce do nauki, po drugiej – do zabawy. To rozwiązanie odpowiednie do jasnych, wysokich pomieszczeń.

 

Fot. Leroy Merlin

 

8. Biurko z blatem przez całą ścianę

Zamiast klasycznego mebla – długi blat, który jest zintegrowany z parapetem. Dziecko ma dzięki temu nieograniczoną przestrzeń do działania – nauki, zabawy, czytania, kreatywnego tworzenia, przechowywania ulubionych przedmiotów. Konstrukcja wspiera się na słupkach lub prostych otwartych półkach.

 

Fot. Leroy Merlin

Więcej pomysłów na inspirujące pokoje dla dzieci w sieci sklepów Leroy Merlin oraz na www.leroymerlin.pl

Dodaj komentarz

Instagram