W stylu art déco. Kolekcja Cristal 2.0 spod kreski Krzysztofa Chróścielewskiego

Dbałość o detale, zamiłowanie do geometrycznych form oraz zaskakujące połączenia materiałów i kolorów. To niewątpliwie wyróżnia kolekcję mebli do łazienki Cristal 2.0 marki Devo utrzymaną w duchu art déco. Za jej projekt odpowiada Krzysztof Chróścielewski.

Art déco to styl w sztuce, także tej użytkowej, który powstał w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Lubujący się w symetrycznych formach i geometrycznych wzorach był odpowiedzią na zbyt zdobną, a przez to mało praktyczną secesję. Dlatego w przypadku aranżacji i wyposażenia wnętrz piękno w ujęciu art déco powinno wypływać z funkcji, a meble być użyteczne. Ich wzornictwo miało wyrażać upodobanie do proporcji i uporządkowania, ale również robić wrażenie. Te ostatnie uzyskiwano przez ciekawe, często zaskakujące zestawienia kolorów i materiałów. Także we współczesnej interpretacji tego stylu barwy i faktury grają istotną rolę. Stąd biele, jasne beże i pastele, uzupełniają tajemnicze, ciemne i zdecydowane kolory – utrzymane jednak w palecie barw ziemi. Zieleń, granat, a nawet czerń tworzą nastrój i pozwalają stworzyć w pomieszczeniu efekt głębi. Wyraziste, zgeometryzowane i symetryczne formy, także o owalnych i opływowych kształtach podkreślają panujący tu ład i harmonię. Dlatego powrót art déco, będący odpowiedzią na zachowawczy minimalizm, to prawdziwa gratka dla osób ceniących połączenie klasyki z awangardą.

 

 

Kolor i forma

Wszystkie te cechy wyróżniają także kolekcję mebli łazienkowych Cristal 2.0 zaprojektowaną przez Krzysztofa Chróścielewskiego dla marki Devo. Skierowana do grupy odważnych, śledzących aktualne trendy miłośników pięknych wnętrz, ukształtowana została w stylu art déco. Uwagę przyciąga zdecydowaną, wyrazistą kolorystyką, mocno zgeometryzowanymi bryłami oraz opływowymi, symetrycznymi liniami akcesoriów uzupełniających kolekcję. Została ona dostosowana stylistycznie do panujących tendencji aranżacyjnych poprzez zastosowanie nowych dekorów oraz nóżek z profili stalowych.

Meble dostępne są w czterech wariantach wykończenia, z których każdy łączy płytę meblową ze szkłem w tej samej tonacji kolorystycznej. Stąd obok klasycznej bieli Alpine White przełamanej szklanymi elementami w kolorze Signal White Glass oraz eleganckiej czerni z palety RAL w kolekcji Cristal 2.0 odnajdziemy meble subtelnie łączące odcienie złamanego różu Antique Rose i Rosa Pesca Glass. Na uwagę zasługuje również wydobywające geometryczną głębie brył mebli połączenie koloru Tyrolean Blue z Metal Blue Glass.

 

 

Przede wszystkim funkcjonalność

Ponieważ art déco to nie tylko przyciągające wzrok kolory i geometryczne formy o nienagannej symetrii, ale przede wszystkim funkcjonalność, kolekcja Cristal 2.0 marki Devo zaskakuje również progresywnymi rozwiązaniami formalnymi. Należą do nich półokrągłe lustra, otwarte szafki, półki oraz rozbudowane struktury podstaw i stelaży. Już sama różnorodność dostępnych brył pozwala w pełni spersonalizować wystrój łazienki. W linii odnajdziemy bowiem słupek wiszący, półsłupek w wersji z praktycznym koszem na bieliznę lub pojemnymi półkami, szafkę wiszącą, lustra głębokie w dwóch rozmiarach z wewnętrznymi półkami, cztery warianty szafki pod umywalkę oraz, co jest rzadkością przy zakupie gotowych mebli łazienkowych, dwa rodzaje zabudowy na stelaż podtynkowy WC. To jednak nie wszystko. Kolekcję uzupełniają designerskie akcesoria wykonane z malowanego proszkowo metalu, w tym półokrągłe lustro ze zintegrowanym oświetleniem LED, metalowe półki nasadowe i z funkcją zawieszenia, relingi – sufitowy i do szafki pod umywalkę, a przede wszystkim designerski komplet nóżek. Dzięki nim uzyskano kolekcję lekkich wizualnie i powiększających optycznie łazienkę elementów.

 

 

Design produktu

Dr hab. Krzysztof Chróścielewski zajmuje się wzornictwem przemysłowym, architekturą wnętrz, wystawiennictwem, komunikacją wizualną i design management. Od blisko 30 lat jest aktywnym na rynku projektantem, przedsiębiorcą i pedagogiem. W swoim dorobku posiada kilkaset wdrożonych i zrealizowanych projektów produktów, systemów komunikacji wizualnej, opakowań, wnętrz i wystaw. Kieruje Pracownią Rozwoju Nowego Produktu na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i jest wykładowcą studium podyplomowego Design Management, prowadzonego wspólnie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej. Jest członkiem jury wielu krajowych konkursów wzorniczych i autorem publikacji dotyczących wzornictwa.

 

Źródło: Devo

Dodaj komentarz

Instagram