Wielka moc pary – parownice górą

Sprzątanie mieszkania to ciężka i czasochłonna praca. Jak ją sobie usprawnić? Bardzo pomocnym urządzeniem, dzięki któremu szybko i łatwo pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń jest parownica.

Sprzątanie można porównać do syzyfowej pracy. Nim skończy się porządkować i myć mieszkanie, trzeba zaczynać od nowa. A przecież wycieranie wszystkich powierzchni jedynie za pomocą szmatki nie wystarczy. W ten sposób nie da się usunąć uporczywych plam, brudu i bakterii. Trzeba sięgnąć po środki chemiczne, a te nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Niszczą skórę, mogą działać drażniąco na organizm oraz uczulać. Poza tym nie są obojętne dla środowiska i kosztują. Idealnym rozwiązaniem są parownice.

 

sprzątanie w domu

Sprzątanie w domu można porównać do syzyfowej pracy

 

Co to są parownice?

Parownice to urządzenia do czyszczenia różnych powierzchni w domu bez użycia detergentów. Myją i czyszczą jedynie za pomocą gorącej pary pod ciśnieniem! Jak to możliwe? Otóż woda w postaci gorącej pary ma bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Pozwala to cząsteczkom wody „wśliznąć się” pod brud i usunąć go. Co ciekawe, para opuszczająca dyszę parownicy ma temperaturę około 100ºC. Brud nagrzewa się więc szybciej niż powierzchnia, do której przylega. Ta różnica temperatur sprawia, że cząsteczki brudu rozszerzają się mocniej niż powierzchnia, a to powoduje niemal samoczynne odspajanie się brudu. Dodatkowo powierzchnia jest czyszczona przy pomocy szczotki i ściereczki, co zwiększa skuteczność parownicy. Urządzenia te są również ekonomiczne. Z jednego litra wody z kranu powstaje bowiem aż 1700 litrów pary wodnej.

 

Parownice do czyszczenia w domu

Za pomocą parownicy można wyczyścić w domu każdą twardą powierzchnię

 

Fascynująca historia parownicy

Czyszczenie parowe narodziło się w Stanach Zjednoczonych w czasach prohibicji. To wtedy, w latach 20′ XX w, w nielegalnej destylarni zaobserwowano możliwości czyszczące pary. Odkrycia tego przez przypadek dokonał Frank W. Ofeldt, gdy w swoim garażu próbował wyprodukować wyskokowy trunek. Strumień pary z destylatora niechcący skierował na tłuste, olejowe plamy na podłodze. Zobaczył wówczas jak plamy znikają z posadzki i zainspirowany tym odkryciem postanowił badać dalej właściwości pary wodnej. Na bazie tego odkrycia skonstruował pierwsze urządzenie, które jednak wymagało ulepszeń. Idea Ofeldta zawędrowała za ocean i zainteresowała niemieckiego wynalazcę i inżyniera Alfreda Kärchera, który we wczesnych latach powojennych dokonał znacznych ulepszeń w mechanizmie działania pierwszej parownicy. Połączył dwie funkcje w jednym urządzeniu, które nie tylko podgrzewało wodę, ale także podawało ją pod ciśnieniem. Tak powstała pierwsza parownica. Tuż po wojnie, ze względu na swoje rozmiary, urządzenia te służyły przede wszystkim w fabrykach. Dopiero w latach 90’ pojawiły się pierwsze parownice do użytku domowego.

Dlaczego warto ją mieć?

Para jest jednym z najbardziej higienicznych i skutecznych sposobów czyszczenia różnych powierzchni. Usuwa nawet najbardziej uporczywe plamy i cząstki brudu z całej czyszczonej powierzchni, a nawet miejsc trudno dostępnych takich jak pory materiału oraz wąskie szczeliny. Do jej pracy nie używa się żadnych detergentów. Dzięki temu czyszczenie jest zdrowsze zarówno dla organizmu jak i środowiska oraz nie generuje dodatkowych kosztów. Poza tym praca tym urządzeniem odbywa się sprawnie i szybko. Taka metoda czyszczenia polecana jest przede wszystkim alergikom oraz osobom posiadającym dzieci.

 

czyszczenie za pomocą pary

Para jest jednym z najbardziej higienicznych i skutecznych sposobów czyszczenia różnych powierzchni

 

Co możemy wyczyścić za pomocą parownicy?

Parownice stosuje się do czyszczenia wszelkich twardych powierzchni wodoodpornych, a tych w każdym mieszkaniu jest bez liku. Mogą to być nie tylko podłogi (gres, kamień, lastryko, panele laminowane odporne na wodę i winylowe), ale każda inna powierzchnia jak blaty kuchenne, płyty grzejne, armatura, fugi, okapy, lustra, okna, kaloryfery…

Obsługa parownicy

Dostępne obecnie w sprzedaży parownice wyposażone są w różne wymienne dysze, dzięki którym można czyścić wszelkie powierzchnie. W zestawie są także pady wykonane z wysokiej jakości mikrofibry do wykańczania pracy powierzchni delikatnych. Podczas pracy urządzenia można też regulować ilość wydobywającej się pary i ciśnienie, w zależności od stopnia zabrudzenia danej powierzchni.

 

czyszczenie kuchenki za pomocą parownicy

Zabrudzona kuchenka nie stanowi dla parownicy żadnego problemu

 

Sposób czyszczenia różnych powierzchni:

Podłogi laminowane i parkiety należy zawsze czyścić na najniższym poziomie pary. Dyszę przesuwamy w miarę szybko, aby uniknąć nadmiernego namoczenia czyszczonej powierzchni. Pozostała wilgoć szybko wysycha i pozostawia czystą powierzchnię bez smug.

Stal nierdzewną czyścimy za pomocą miękkiej, welurowej ściereczki. Aby uniknąć uciążliwych smug zaleca się wypolerować powierzchnię po czyszczeniu za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Płytę kuchenną najpierw należy solidnie namoczyć za pomocą parownicy. Następnie, gdy brud zmiękczy się z łatwością usuniemy go ściereczką.

Armaturę ze stali nierdzewnej lub elementy chromowane najlepiej czyścić dyszą do detali bez okrągłej szczotki, aby jej nie zadrapać. Dyszę należy trzymać blisko czyszczonego obiektu tak długo, aż kamienny osad ulegnie odspojeniu. W przypadku powierzchni, które są mocno zakamienione, przed użyciem parownicy można spryskać octem lub kwaskiem cytrynowym i odczekać chwilę aż wsiąknie w osad.

Fugi zwykłe czyścimy dyszą do detali zaopatrzoną w okrągłą szczotkę. Dzięki strumieniowi pary i energicznemu szorowaniu można usunąć nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia. Po czyszczeniu parowym należy osuszyć wilgotną powierzchnię za pomocą miękkiej, chłonnej ściereczki.

Fugi silikonowe należy delikatnie czyścić jedynie za pomocą strumienia pary, tak by ich nie uszkodzić.

 

parownica do czyszczenia łazienki

Parownica idealnie nadaje się do utrzymania czystości w łazience

 

Bakterie i wirusy nie mają szans

Para wydobywająca się z parownicy ma temperaturę ok. 100 ºC, co powoduje, że bakterie i wirusy są bez szans. Według badań naukowych zleconych przez firmę Kärcher Instytutowi Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn, parownice są skuteczne w usuwaniu bakterii najczęściej spotykanych w domu, czyli pałeczek gram – ujemnych w tym Salmonelli i bakterii coli, a także bakterii gronkowca złocistego i bakterii paciorkowca jelitowego. Skuteczność parownicy oceniono w tym badaniu na 99,99%. Podobną skuteczność wykazuje ona w usuwaniu koronawirusa.

www.kaercher.com/pl

Artykuł promocyjny

Dodaj komentarz

Instagram