Wnętrza w kolorze słońca

Jasne tony słonecznego spektrum wnoszą do pomieszczenia ciepło i światło. Sprawiają, że wnętrze wydaje się skąpane w promieniach słońca.

Słoneczny kolor podnosi na duchu, jest radosny, przyjazny, napełnia wnętrze blaskiem. Sprawia, że pomieszczenia urządzone w takiej kolorystyce emanują słońcem, ciepłem i szczęściem. Co ważne, żółty stymuluje pracę mózgu. Wspomaga koncentrację, w jego otoczeniu stajemy się otwarci, zdecydowani. To kolor, który idealnie sprawdzi się w gabinecie czy pokoju ucznia.

Galeria wnętrz w kolorze słońca:

  • Słoneczna aranżacja wykonana za pomocą farb kredowych Annie Sloan z limitowanej edycji inspirowanej wiejską posiadłością Charleston - letnią rezydencją angielskiej bohemy artystycznej. Zestaw zawiera jeden z nowych kolorów (Tilton, Rodmell, Firle), 2 dopełniające z palety farb Chalk Paint™ oraz puszkę bezbarwnego wosku Chalk Paint™ Wax - wszystkie po 120 ml. Cena 168 pln. www.anniesloan.com/pl

Jak wykorzystać kolor żółty w domu

Słoneczne, kukurydziane odcienie wyglądają ładnie w zestawieniu ze złamaną bielą i tonami kremowymi, a także z barwami ziemi i przypraw. W takiej kolorystyce dobrze sprawdza się jasne drewno oraz meble malowane na biało.

Odcienie żółtego idealnie sprawdzą się również jako tło zarówno na ścianach jak i podłogach. Użycie neutralnych, słonecznych barw jako bazy daje możliwość urozmaicenia kolorystyki pomieszczenia i uatrakcyjnienia aranżacji.

Warto mieć na uwadze, że żółty przyciąga wzrok. Doskonale uwydatnia centralny punkt pokoju. Zbyt duża ilość jaskrawej żółtej barwy może jednak irytować, lepiej więc trzymać się odcieni maślanych i ochry, natomiast kolor bazowy, mocno nasycony stosować jako pojedyncze akcenty.

Zdaniem eksperta:

Agata Koszelewska, architekt wnętrz Decoroom:

W jaki sposób zaaranżować przestrzeń w takich kolorach, żeby wydobyć światło w pomieszczeniu było słonecznie i ciepło, ale nie monotonnie?

Każdy kolor tworzy inne wrażenia optyczne w przestrzeni. W zależności od koloru pomieszczenie wydaje się większe lub mniejsze, dłuższe lub krótsze bądź też wyższe lub niższe. Aby pomieszczenie było słoneczne, jasne i przestronne, powinniśmy wybierać kolory z ciepłej palety barw. Barwy ciepłe to żółcienie, delikatne róże, rozbielone brązy czy beże. Są przyjazne, radosne i zdecydowanie słoneczne.

Co więcej klasyczna biel nie musi być nudna. Miękkie, delikatne, półprzezroczyste tkaniny wzbogacają i dodatkowo rozjaśnią przestrzeń. Ważne jest, aby zróżnicować fakturę materiałów wykorzystanych w pomieszczeniu, to sprawi, że pomieszczenie – sypialnia, salon, jadalnia będzie ciekawsza.

Ważne są również dodatki we wnętrzu – lustra, które odbijają światło i powiększają przestrzeń, jasne oświetlenie – to główne i to punktowe, również rozświetlają pomieszczenie, dodatkowo wprowadzają ciekawe designerskie, przyciągające uwagę elementy do wnętrza.

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram