Modne meble i dodatki z plecionek
Produkty wyplatane są ponadczasowe, ładne i wygodne, pełne uroku i naturalnego ciepła. Te wykonane z naturalnych włókien są niepowtarzalne. Poza tym meble i dodatki z plecionek są obecnie szalenie modne.
Są uniwersalne, a jednocześnie efektowne. Ze względu na ażurowy splot, wykonany z wielu cienkich pędów, nie przytłaczają wnętrza, a wręcz nadają mu lekkości. Te wykonane z naturalnych włókien są ekologiczne i dobrze wpływają na nasze samopoczucie. Dzięki nim mieszkanie staje się bardziej przytulne i przyjazne. W naturalny sposób je ocieplają. Dzięki swej prostocie i urokowi są pożądane i nieustająco modne. Ich niewątpliwą zaletą jest również lekkość. Meble i dodatki z plecionek są bowiem o wiele lżejsze od tych wykonanych z litego drewna.
Stare rzemiosło wciąż na topie
Przedmioty użytkowe wyplatano już w starożytnym Egipcie, Persji i Rzymie. W Średniowieczu technika wyplatania znana była w całej Europie. U nas, ze względu na łatwy dostęp do surowca, wyplatano głównie z wikliny. Jednak rozkwit tworzenia produktów użytkowych, w tym również mebli, przypada na XVIII i XIX wiek, kiedy zaczęto sprowadzać statkami z Azji południowo-wschodniej bardziej solidne drewno rattanowe. W epoce wiktoriańskiej meble z rattanu zdobyły ogromną popularność zarówno w Europie jak i Ameryce Północnej.
Naturalne włókna
Obecnie meble i dodatki z plecionek wykonywane są z przeróżnych materiałów. Oprócz rodzimej wikliny używa się trawy morskiej, juty, bananowca manilskiego, bambusa, bawełny, a nawet papieru. Ciekawym materiałem jest trawa morska, gdyż zawiera jod, który stopniowo się uwalnia. Z kolei bardzo trwałym i mocnym materiałem jest rattan. Pozyskuje się go z łodygi palmy pnącej zwanej Rotang. Jej pnącza mogą osiągać długość nawet 240m! Największym eksporterem rattanu jest Indonezja. Niestety niezrównoważona eksploatacja rattanu prowadzi w niektórych krajach do degradacji lasów. Co w tym surowcu jest takiego nadzwyczajnego? Otóż rattan jest uważany za jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów drewnianych, ponieważ jego słoje rosną pionowo w przeciwieństwie do koncentrycznych pierścieni u większości gatunków drzew. Jego drewno jest pełne i trudne do złamania. W konsekwencji, rattan można na mokro łatwo wyginać do pożądanego kształtu, który po wysuszeniu zachowany jest na stałe.
Plecionka wiedeńska
Na szczególną uwagę zasługuje plecionka wiedeńska, której ośmiokątny wzór przypomina plaster miodu. Wbrew pozorom, jest to bardzo stabilny i wytrzymały splot. Wykonuje się ją zazwyczaj z rattanu, choć w sprzedaży jest również sporo produktów z polirattanu, czyli syntetycznego włókna imitującego rattan. Swoją sławę zdobyła jako bardzo charakterystyczny materiał siedzisk krzeseł i foteli, kojarzony z francuskimi kawiarniami. Obecnie bardzo modne są różne elementy mebli wykonane za pomocą tego splotu, np. fronty komód i szafek nocnych czy akcesoriów i dodatków.
Plecionka wiedeńska bardzo ciekawie zaprezentuje się również w postaci elementów oświetlenia. Można pokusić się na zakup lampy wykonanej w całości z tej plecionki lub niewielkich elementów dekoracyjnych jak np. w przypadku lampy Boho.
Klimat wnętrza
Meble i dodatki z plecionek ocieplają wnętrze i nadają mu przytulności. Szczególnie klimatycznie wyglądają w towarzystwie naturalnego drewna. Warto łączyć je z barwami ziemi oraz pastelowymi kolorami. Nadają mieszkaniu naturalny look. Dzięki nim aranżacja stanie się mniej formalna. Świetnie odnajdą się nie tylko w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim, wiejskim, prowansalskim czy romantycznym, ale wszędzie tam, gdzie chcemy wprowadzić nieco naturalności, lekkości i luzu.
Bogactwo splotów
Decydując się na większą ilość dodatków z plecionek, warto zestawiać obok siebie produkty z różnych materiałów i wyplatane różnymi technikami. Dzięki temu aranżacja nie będzie monotonna. Wyda się ciekawsza i bardziej atrakcyjna. W przypadku kolekcji osłonek na donice, można ustawiać je także parami lub trójkami i uzupełniać pojedynczymi wzorami różniącymi się od pozostałych.
W przypadku kwietników wiszących, bardzo przyjemne w odbiorze i nadające lekkości są produkty wyplatane z trawy morskiej. Z powodzeniem można powiesić ich kilka obok siebie. Poza tym, w domu tak jak i w ogrodzie, staramy się zestawiać rośliny grupami. Zasada trójek sprawdzi się tutaj idealnie.
Plecionki w nowoczesnych aranżacjach
Wbrew pozorom, meble i dodatki z plecionek bardzo dobrze wpisują się także w nowoczesne wnętrza, nawet te najbardziej minimalistyczne. Efektowna osłonka na donice, okazały kosz czy piękny fotel to dobry sąsiad również dla stali i betonu. W końcu każdej aranżacji przyda się odrobina ciepła.
Powiew lata
Większość naturalnych materiałów, z których wyplatane są meble i akcesoria, pochodzą z odległych zakątków świata. Nic dziwnego, że kojarzą się nam z latem, wakacjami, egzotyką, wspaniałymi podróżami. Warto wykorzystać je do aranżacji nawiązujących właśnie do takich miejsc. Aranżację warto uzupełnić pięknymi roślinami i wzorzystymi tkaninami. Całość dopełnią misy aromatycznych, egzotycznych owoców.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm