Żegnaj Veri Peri, witaj Viva Magenta!

Nowy kolor roku według Instytutu Pantone – Viva Magenta 18-1750 – to odcień „zakorzeniony w naturze, wywodzący się z rodziny czerwieni i wyrażający nowy sygnał siły”. Jest odważny i nieustraszony, a jego  żywiołowość, że każdy dzień staje się bardziej radosny i optymistyczny. O tym wyjątkowym kolorze, jak i jego zastosowaniu w wyposażeniu wnętrz, opowiadają ekspertki Galerii Wnętrz DOMAR.

Viva Magenta to kolor łączonych przeciwieństw. Nawiązuje do najżywszej i najtrwalszej naturalnej czerwieni – czyli czerwieni koszenilowej, a także do fioletowych odcieni magenty z XIX wieku, sztucznie otrzymanej z aniliny. Łączy ciepłe i zimne odcienie, przeszłość z teraźniejszością, realne z wirtualnym. Co ciekawe, do wyboru tego koloru przyczyniła się także sztuczna inteligencja.

– Według ekspertów Instytutu Pantone, Viva Magenta to kolor eksperymentatorów łączących ludzką kreatywność i sztuczną inteligencję. Według Laurie Pressman, wiceprezeski Pantone, jest to także kolor, wyrażający pragnienie optymizmu, nieszablonowego myślenia, łączenia natury i innowacji technologicznych aby tworzyć lepszy świat. Ekspertka nawiązuje do aktualnego życia w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie – to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód. Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

 

Fot. Galeira Wnętrz Domar, Salon Magic Home

 

Gdzie wykorzysta kolor 2023 roku?

Kolor roku ma także wpływ na trendy wnętrzarskie, w których odznaczona barwa gra pierwsze skrzypce. Jak mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, w przypadku salonu, tak intensywny odcień jak Viva Magenta sprawdzi się najlepiej w formie dodatków, jednak nie tak pokaźnych, jak na przykład duża ściana.

– Jest to kolor nawiązujący do czerwieni, więc przez swoją moc i nasycenie, najlepiej wypadnie w formie wnętrzarskich dodatków lub pojedynczych elementów wyposażenia. Niech to będzie jeden, konkretny akcent – na przykład sofa, fotel lub ozdoba w postaci wazonu, donicy lub po prostu rośliny. Choć ciężko jest użyć tego koloru jako barwy wiodącej całego pomieszczenia, pięknie może się prezentować z innymi odcieniami – beżami, różami, zieleniami czy błękitami, dzięki czemu zachowana będzie równowaga kolorystyczna wnętrza. W sypialni Viva Magenta urzeknie nas w postaci wezgłowia lub ramy całych łóżek – o ile są to modele tapicerowane. Pozostałe elementy w pomieszczeniu muszą być jednak neutralne. W innym wypadku natężenie tak nasyconej kolorystyki może nie tylko przytłaczać wizualnie, ale i wpływać na samopoczucie oraz wypoczynek.

 

Fot. Galeira Wnętrz Domar, Rena

 

Architektka Galerii Wnętrz DOMAR dodaje, że w takim najlepsze zastosowanie tego koloru widzi jednak nie w domach, lecz w przestrzeniach publicznych – restauracjach, klubach czy we wnętrzach sklepów.

Viva Magenta a Veri Peri

Czy kolor 2023 roku jest łatwiejszy do wykorzystania w aranżacjach niż zeszłoroczna barwa? Sylwia Gulewicz-Wysocka z wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR mówi, że nie do końca – każda z tych barw jest wymagająca. Stąd potrzebna jest rozwaga, śmiałośći delikatność, żeby tworzyć odpowiednie połączenia kolorystyczne:

– Choć w przypadku kolor roku 2022, jak i koloru roku 2023 należy zachować umiar, uwielbiając naturalne barwy takie jak błękit, beż i zieleń szałwiowa, w takim zestawieniu kolorystycznym każdy z tych odcieni odnajdzie się bez większych problemów.

Viva Magenta czy Veri Peri? Jeżeli lubimy dany kolor, śmiało zdecydujmy się na element wyposażenia w tym odcieniu. A wybierając sofę, fotel czy dodatki w tym kolorze odwiedźmy Galerię Wnętrz DOMAR, prezentującą rozwiązania wielu znakomitych producentów.

 

Galeria Wnętrz Domar, Rena

Źródło: Galeria Wnętrz DOMAR

Dodaj komentarz

Instagram