Zwiastuny wiosny

Tegoroczna zima jest wyjątkowo ciepła. Zamiast zawieruchy i wszędobylskiego, siarczystego mrozu, już pojawiają się pierwsze zwiastuny wiosny. Jak je pielęgnować?

 

Ogród ewoluuje przez cały rok. Każdego dnia zachodzą w nim jakieś zmiany. Dlatego powinien być tak zaprojektowany, aby był atrakcyjny przez cały czas. Wczesną wiosną (!) po prostu nie może w nim zabraknąć takich kwiatów jak przebiśniegi, krokusy czy ranniki.

 

Śnieżyczka przebiśnieg

Ta mała roślinka cebulowa zaczyna kwitnąć, gdy tylko zaczyna się topić śnieg. To prawdziwy zwiastun wiosny. Ma śliczne, zwisające białe kwiatki w kształcie dzwoneczków z delikatnym zielonym wzorem. Nie należy ich zrywać. Są bardzo delikatne i szybko więdną. Niech zdobią ogród!

Śnieżyczki są bardzo łatwe w uprawie. Rosną dobrze niemal na każdej glebie, u stóp krzewów o opadających liściach. Mogą tworzyć dosyć duże kolonie, dzięki samorzutnemu rozmnażaniu się nasion i cebulek przybyszowych. Nasiona są rozsiewane przez mrówki. Wszystkie naziemne części rośliny zanikają zaraz po kwitnieniu.

inspiracje do ogrodu

 

Krokusy

Kochamy je przede wszystkim za piękne, żywe kolory kwiatów. Ożywią każde, nawet najbardziej nieciekawe miejsce. Warto je sadzić wokół krzewów, w dość dużych, nieregularnych grupach. Warto wiedzieć, że krokusy nie znoszą obecności trawy. Trudno im się przystosować do wzrostu na trawniku i dość szybko na nim zanikają. Jeżeli jednak wybierzemy dla nich takie miejsce, to z koszeniem trawnika należy zaczekać do maja, aż liście krokusów zaczną żółknąć. Mogą być rozmnażane przez oddzielanie bulwek lub przez siew – nasionka są rozsiewane tak jak w przypadku przebiśniegów – przez mrówki.

Bulwki krokusów to prawdziwy przysmak dla nornic i innych gryzoni. Dlatego warto sadzić je w metalowych koszyczkach.

projektowanie ogrodów Warszawa

 

Bazie

To kwiatostany wierzby. Te najpiękniejsze, białe, puchate kotki pojawiają się na wierzbie iwa (Salix caprea), która rośnie w stanie dzikim na terenie Europy i Azji. Dorasta do ok. 15 m i występuje w formie drzewiastej lub krzaczastej. W ogrodach natomiast, zwykle sadzi się jej mniejsze, dekoracyjne odmiany. Na uwagę zasługuje ‘Pendula’ – ma parasolowaty pokrój i bardzo intensywnie kwitnie. Ciekawą odmianą jest także ‘Mas’. Jej kwiaty są duże, kilkucentymetrowe, w kolorze złocistożółtym. Bardzo ładnie kwitnie również wierzba oszczepowata ‘Wehrhahnii’. Jej kotki osiągają około 4 cm długości, na początku kwitnienia są białe i puchate, natomiast w pełni rozwoju stają się bardziej żółte. Ta wierzba osiąga około metra wysokości, dlatego idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów. Może być również uprawiana w pojemnikach. Jak w przypadku innych wierzb, dla zachowania odpowiedniego wyglądu, wymaga silnego cięcia.

inspiracje do ogrodu

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram