Żywe barwy na ponure miesiące. Czym jest color blocking w aranżacji wnętrz?

Color blocking to trend rodem z branży modowej, którego urokowi uległ również świat designu. Metoda polegająca na odważnym zestawianiu ze sobą kolorów – od kontrastujących połączeń po subtelne, monochromatyczne układy, otwiera nowe horyzonty w aranżacji. Zastosowanie go w przestrzeni to idealny sposób nie tylko na wyrażenie swojej osobowości, ale też wprowadzenie pozytywnej energii, która ożywi pomieszczenia w trakcie jesieni i zimy. Od czego zacząć zabawę z kolorystyką?

Color blocking odważnie wkracza do świata aranżacji wnętrz, w którym od kilku sezonów dominuje moda na stonowane style jak scandi czy japandi. Technika znana z przemyślanych kontrastów i śmiałych kombinacji odcieni zapowiada rewolucję w wystroju przestrzeni. Wprowadzenie trendu do domu czy mieszkania nie musi jednak oznaczać generalnego remontu – to od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na kilka kolorowych akcentów, czy całkowitą metamorfozę. Dlaczego warto wypróbować color blocking szczególnie jesienią i zimą? Jak komponować ze sobą kolory? Sprawdź porady Anastasii Kudashovej, głównej projektantki belgijskiej firmy Quick–Step, producenta podłóg winylowych.

 

 

Moc kolorów

Nadejście ponurych zimowych miesięcy to idealna okazja, żeby za pomocą kolorów przegonić chandrę oraz zaprosić do wnętrza energię i radość. Właściwy wybór barw może całkowicie odmienić przestrzeń, wpływając nie tylko na jej wygląd, ale również poprawiając samopoczucie domowników. Na początek zastanów się, które kolory wprawiają Cię w pozytywny nastrój – każdy z nich związany jest z innymi emocjami, dlatego ważny jest staranny dobór palety dopasowanej do osobowości.

Zieleni często przypisuje się działanie relaksacyjne, pomarańcz ma pobudzać kreatywność a żółty kojarzy się z optymizmem – pamiętaj, jednak aby kierować się własnymi odczuciami i gustem. Jeśli nie chcesz ryzykować i zależy Ci na poczuciu harmonii, postaw na monochromatyczny wystrój z różnymi wariantami jednego koloru lub te zbliżone do siebie na przykład pudrowy róż i liliowy fiolet. Bardziej odważną opcją jest dobór kolorów znajdujących się po przeciwnych stronach koła barw, które będą ze sobą kontrastować jak chociażby turkus i czerwień lub ametyst i koral. Im bardziej żywe kolory, tym bardziej spektakularny efekt.

 

 

Subtelne akcenty

Po wybraniu palety barw zastanów się, jak śmiało chcesz wprowadzać kolory do swojego wnętrza. Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z color blockingiem, doskonałym pomysłem jest wkomponowanie do wystroju niewielkich akcentów kolorystycznych. Dekoracyjne poduszki, obrazy w geometryczne wzory lub zasłony będą Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami. Takie dodatki nadadzą pomieszczeniom modowego charakteru, będą przyciągać wzrok, a gdy się znudzą z łatwością je wymienisz.

Niektóre fundamentalne elementy wystroju, takie jak podłoga towarzyszą nam jednak przez lata. Dlatego też powinna ona współgrać z resztą przestrzeni, a jednocześnie umożliwiać swobodne dostosowanie stylu wnętrza do bieżących trendów i osobistych upodobań. Uniwersalnym i trwałym rozwiązaniem będą winylowe panele w odcieniu jasnego dębu. Ułożone w jodełkę, dodadzą salonowi czy jadalni dynamicznego looku i będą świetnie rezonować z żywymi akcentami. Z kolei podłogi w odcieniach ciemnego drewna będą idealnie pasować do głębokich, ciepłych barw, tworząc harmonię z intensywnymi tonami i atmosferę luksusu.

 

 

Propozycje dla odważnych

Uwielbiasz eksperymentować z paletą barw, w otoczeniu żywych kolorów czujesz się jak ryba w wodzie, a odważne decyzje wnętrzarskie to Twój znak rozpoznawczy? W takiej sytuacji nie ograniczaj się jedynie do drobnych akcesoriów. Mieszaj i dopasowuj kontrastujące kolory – pomyśl o meblach, ścianach, a nawet podłodze. Może zdecydujesz się na szafki kuchenne w odcieniu szałwii w zestawieniu z panelami w tonacji czekoladowego dębu albo granatowe ściany w sypialni i żółtą ramę łóżka. Opcji jest wiele – ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

 

 

Ciekawą, a przy okazji bezpieczniejszą alternatywą, będzie wybór mniejszego pomieszczenia do eksperymentów w aranżacji, przy zachowaniu centralnych obszarów domu w stonowanej kolorystyce. Jeśli masz wątpliwości co do urządzenia salonu w odważnych barwach, postaw na łazienkę lub toaletę, które coraz częściej stają się najbardziej designerskimi pomieszczeniami w domu. Takie rozwiązanie zapewni modny i nowoczesny wygląd, bez ryzyka zdominowania codziennego otoczenia zbyt intensywną kolorystyką.

Color blocking to nie tylko moda przechodząca z wybiegów do naszych domów, ale przede wszystkim sposób na wyrażenie siebie przez barwy. Odpowiednio dobrane i zbalansowane kolory mogą całkowicie odmienić styl wnętrza, nadając mu indywidualnego, wyrazistego charakteru. To propozycja dla odważnych, ale i dla tych, którzy chcą jedynie delikatnie odświeżyć swoje otoczenie.

Źródło: Quick–Step

Dodaj komentarz

Instagram