Trawy ozdobne – zielone klejnoty ogrodu

Są ładne, modne i z reguły mało wymagające. Trawy ozdobne to rośliny niezwykle uniwersalne dobrze wyglądają w każdym ogrodzie.

Zaczęto się nimi interesować dopiero w XX wieku. Wcześniej nigdy nie były stosowane w ogrodach. A szkoda. Jest ich tak wiele, tak różnorodnych, że można znaleźć trawy ozdobne prawie do każdego zakątka ogrodu.

Ach te trawy!

Trawy ozdobne harmonijnie wpisują się w krajobraz. Wprowadzają do ogrodu uczucie spokoju i ukojenia. Efekt nasilają lekkie podmuchy wiatru – źdźbła traw wprawione w ruch powodują przyjemny, kojący szum. Dlatego warto je sadzić zarówno przy tarasie jak również na osi widokowej z dala od niego. Trawy doskonale prezentują się na rabatach bylinowych, nad brzegami oczek wodnych czy na skarpach, ale również w samodzielnych zestawieniach. Nadają kompozycji lekkości, dlatego warto je zestawiać z roślinami o dużych, grubych liściach czy formowanymi krzewami.

 

Galeria zdjęć traw ozdobnych, fot. M. Ćwikła

  • Kwiatostany miskanta zimą wyglądają równie efektownie co jesienią.

Jakie wybrać gatunki?

Szczególnie atrakcyjne są  trawy o dużych liściach i okazałych kwiatostanach, które górują nad rabatami, jesienią zaś zachwycają pięknymi, zwiewnymi pióropuszami jak np. miskanty. Bardzo interesująco prezentują się także te o intensywnym zabarwieniu liści. Niezwykle atrakcyjnym gatunkiem jest hakonechloa. Ma piękne, szerokie liście w kolorze soczystym jasnozielonym, natomiast odmiana “Aureola” ma niemal złote. Dodatkowym atutem tej trawy jest regularny, parasolowaty pokrój. Z kolei imperata ma liście pionowo wzniesione w górę w czerwonym odcieniu, które jesienią ciemnieją i stają się rubinowo-czerwone.  Zanim jednak zdecydujemy się na odpowiedni gatunek trawy, należy zapoznać się z jego wymaganiami siedliskowymi oraz odpornością na mróz.

 

Hakonechloa smukła odmiana “Aureola”. www.rosliny-krakowscy.pl

Wymagania traw ozdobnych

Uprawa traw ozdobnych nie jest trudna, choć niektóre gatunki są dość wymagające (np. trawa pampasowa). Zazwyczaj trawy o dużych kwiatostanach i kolorowych liściach wymagają stanowiska słonecznego. Z kolei te o soczyście zielonych liściach wolą miejsca cieniste. Większość preferuje gleby średnio wilgotne, zasobne w próchnicę, choć kostrzewy lepiej będą rosły na glebach raczej suchych. Niektóre gatunki są ekspansywne i dość szybko się rozrastają, dlatego takie trawy lepiej sadzić np. wzdłuż chodnika, aby uniemożliwić im rozrastanie się na boki.

 

hakonechloa

Hakonechloa ma ładny, parasolowaty pokrój. www.albamar.pl

 

Najłatwiej rozmnaża się je przez podział kęp. Należy robić to wiosną. Po wykopaniu przycinamy liście i dzielimy roślinę na niewielkie ukorzenione fragmenty. Sadzimy w nowym miejscu i podlewamy. Dużo traw można również siać.

 

Fot. M. Ćwikła

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcia M. Ćwikła oraz serwisy prasowe firm

Dodaj komentarz

Instagram