Strefa kąpieli w łazience – prysznic
Prysznic jest zdrowy, praktyczny i funkcjonalny. Można wybierać pośród prostych i tanich aż po zaawansowane technologicznie urządzenia szyte na miarę. Nowoczesne prysznice dają nieograniczone możliwości.
W jaki sposób urządzić strefę kąpieli w łazience? Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednim miejscem, można zainstalować zarówno wannę jak i kabinę, ale obecnie zdecydowanie częściej wybierany jest prysznic. Nic dziwnego – jego montaż daje zdecydowanie więcej możliwości i zalet niż wanna.
Prysznic jest zdrowy
Kąpiel pod prysznicem działa orzeźwiająco i wzmacniająco (szczególnie ta w letnich bądź zimnych strumieniach). Pobudza krążenie krwi i poprawia odporność. Zimna kąpiel pomaga także pozbyć się toksyn z organizmu! Dzieje się tak, ponieważ podczas zimnej kąpieli następuje poprawa krążenia krwi i limfy. Poprawia się metabolizm, a także przyspiesza oczyszczanie organizmu. Co więcej, dzięki zimnemu prysznicowi zauważalnie poprawia się ukrwienie skóry – jest bardziej jędrna i sprężysta, a pory ulegają zamknięciu. Zimna woda nie pozbawia skóry naturalnych substancji natłuszczających, które są jej potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
Różnorodne rodzaje natrysków montowane w prysznicach dają wiele możliwości i pozwalają na dopasowanie parametrów kąpieli do bieżących potrzeb (rozluźniających, pobudzających, wzmacniających, niwelujących ból zesztywniałych i zmęczonych mięśni…)
Oszczędność wody
To nie tylko praktyczne i wygodne urządzenie, ale przede wszystkim oszczędne. Podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się o wiele mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Przy obecnych cenach energii i wody to bardzo ważny argument przemawiający na jego korzyść. Poza tym wodę musimy oszczędzać i szanować, gdyż tej pitnej na świecie jest zaledwie 1%, a Polska jest jednym z tych krajów europejskich, który posiada najmniejsze zasoby wody pitnej.
Oszczędność miejsca
Prysznic to idealne rozwiązanie do małych łazienek oraz tych mniej ustawnych, w których ustawienie wanny może okazać się problematyczne. Możemy zagospodarować nim wnękę (i zamontować jedynie drzwi) lub róg łazienki. W szczególnie małych pomieszczeniach warto rozważyć całkowite wyeliminowanie brodzika na rzecz montażu w posadzce odpływu liniowego oraz składanych drzwi, które po skończonej kąpieli otwiera się na ścianę. Dzięki temu brodzik znika z oczu. Widoczna jest tylko armatura.
Dostępna różnorodność wielkości kabin, sposobu otwierania drzwi, formatów brodzików oraz możliwość montażu odpływów liniowych eliminujących brodziki daje nieograniczone możliwości.
Kształty i wielkość
Kabinę prysznicową dopasowujemy do potrzeb i możliwości. Najmniejsze dostępne modele mogą mieć 80x80cm. Najczęściej są półokrągłe lub kwadratowe. Niewiele miejsca zajmują też montowane pojedyncze ścianki prysznicowe. Bardzo wygodne w użytkowaniu są modele prostokątne, jednak w tym przypadku, na kabinę trzeba przewidzieć już nieco więcej miejsca. Duża kabina jest przede wszystkim wygodna, ale również bardzo efektownie się prezentuje.
Na strefę prysznica można także wydzielić część łazienki i odgrodzić ją taflą szkła lub ścianką działową.
Walk-in
Brak drzwi i standardowego brodzika oraz przezroczysta tafla szkła sprawiają, że tego typu kabina mniej rzuca się w oczy i optycznie powiększa pomieszczenie. Dlatego świetnie sprawdzi się w małej łazience. Poza tym, w całym pomieszczeniu utrzymuje się podobna temperatura co w kabinie. Niestety, ze względu na brak drzwi, woda może się rozpryskiwać podczas kąpieli na łazienkę, co w przypadku naprawdę małych pomieszczeń może być uciążliwe. To samo dotyczy unoszącej się pary. Standardowa kabina natomiast stanowi pewnego rodzaju barierę dla rozprzestrzeniającej się pary i zdecydowana jej większość pozostaje w obrębie kabiny.
W dużej łazience, taka kabina tworzy otwarty charakter strefy natryskowej, dzięki czemu wilgoć łatwiej rozchodzi się po całym pomieszczeniu. W takiej łazience, kabina typu walk-in tworzy harmonijną całość zresztą wyposażenia, co tworzy elegancki efekt końcowy. Można też pokusić się o zamontowanie kolorowego profilu, który będzie kontrastował z barwą ścian lub profilu wykonanego z mlecznego szkła, lustra czy dekorowanego printem.
Z brodzikiem czy bez
Wysokie brodziki odeszły już do lamusa. Obecnie modne są coraz niższe. W sprzedaży dostępne są nawet modele zlicowane z podłogą. Dzięki takim rozwiązaniom kabina staje się jeszcze bardziej bezpieczna. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci czy osób niepełnosprawnych. Zazwyczaj każdy brodzik dostępny jest w kilku formatach, aby móc dopasować go do własnych potrzeb. Niektóre można także przycinać.
Odpływ liniowy
To wbudowana w podłogę rynienka przykryta maskownicą znajdującą się na poziomie posadzki. Podczas kąpieli woda leci do rynienki, a następnie kierowana jest do odpływu. Jedynym widocznym elementem całego systemu jest maskownica. Takie rozwiązanie zapewnia wygodę i bezpieczeństwo. Pozwala na wyeliminowanie brodzika, dzięki czemu kąpiel odbywa się z poziomu posadzki – bez zbędnych barier architektonicznych. Rozwiązanie to polecane jest szczególnie osobom starszym o mniejszej sprawności ruchowej oraz do kąpania dzieci.
Armatura
Armaturę do łazienki zawsze kupujemy z tej samej serii, a więc, jeżeli zdecydujemy się na konkretny model baterii do umywalki, zestaw pod prysznic powinien być z tej samej serii. Zazwyczaj producenci oferują po kilka rodzajów armatury w ramach jednej linii. Do wyboru mamy standardowe zestawy prysznicowe jak i deszczownice. Producenci oferują też przeróżne modele kaskadowych wylewek, a także dysz masujących, dzięki czemu armatura może wyglądać efektownie i jednocześnie pełnić funkcje relaksacyjne.
W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się baterie podtynkowe – tu widoczne są jedynie wylewka i pokrętła do regulowania przepływu wody. Elementy mieszające wodę do wymaganej temperatury i kierujące ją dalej do deszczownicy lub wylewki prysznicowej są umieszczone w puszce pod tynkiem. Można pokusić się też o model z dyszami masującymi lub wybrać kabinę parową i cieszyć się leczniczymi właściwościami kąpieli w domowym zaciszu.
Bezpieczeństwo
Prysznic musi być bezpieczny. Możliwość ustawienia stałej temperatury kąpieli jest szczególnie ważne, gdy z prysznica korzystają dzieci. Wybór baterii z termostatem będzie strzałem w dziesiątkę. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawienia konkretnej temperatury wody
i utrzymania jej na żądanym poziomie. Dodatkowo, uchwyt regulacji temperatury wyposażony jest w blokadę przy 38°C (niektóre modele przy 40°C), przekroczenie temperatury jest możliwe dopiero po wciśnięciu przycisku blokady.
Przyda się również bateria z ruchomą wylewką, aby móc ją zamontować niżej, bądź skierować strumień wody bezpośrednio na myte dziecko.
Wodoodporne akcesoria i meble
W łazience panuje duża wilgotność. Im mniejsze pomieszczenie, tym zwiększa się ona szczególnie podczas kąpieli. Dlatego w strefie prysznica oraz jej bezpośrednim sąsiedztwie (a w przypadku małych łazienek dotyczy to całego pomieszczenia) mogą znajdować się jedynie akcesoria i meble, które są wodoodporne. W przeciwnym razie w dość krótkim czasie ulegną zniszczeniu.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm