Bliskość natury – najmodniejszy trend 2022

Wszystko, co pochodzi z przyrody i ma na nią jak najmniej szkodliwy wpływ to wciąż umacniający się trend, który opanowuje większość dziedzin życia, także wnętrza. Jak go wprowadzić do aranżacji, radzi architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.

Gdzie najlepiej się wypoczywa? Bez wątpienia w lesie, nad jeziorem czy na łące! Tak samo wyciszyć się, zapomnieć o codziennych stresach i nabrać sił witalnych można we wnętrzu, które wywoła nieodparte skojarzenia z przyrodą i tym samym poprawi nastrój oraz zrelaksuje. Architekt wnętrz Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN podpowiada, co pozwoli osiągnąć taki efekt.

 

Niemal całkowicie przeszklone ściany łączą dom z otaczającą go przyrodą. To wrażenie dodatkowo wzmacniają naturalne materiały użyte do wykończenia wnętrza.

 

Dużo drewna, naturalne tkaniny, wywołująca skojarzenia z dżunglą kolorystyka i tapeta z motywem liści palmy – wystrój tej sypialni to gwarancja snów o wspaniałych wakacjach.

 

Według projektantki, kojącą moc natury przywołają w aranżacji zdrowe dla człowieka i przyjazne dla środowiska naturalne materiały, czyli plecionki z roślinnych włókien, rattan, sizal, bawełna, len, ceramika. Przede wszystkim zaś drewno, które ma też inne zalety. Jest trwałe i ładnie się starzeje się, a gdy się podniszczy, z łatwością można je odnowić. Z niego powinny być meble, podłogi, a nawet okładzina fragmentu ściany, co obecnie znów jest modne. Jeszcze bardziej niezniszczalne są kamienie, m.in. granity i marmury. Je także warto wykorzystać do wykończenia pomieszczeń i w wielu innych elementach wystroju. Nie tylko będą dobrze służyć całe lata, nabierając z wiekiem szlachetnej patyny, ale staną się również istotną, przybliżającą nas do natury ozdobą wnętrza.

 

Tutaj z drewna jest część mebli oraz okładzina ściany i fragmentu sufitu. To rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne, które wyodrębnia z otwartej przestrzeni dziennej strefy o różnym przeznaczeniu.

 

Wrażenie obcowania z przyrodą wzmocnią kwiaty doniczkowe różnej wielkości (im liczniejsze i większe, tym bardziej sugestywne złudzenie przebywania w parku czy lesie) oraz motywy roślinne. Florystyczne wzory mogą widnieje na poduszkach i innych tekstyliach, obrazach i obowiązkowo na tapetach – absolutnym hicie tego sezonu. Pożądany efekt wywoła też paleta beżów, brązów, od czekoladowych po rdzawe) z akcentami ożywszych barw, jak błękit nieba czy morza, zieleni liści drzew i żółtych odcieni słońca.

 

Tapeta z motywem kwiatów wywołuje nieodparte skojarzenia z letnim ogrodem, co działa odprężająco. Oczywiście, jest również znaczącą ozdobą tej sypialni.

 

Jeśli chodzi o formy, to w nowoczesnych aranżacjach w naturalnej odsłonie nadal w cenie jest prostota i dekoracyjny umiar. Liczy się w nich także tak typowa dla efektów pracy ludzkich rąk niepowtarzalność. Właśnie dlatego warto wprowadzić do wnętrza wykonane przez rzemieślników czy artystów meble i ozdoby, które dodatkowo nadadzą mu indywidualny charakter.

Jak te porady zastosować w praktyce, pokazują projekty Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej.

 

Pięknie żyłkowany marmur na ścianie jest tak wspaniałą ozdobą łazienki, że innych już tutaj nie potrzeba!

 

Czarny marmur z białymi żyłkami nie tylko chroni ścianę w strefie roboczej, ale i dekoruje wnętrze. W kuchni połączonej z salonem ma to istotne znaczenie.

 

Zielona ściana z roślin, których nie trzeba podlewać (chłoną wilgoć z powietrza) przenosi w wyobraźni użytkowników tej łazienki na łono natury. Czy mogą być lepsze warunki do relaksu?

Źródło: Pracowania Architektoniczna MGN

 

 

 

Dodaj komentarz

Instagram