Jadalnia pod chmurką
Latem o wiele milej zjeść posiłek w ogrodzie. Odgłosy przyrody działają kojąco i wyciszająco. Poczujmy zapachy kwiatów, wsłuchajmy się w śpiew ptaków, szum traw, szemrzący strumień. Cieszmy się chwilą i wyśmienitymi daniami.
Domową jadalnię pod chmurką można zorganizować zarówno na tarasie, na trawie wśród drzew, jak i na balkonie. Możemy zaaranżować tak dużą, jaką dysponujemy przestrzenią. Najważniejszy w niej jest stół i wygodne krzesła, a resztę wystroju dopełni przyroda.
Modne meble
W tym sezonie modne są proste, oszczędne w formie meble. Nieustająco królują te wykonane z naturalnego drewna – wpisują się w każdy styl. Ładnie prezentują się także krzesła z polipropylenu – są wygodne, trwałe i dostępne w wielu interesujących kolorach. Przed zakupem warto się zastanowić czy nowe meble mają wtopić się w otoczenie czy raczej z nim kontrastować. Ciekawy efekt można uzyskać zestawiając obok siebie takie same krzesła, ale w różnych kolorach. Przede wszystkim muszą być jednak wygodne i stabilne. Jadalnia pod chmurką to miejsce, w którym meble ogrodowe narażone są na deszcz, wysoką temperaturę, wiatr. Muszą więc być odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dodatkowym atutem będzie możliwość ich złożenia, bądź ustawienia krzeseł jedno na drugim. Meble powinny być także łatwe w utrzymaniu czystości i konserwacji, aby nie generowały dodatkowych obowiązków.
Propozycje mebli ogrodowych w galerii:
Zastawa stołowa
Piękne nakrycie stołu zachęci do letniego biesiadowania. Warto wybrać atrakcyjną, kolorową zastawę. Obecnie bardzo modne jest łączenie różnych stylów i kolorów, naczyń jednobarwnych z wzorzystymi. Zestawiamy ze sobą ceramikę, kamionkę, kryształy. Wszystkie chwyty są dozwolone. Na czasie jest także porcelana stylizowana na surowy łupek. Wypukła faktura jej powierzchni podkreślona matowym wykończeniem sprawia, że naczynia wyglądają jakby powstały z litej skały.
Udekorowana kwiatami
Przygotowując nakrycie stołu, szczególną uwagę należy zwrócić na dekoracje, które się na nim pojawią. Wśród nich nie może zabraknąć naturalnych roślin. Jadalnia pod chmurką zobowiązuje. Idealnie w tej roli sprawdzą się zioła. Można ustawić je w dekoracyjnych doniczkach, a przy okazji – jeśli zajdzie taka potrzeba – użyć ich do przyprawiania dań.
Miłym akcentem będą również bukiety świeżo zerwanych kwiatów. W zasadzie w tej roli sprawdzi się każdy gatunek bylin i krzewów rosnących w ogrodzie od róż, wieczorników damskich, lewkonii, groszków pachnących, jeżówek po hortensje, powojniki, a nawet pelargonie.

Pelargonie można zastosować jako kwiaty cięte i poustawiać je w niskich wazonikach. Fot. Pelargonium for Europe
Jadalnia z kuchnią
Domowa jadalnia pod chmurką stanie się jeszcze bardziej wygodna i funkcjonalna, jeżeli powiększymy ją o miejsce do przygotowywania posiłków. Dzięki takiemu rozwiązaniu, proces gotowania i serwowania ograniczymy do jednego miejsca, co zdecydowanie skróci czas przygotowywania potraw, ułatwi bycie razem z zaproszonymi gośćmi, a także zachęci do wspólnego gotowania.

Kuchnia ogrodowa CANA Concept,. Blat oraz pionowe okładziny szaf wykonane są ze spieku Dekton Cosentino. www.cosentino.pl
Zadbaj o cień
Spożywanie posiłków w prażącym słońcu z pewnością nie należy do najmilszych. Aranżując miejsce, które posłuży jako jadalnia pod chmurką, koniecznie należy zadbać o jego zadaszenie. To może być markiza, rozkładany parasol czy nawet żagiel. Takie ruchome zadaszenie można zainstalować w dowolnym miejscu w ogrodzie.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm