Jak oszczędzać energię w kuchni

Ceny prądu i gazu rosną w zastraszającym tempie, a wiadomo, że to nie koniec podwyżek. By uniknąć rekordowo wysokich rachunków, dla większości z nas koniecznością jest oszczędzanie energii, której w kuchni zużywamy najwięcej dużych ilościach. By mniej za nią płacić, warto rozważyć gotowanie w naczyniach, które nie wymagają długiego nagrzewania, takich jak Kohersen®.

Jeśli zamierzamy oszczędnie gospodarować energią w kuchni, musimy zmienić nawyki podjąć wiele mniejszych i większych kroków w celu zminimalizowania jej zużycia. Dotyczy to również zainwestowania w sprzęty, które energooszczędność mają wpisaną w swoją charakterystykę. Taką możliwość dają nam naczynia Kohersen®. Garnki i patelnie Kohersen® posiadają hybrydową konstrukcję TRI-PLY: stal nierdzewna – aluminium – stal nierdzewna.

 

 

Dzięki takiej budowie naczynia Kohersen® doskonałe przewodzą i efektywne utrzymują ciepło podczas gotowania. Dzięki temu ich powierzchnia osiąga pożądaną temperaturę w bardzo krótkim czasie (60s do 200°C), nagrzewając się najszybciej spośród przetestowanych patelni popularnych marek* .

Takie testy zostały przeprowadzone i zaraportowane przez Laboratorium Badawcze TÜV Rheinland Polska, które przetestowało 5 różnych patelni: w tym o korpusie ze stali, aluminium oraz o budowie hybrydowej (wielowarstwowej), z różnymi powłokami: ceramiczną, emaliowaną oraz PTFE, mierząc punktowo wzrost temperatury do momentu osiągnięcia 200°C. Wynika z tego, iż podtrzymanie ciepła podczas gotowania wymaga zatem niższych nakładów energii.

Z powyższych testów wynika jednoznacznie, że hybrydowa, wielowarstwowa konstrukcja patelni zapewnia najbardziej efektywne przewodnictwo ciepła. W związku z tym:

– gotujesz szybciej

– oszczędzasz energię

– obniżasz wydatki

Szybkie nagrzewanie się patelni to również korzyść dla naszego zdrowia i smaku potrawy.

Jeśli zbyt szybko umieścimy mięso czy warzywa na nie do końca rozgrzanej patelni błyskawicznie wchłoną one cały tłuszcz. Z kolei niekontrolowane nagrzewanie i nierównomierne rozprowadzanie ciepła w naczyniu prowadzi do przypalenia potrawy. W takim przypadku będzie ona stanowić zagrożenie dla zdrowia ze względu na obecność akrylamidu (substancji rakotwórczej). Czy zdrowe smażenie w ogóle jest możliwe? Tak, ale po pierwsze wymaga to użycia nieprzywierającej patelni, po drugie dostosowaniu temperatury i czasu smażenia do danej potrawy, a po trzecie zastosowania odpowiedniej techniki przyrządzania potraw, np. popularnej w kuchni azjatyckiej metody stir-fry. Polega ona na krótkotrwałym smażeniu na małej ilości bardzo mocno rozgrzanego oleju. Istotny jest też rodzaj oleju, który nie spali się pomimo wysokiej temperatury. Najodpowiedniejszy będzie np. olej arachidowy, sojowy, ryżowy czy olej z orzechów ziemnych.

Dodatkowymi zaletami trójwarstwowej budowy są niezwykła trwałość i odporność na uszkodzenia, dlatego naczynia te służą długie lata. Można w nich przyrządzać potrawy, także w piekarniku, w temperaturze do 260°C. Spodnią warstwę naczynia stanowi stal magnetyczna, która umożliwia gotowanie na kuchenkach indukcyjnych.

Źródło: Kohersen

Dodaj komentarz

Instagram