Jak poradzić sobie z sierścią zwierząt w mieszkaniu?

Wszechobecna sierść to nieodłączny element mieszkania ze zwierzęciem. Sprzątanie jej bywa wyzwaniem, szczególnie z dywanów, kanap, foteli czy ubrań. Każdy właściciel czworonoga wie, że długotrwałe utrzymanie czystości przy mieszkaniu z pupilem to dość karkołomne zajęcie, dlatego podsuwamy kilka sprawdzonych sposobów, które mogą w tym pomóc.

W domu, w którym mieszkają zwierzęta, najwięcej sierści osadza się na podłodze. Sierść to nie wszystko, bo nieraz dochodzi do niej piasek i brud naniesione przez pupila z zewnątrz. Warto zatem zamiatać podłogę nieco częściej. Zajmie to raptem kilka minut, a zapobiegnie gromadzeniu się brudu i sierści.

Czym usuwać sierść?

W tym celu najlepiej używać szczotki z kilkoma rodzajami włosia, która za jednym zamachem zbiera nie tylko sierść, ale też kurz (jak np. szczotka 3 Action od Viledy). Pamiętajmy jednak o tym, że mieszkając z czworonogiem, utrzymanie podłóg w idealnej czystości może być po prostu niemożliwe, a sprzątanie co 2-3 dni stanie się koniecznością. Dlatego polecamy wyposażyć się w odkurzacz myjący, jak np. model JetClean Pet marki Vileda, który odkurza, myje a także osusza podłogę jednocześnie. Połączenie trzech czynności w jedną pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Obracająca się z prędkością 3000 obrotów na minutę szczotka, wspomagana siłą ssącą, dokładnie zbiera sierść nie tylko z twardych podłóg, lecz również z dywanów. JetClean Pet doskonale sprawdzi się więc przy mieszkaniu z pupilem.

 

 

Pozbądź się sierści z ubrań i tapicerek

Sierść na meblach wypoczynkowych, kocach, poduszkach czy ubraniach to codzienność dla osób mieszkających ze zwierzętami. Usunięcie jej z tego typu tkanin bywa kłopotliwe – włos zwierzęcy często wbija się w materiał lub przywiera do niego w taki sposób, że trudno go zebrać. W tym celu warto wyposażyć się w rękawicę do usuwania sierści. Na rynku znajdziemy modele wykonane z gumy lub włókna o specjalnym splocie. Zasada działania jest bardzo prosta – wystarczy nałożyć rękawicę na dłoń i przetrzeć wybrane miejsce, a sierść przyklei się do jej powierzchni. Jeśli akurat nie mamy w domu tego typu rękawicy, alternatywą może być twarda szczotka zwilżona wodą (np. ryżowa) lub gumowa ściągaczka do szyb, również zwilżona wodą. Do ubrań najwygodniejsza będzie tradycyjna rolka z taśmą samoprzylepną. Pozwoli ona oczyścić odzież, ale też mniejsze elementy tapicerki. Do prania odzieży warto stosować płyn o właściwościach antyelektrostatycznych, który ułatwia wypłukanie sierści.

Sposobów na pozbycie się sierści jest wiele, ale prawdziwym kluczem do utrzymania czystości w domu jest regularne wyczesywanie zwierzaka. Nie należy jednak robić tego na siłę! Jeśli twój pupil nie lubi czesania, zacznij od samego oswajania go ze szczotką. Kolejno wykonaj kilka delikatnych pociągnięć i od razu nagródź go ulubionym smaczkiem lub zabawką. Sesje te wykonuj regularnie, wydłużając odpowiednio czas w miarę przyzwyczajania się czworonoga. Jeśli zauważysz, że zwierzę traci dużo więcej sierści niż zazwyczaj, a przy tym drapie się i wylizuje – koniecznie zasięgnij opinii weterynarza, gdyż tego typu objawy mogą wynikać z problemów zdrowotnych.

 

Źródło: Vileda

Dodaj komentarz

Instagram