Jak wykończyć blat kuchenny z konglomeratu kwarcowego? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, a zarazem największe wyzwanie podczas projektowania. Szczególnie teraz, gdy deweloperzy chętnie łączą przestrzeń kuchenną z salonem, co sprawia, że staje się ona centralnym punktem domu. Rosnące oczekiwania inwestorów sprawiają, że istotny jest każdy szczegół, który świadczy o profesjonalnie wykonanym projekcie – od doboru uchwytów po wykończenie krawędzi blatu.

W zależności od wybranego stylu kuchni mamy możliwość podkreślić jej design lub też go nadać poprzez ozdobne detale – jakimi mogą być chociażby frezowane krawędzie blatu. Szczególnie wdzięcznym materiałem do osiągania nietypowego wykończenia jest konglomerat kwarcytowy, oferowany na przykład przez Technistone. To materiał o stosunkowo niewielkiej wadze, który jednocześnie cechuje się wysoką wytrzymałością oraz elastycznością, która pozwala na łatwe nadanie kształtu, bez obaw o straty materiału. Dodatkowo, konglomerat kwarcowy jest barwiony w masie, co sprawia, że po przecięciu krawędzie wyglądają dokładnie tak samo jak wierzchnia warstwa. Warte zaznaczenia jest również, że pozwala on na bezspoinowe łączenie, dlatego nie należy się obawiać o estetykę krawędzi zdobionych, nawet w tak problematycznych miejscach jakimi są łączenia na szafkach narożnych. Co więcej, blaty wykonane z konglomeratu kwarcytowego najczęściej występują w dwóch grubościach – osiągając 2 lub 3 centymetry, co sprawia, że w zależności od wybranego wariantu oraz rodzaju wykończenia mamy możliwość uzyskać inny efekt wizualny.

Są to jedne z podstawowych rodzajów wykończenia, które poprzez swoją prostotę zachwycą w niejednej kuchni. Ze względu na skromną formę można je wpasować w bardziej finezyjne projekty, które bazują na bogatej kolorystyce. Te opcje sprawdzą się świetnie także w nowoczesnych kuchniach, w których będą dominować surowe materiały i prosta bryła.                                              

¼ Łuku o mniejszym promieniu oraz ćwierćwałek

Są to dwa wykończenia na pozór wyglądające tak samo. Pierwszy z nich posiada jednak zdecydowanie mniejszy kąt zaokrąglenia. Oba rodzaje doskonale dopełnią aranżacje, w których królować będą elementy stylu loftowego. W tym przypadku warto pomyśleć również o zastosowaniu betonu architektonicznego, który uwypukli surowy wygląd konglomeratu.                                                    

Ćwierćwałek obustronny oraz półwałek 

To wykończenia o złagodzonych kształtach, dzięki czemu pozwolą na uzyskanie efektu przytulnego wnętrza.  Warto o nich pomyśleć podczas projektowania wnętrza dla rodziny.  W celu uzyskania oryginalnego efektu możemy przełamać te kształty popularnymi obecnie szafkami z oryginalnym frezowaniem w podłużne pasy. Ćwierćwałek i półwałek znajdą zastosowanie także we wnętrzach rustykalnych, ponieważ nie zakłócą efektu zbudowanego przez inne elementy.                      

Szlifowana krawędź z fazą i pogrubieniem doklejonym oraz szlifowana krawędź z fazą i pogrubieniem z fazą doklejonym do krawędzi

Te dwa typy kształtów są zdecydowanie najbardziej ozdobne i ze względu na nietypową formę mogą stanowić dominujący element dekoracyjny kuchni przy całkowicie gładkich frontach. Jednak ich bogaty rys nie zakłóci również stylistyki skandynawskiej, w której nie brakuje dodatków. W celu uzyskania zdobnego wykończenia konglomeratu wykorzystano dwie płyty, które zostały do siebie doklejone.

Szlifowana krawędź z fazą przyklejona na skos 45°

Jest zdecydowanie najbardziej masywny, co sprawia, że odnajdzie się na przykład w stylu art deco, w którym nie brakuje ciężkich mebli, bogatej kolorystyki oraz wielu zdobnych dodatków.

 

Źródło: Technistone

Dodaj komentarz

Instagram