Jak wyposażenie mieszkania wpływa na samopoczucie?

W jaki sposób i dlaczego materiały wykończeniowe oraz elementy wyposażenia domu mogą oddziaływać na nasze samopoczucie? Jak urządzić mieszkanie, aby czuć się w nim dobrze, jakie wybrać materiały, a których unikać?

Urządzając mieszkanie staramy się, aby było komfortowe i wygodne. Bywa jednak, że czujemy się w nim źle. Trudno nam się zrelaksować, źle śpimy, miewamy częste bóle głowy, odczuwamy ogólne niezadowolenie. Jak to poprawić? Czy wyposażenie mieszkania wpływa na samopoczucie? Tak, jego wpływ jest bardzo duży. Może nawet powodować depresję.

 

dobrze zaprojektowana sypialnia

Stonowane kolory, elementy z naturalnego drewna i przytulnie zaaranżowana przestrzeń tej sypialni sprzyja relaksowi i wyciszeniu. www.home-you.com

 

Czy pomieszczenie może powodować depresję?

Agnieszka Dirks,

artystka, ekspertka Sztuki Pozytywnej i Pozytywnych Przestrzeni

“Jako społeczeństwo indorowe, 90 % czasu spędzamy w jakichś pomieszczeniach. W zależności od jakości sposobu ich zorganizowania, kształtuje się jakość naszego samopoczucia, a w związku z tym też zdrowia. Już w 1925 roku Szkoła Bauhaus udowodniła: „sposób zorganizowania przestrzeni ma bezpośredni wpływ na sposób myślenia i działania jej użytkowników”.

Obecnie w USA prowadzone są śledztwa medyczne pacjentów – pokazują oni miejsca zamieszkania, i pracy. Dzięki tym badaniom ustalono pewne powtarzające się najczęściej prawidłowości. Miejsca zamieszkania i pracy wywierają ogromny wpływ na użytkowników, czego niestety wynikiem bardzo często są choroby fizyczne i psychiczne. Najbardziej wrażliwe są dzieci. Te spędzające dzieciństwo w niewłaściwych pomieszczeniach mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami, problemy z koncentracją, problemy psychologiczne w różnym stopniu nasilenia, aż do depresji. Nawet po zmianie miejsca zamieszkania problemy nie znikają natychmiast, a część z nich zostaje z dorosłym już człowiekiem na zawsze. To powód dla którego szczególnie warto zatroszczyć się o odpowiednie otoczenie dla dziecka, aby dać mu silny fundament na całe życie. Dorośli też niestety narażeni są na wpływ negatywnych pomieszczeń. W ostatnim czasie obserwuje się lawinowy przyrost pacjentów z bardzo podobnymi objawami Zespołu Chorego Budynku. Zjawisko to występuje najczęściej w biurach, gdzie po 2-3 godzinach pracy większość pracowników zaczyna odczuwać zmęczenie oraz dolegliwości towarzyszące, tworzące ogólne złe samopoczucie. To wpływa na psychikę, jest częstym powodem załamań psychicznych, „czarnych myśli”, a w niektórych przypadkach tez depresji. Na użytkowników wpływa wszystko, co znajduje się w pomieszczeniu, wraz z jego murami, instalacjami, systemami tworząc jakość powietrza oraz wszystkie dźwięki i światło (kolor, nasilenie), kształty, faktury i kolory. Dlatego również miejsca zamieszkania kryją często sekretne przyczyny złego samopoczucia mieszkańców. Najczęściej zaczyna się od objawów fizycznego dyskomfortu, mutowania się alergii, z czasem dołącza do tego dyskomfort psychiczny, „dołek”, który zostawiony dalej prowadzi do depresji.”

 

Jak wyposażenie mieszkania wpływa na samopoczucie

Na samopoczucie ma wpływ każdy element wyposażenia mieszkania: jego kolorystyka, materiały wykończeniowe, dobre, atrakcyjne oświetlenie, a także obecność naturalnych roślin. Na zdjęciu lampy wiszące Grant marki Nordlux. www.ardant.pl

 

Materiały i związki źle wpływające na samopoczucie

Często nie zdajemy sobie sprawy ile szkodliwych substancji kryje się w naszych domach i jak bardzo wyposażenie mieszkania wpływa na samopoczucie. Szkodliwe związki mogą być wszędzie: w wykładzinach lub dywanach, meblach, a konkretnie w klejach, farbach i lakierach, a także w tworzywach sztucznych czy dezodorantach. W nowych meblach, a zwłaszcza tych ze sklejki, możemy znaleźć toksyczny formaldehyd. Uwalnia się on w pierwszych dniach, a czasem tygodniach użytkowania. Obniża odporność, uszkadza wątrobę, serce i płuca. Według niektórych badań może być on też czynnikiem zwiększającym częstotliwość występowania wad rozwojowych płodu. Do najbardziej toksycznych substancji zalicza się m.in. również amoniak, benzen, ksylen, nikotynę, tlenek węgla, toulen, trichloroetylen.

Dom to także idealne miejsce dla rozwoju grzybów, pleśni oraz mykotoksyn wytwarzanych przez niektóre gatunki grzybów. Namnażają się one nie tylko w śmieciach czy w psujących się produktach spożywczych, ale również w budynkach i pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi od 20 do 25º C. Do tego dochodzą roztocza, bakterie i alergeny odzwierzęce, które mogą się okazać szczególnie niebezpieczne w przypadku osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego. Urządzenia elektroniczne z kolei emitują szkodliwe promieniowanie. Dlatego nie należy pracować przy komputerze lub oglądać telewizji bezpośrednio przed położeniem się spać. Poza tym, pomieszczenie w którym śpimy powinno zostać wywietrzone.

 

piękna jadalnia

Starajmy się kupować meble sprawdzonych, dobrych producentów. Wnętrze zaprojektowane przez Malwinę Morelewską, fot. Yassen Hristov. www.archistory.pl

 

Otaczaj się naturalnymi materiałami

Kryształowa umywalka z oferty Arezzo Crystals. www.arezzocrystals.pl

 

Urządzając mieszkanie warto wybierać produkty wykonane z naturalnych materiałów, takich jak np. drewno. Jest ciepłe i przyjazne, dobrze oddziałuje na samopoczucie. Zamiast syntetycznych tkanin, lepiej zastosować naturalne, jak np. wełnę, bawełnę czy len. Tworzywa sztuczne można zastąpić szkłem lub metalem. Wspaniałym materiałem do zastosowania w postaci dodatków jest także kamień. Poza tym warto kupować produkty sprawdzonych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość wykonywanego towaru zamiast korzystać jedynie z okazji niewiadomego pochodzenia.

 

szafka nocna

Szafka nocna Troost wykonana z litego drewna dębowego, nogi z drewna bukowego pomalowanego farbą wodną. www.borcas.eu

 

Jak kolory wpływają na samopoczucie?

Marta Chowańczak,

Marketing Manager Tikkurila

“Wpływ kolorów na samopoczucie został udowodniony naukowo. Wiedząc, jak barwy wpływają na nastrój, możemy zaaranżować przestrzeń, w której będziemy czuć się po prostu dobrze. Kojące zmysły zielenie czy uspokajające błękity dobrze sprawdzą się w sypialni, gdzie stworzą przytulną atmosferę, sprzyjającą relaksowi po ciężkim dniu. Nie najlepszym wyborem do tego pomieszczenia będą energetyczne żółcienie, szczególnie w dużych dawkach. Choć wnoszą powiew optymizmu do domowych wnętrz, zbyt mocno mogą pobudzać zmysły przed snem. Z powodzeniem wykorzystamy je natomiast w strefie dziennej. Soczyste cytrusowe odcienie w pokoju do pracy pobudzą twórczą kreatywność, a w kuchni – apetyt. Głód wzmaga

będzie też czerwień. Kolor ten przyspiesza przepływ krwi i dodaje wigoru, jednak w nadmiarze może szybko męczyć. W przestrzeń biurową wpasują się fiolety, które będą sprzyjać koncentracji, a do salonu ciepłe brązy i beże, które będą odpręża i dawać poczucie bezpieczeństwa, budując elegancki klimat wnętrza.”

 

jakie kolory do sypialni?

Ściana i wezgłowie pomalowane farbami Tikkurila Optiva Nature Matt. www.tikkurila.pl

 

Kojące jasne pastele

Preferencje dotyczące doboru kolorów są różne. Każdy człowiek ma swoje ulubione, ale jedno jest pewne: jasne, ciepłe beże, złamane biele, śmietanki czy kremy przełamane delikatnymi kojącymi pastelowymi odcieniami zieleni, niebieskiego lub czerwieni rozjaśnią każde pomieszczenie i z pewnością wpłyną optymistycznie na nasze samopoczucie. Zdecydowanie lepiej będziemy się w nich czuli niż w ciemnych i zimnych kolorach.

 

piękne płytki

Płytki z kolekcji Interval w delikatnych, pastelowych odcieniach brązu i niebieskiego. www.Tubadzin.pl

 

Otwórz przestrzeń

Zastanawiając się jak wyposażenie mieszkania wpływa na samopoczucie, trzeba wziąć także pod uwagę ilość przedmiotów, mebli i dodatków, jakie gromadzimy w domu. We wszystkim należy zachować umiar. Brak dekoracji z pewnością uczyni wnętrze pustym i zimnym, ale przeładowanie nimi również nie jest polecane. Duża ilość dodatków i bibelotów wprowadza do pomieszczenia nieład. Możemy poczuć się nimi przytłoczeni, wręcz zagubieni.

 

jak urządzić salon

Wnętrze zaprojektowane przez projektantki z pracowni Mikołajska Studio, fot. Jakub Dziedzic. www.mikolajskastudio.pl

 

Wybierz duże okna

Naturalne światło wpadające w ciągu dnia przez okna ma bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Dzięki niemu wnętrze wydaje się przestronniejsze i bardziej przyjazne. Starajmy się odsłaniać okna w ciągu dnia, aby wpadło przez nie jak najwięcej światła. Osoby zamierzające kupić nowe mieszkanie lub budujące dom, oprócz rozkładu i wielkości pomieszczeń powinny zwrócić uwagę na wielkość okien oraz usytuowanie ich względem stron świata. Atrakcyjny widok przez okno to kolejny ważny aspekt.

 

duże okna

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne z aluminium z systemem AWISlide. www.awilux.pl

 

Dobre oświetlenie

Po zachodzie słońca należy zadbać o dobre sztuczne oświetlenie. W gabinecie oraz w kuchni powinno być jasne, dobrze oświetlające miejsce pracy. W salonie i sypialni możemy pokusić się o cieplejsze odcienie światła. W każdym pomieszczeniu, oprócz oświetlenia sufitowego, powinny znaleźć się również inne źródła światła jak kinkiety czy lampy stojące. Interesującą propozycją są obecnie lampy sterowane zdalnie i mogące zmieniać kolory światła w zależnie od upodobania, nastroju lub chwilowej potrzeby.

 

inteligentne oświetlenie

Lampa biurkowa Wellness. www.philips-hue.com

 

Zwróć uwagę na hałas

Tomasz Korczyński,

Product & Training Manager Gorenje

“Hałas i zgiełk to coś do czego przywykliśmy – zwłaszcza w wielkich miastach. Ale dom to nadal nasza oaza ciszy i spokoju. Dlatego urządzamy go w taki sposób, by czuć się w nim komfortowo. Otaczamy się pięknymi meblami, roślinami i dekoracjami.

A co ze sprzętem AGD? Przy jego wyborze często zwracamy uwagę nie tylko na wygląd i funkcjonalność, lecz także na poziom hałasu jaki te produkty wytwarzają w trakcie swojej pracy. Emisja dźwięków jakie generuje sprzęt AGD nie ma co prawda wpływu na pogorszenie się naszego słuchu, ale na nasze samopoczucie już tak. Większość z nas ceni sobie spokój i harmonię w zaciszu domowym. Czasem hałas to skutek nieprawidłowego podłączenia, złego ustawienia czy wypoziomowania, a czasem parametrów urządzenia. Do najgłośniejszych z nich należy niewątpliwie pralka, która podczas wirowania emituje najmniej przyjemne dźwięki, zaraz potem najbardziej hałasować potrafią: okap kuchenny, zmywarka a na końcu lodówka. Warto zatem zwracać uwagę na parametry głośności. Marka Gorenje swoje sprzęty wyposażyła w silniki Inverter PowerDrive, gwarantujące pełną wydajność przy znacznie cichszej pracy. Tryb nocny zmywarek i doskonała izolacja układu chłodzenia lodówek są w stanie maksymalnie wyciszyć poziom emitowanych dźwięków. To ma znaczenie.”

 

jakie wybrać AGD

Urządzenia AGD do zabudowy z oferty Gorenje. www.gorenje.pl

 

Zapachy

Nie bez przyczyny agenci nieruchomości często przed wizytą potencjalnych kupców zaparzają w oferowanej nieruchomości kawę, przynoszą pachnące ciasto lub po prostu rozpylają we wnętrzu podobne zapachy. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak węch wpływa na nasze samopoczucie. Ładne zapachy wprawiają nas w dobry nastrój, natomiast brzydkie powodują, że nie mamy ochoty przebywać w danym pomieszczeniu. To dlatego tak źle reagujemy na wszelkie sztuczne, szkodliwe substancje. Podczas zakupu mebli, dywanów, wykładzin oraz wszelkich innych materiałów wykończeniowych warto je w sklepie powąchać. W końcu ten zapach będzie nam towarzyszył dłużej. Polecanym rozwiązaniem jest także stosowanie perfum do wnętrz lub pałeczek zapachowych lub świec, ale tych przygotowanych na bazie naturalnych składników.

 

zapachy w domu

Pałeczki zapachowe Herbal Ylang-ylang. Formuła na bazie olejków (100% pochodzenia naturalnego) tworzy wyróżniający się aromat o właściwościach sprzyjających tworzeniu harmonijnego otoczenia. www.zarahome.com.pl

 

Znajdź miejsce na pamiątki

Mieszkanie to nasz azyl, w którym mamy się dobrze czuć i miło spędzać czas. Nie wystarczy urządzić je modnie, aby przypominało bezimienne wnętrze z katalogu. Starajmy się otaczać przedmiotami, które są dla nas przyjazne i przywołują miłe wspomnienia. To mogą być pamiątki z podróży, rodzinne fotografie czy upominki otrzymane od bliskich. Szczególne miejsce powinny zajmować te wykonane własnoręcznie. Dzięki takim dodatkom mieszkanie nabiera osobistego charakteru.

 

fotoksiążki cewe

Zdjęcia to niezwykle miłe pamiątki. Warto kilka powiesić na ścianie lub ustawić na komodzie. www.cewe.pl

Tekst: M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm

2 komentarze

Filipreply
Lipiec 19, 2022 1:46 pm

Wszystko ma znaczenie, zapachy, dodatki, światło… W dobrze oświetlonych przestrzeniach czujemy się komfortowo, a samo wnętrze wydaje się być bardziej przytulne. Nie tylko kolory ścian, ale i kolor światła wpływa na nasze samopoczucie. Dlatego stosuję oświetlenie ledowe, które kupiłem w dobrej cenie tutaj https://mlamp.pl/pl/menu/lampy-led-788 – dzięki ciepłej barwie łatwiej mi się odprężyć.

Viva Domreply
Lipiec 19, 2022 1:55 pm

Tak, światło odgrywa bardzo ważną rolę i nadaje wnętrzu klimatu:)

Dodaj komentarz

Instagram