Madrycki Festiwal Designu 2020 z dwoma projektami z amerykańskiego drewna liściastego

W trakcie Festiwalu Designu w Madrycie, który potrwa przez cały luty 2020 roku, goście wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi gatunkami amerykańskiego drewna liściastego – tulipanowcem oraz czerwonym dębem amerykańskim. Już od 1 lutego 2020 roku przez kolejne dwa tygodnie przy wejściu do Casa de Campo oglądać będzie można MultiPly, ośmiometrowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pawilon wykonany wyłącznie z drewna amerykańskiego tulipanowca. Odwiedzający będą ponadto mogli poznać finałowe projekty konkursu Toca Madera (Dotknij drewna) – „nieskończone przedmioty”, które przetrwają próbę czasu, wykonane z czerwonego dębu amerykańskiego.  Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC).

 

Trójwymiarowa, przypominająca labirynt konstrukcja MultiPly wykonana została z elastycznego systemu 12 modułów CLT (drewna klejonego krzyżowo) z amerykańskiego tulipanowca; moduły zespojone są cyfrowo wykonanymi łącznikami, zupełnie jak meble gotowe do samodzielnego montażu. Co ważne, 32 m3 tulipanowca użytego do produkcji MultiPly jest magazynem dla 22 ton dwutlenku węgla, a ilość zużytego do budowy tej konstrukcji surowca została zastąpiona naturalnym przyrostem w amerykańskich lasach w czasie krótszym niż dwie minuty. Instalacja stanowi odpowiedź na dwa największe wyzwania naszych czasów: rosnące problemy mieszkalnictwa i pilną potrzebę walki ze zmianami klimatu.

– Głównym celem tego projektu jest wywołanie publicznej dyskusji na temat tego, w jaki sposób można sprostać wyzwaniom środowiskowym, wdrażając innowacyjne i przystępne cenowo budownictwo – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel Waugh Thistleton Architects, studia, które odpowiada za projekt i od dziesięcioleci przoduje w budownictwie drewnianym. – Na rynku panuje kryzys w dziedzinie mieszkalnictwa oraz emisji CO2, dlatego uważamy, że budownictwo z wykorzystaniem wszechstronnych i zrównoważonych materiałów, takich jak tulipanowiec, jest ważnym sposobem na rozwiązanie tych problemów – dodał Andrew Waugh.

 

Więcej informacji na stronie organizatora:

https://madriddesignfestival.com/actividad/multiply-ahec/

 

Dotknij drewna

Podczas lutowego Festiwalu Designu w Madrycie zaprezentowane zostaną także projekty finalistów konkursu Toca Madera (Dotknij drewna), do którego początkowo zgłosiło się aż 184 młodych projektantów z całej Hiszpanii. 30 wybranych przez jury uczestników miało za zadanie zaprojektować i wykonać z czerwonego dębu amerykańskiego „przedmioty nieskończone”, które przetrwają próbę czasu. Wszystkie z nich powstały w warsztacie La Navarra w Torrejón de Ardoz w Madrycie, a surowiec do projektów dostarczyła firma AE Maderas.

Wyróżnienie 3 finalistów konkursu stanowić będzie zwieńczenie długiego procesu, który zapoczątkowała specjalna sesja poświęcona wprowadzeniu do projektu. W jej trakcie uczestnicy zapoznali się z zasobami amerykańskich lasów liściastych, zrównoważoną gospodarką leśną, a także poznali różne gatunki drewna liściastego pochodzące z kontynentu północnoamerykańskiego. Mieli ponadto okazję, aby bezpośrednio współpracować ze znanymi postaciami świata designu, takimi jak brytyjski projektant i twórca mebli Sebastian Cox, hiszpańska architektka Izaskun Chinchilla znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone projektowanie, czy hiszpański projektant mebli Antonio Serrano.

Do kolejnego etapu zakwalifikowano dwanaście projektów, które poddane zostały dalszemu rozwojowi pod czujnym okiem Sebastiana Coxa. Młodym projektantom zapewnił wsparcie merytoryczne i praktyczne, które pozwoliło uzyskać możliwie najlepsze efekty ich pracy

Po drugiej selekcji projektanci wzięli aktywny udział w produkcji swoich projektów podczas warsztatów, a przy okazji nauczyli się, jak oceniać wpływ tworzonych projektów na środowisko, biorąc pod uwagę zużycie energii potrzebnej do produkcji oraz ilość wytwarzanych odpadów. Powstałe dzieła będzie można będzie oglądać w okresie od 29 stycznia do 29 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Fernána Gómeza. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w dniu 15 lutego 2020 roku.

Więcej informacji na stronie organizatora:

https://madriddesignfestival.com/actividad/toca-madera/

 

DREWNO TULIPANOWCA

Tulipanowiec występuje we wszystkich amerykańskich lasach, a ich obszar co minutę zwiększa się o powierzchnię jednego boiska piłkarskiego. Obecnie obszar występowania tulipanowca zajmuje 110 milionów hektarów, co odpowiada łącznej powierzchni Francji i Hiszpanii. Dzięki temu jest to surowiec zrównoważony i przyjazny dla środowiska, zważywszy szczególnie, że jest to jeden z najobficiej występujących gatunków w lasach liściastych USA, stanowiąc 7,7% całkowitego drzewostanu Ameryki Północnej. Nawet po uwzględnieniu wyrębu, ilość tulipanowca w lasach amerykańskich zwiększa się o 19 milionów metrów sześciennych rocznie.

Źródło: AHEC

Dodaj komentarz

Instagram