Świat dziecka
Male dzieci szczególnie potrzebują ciepła domowego ogniska, miłości i przytulności. Bardzo ważny jest dla nich dom, a także otaczanie się ulubionymi przedmiotami, stałe nawyki. Aranżując pokój dla swojej pociechy zadbajmy, aby był on przytulny i przyjazny dzieciom. Wybierajmy jasne, ciepłe i stonowane kolory, miękkie i miłe w dotyku tkaniny, atrakcyjne dekoracje. Bardzo bogata i ciekawa oferta artykułów dla dzieci już jest dostępna na WestwingNow.pl. Pięknie zaaranżowane wnętrza to nie tylko domena dorosłych, uczmy tego dzieci już od najmłodszych lat.
W świecie dorosłych
Co czyni dom takim szczególnym dla nas, dla dorosłych? Dom to nasz azyl, miejsce, w którym czujemy się nieskrępowani po długich godzinach spędzonych w biurze czy w delegacjach. To również miejsce z historią naszego życia. Nie wstydźmy się jej pokazać. Zawieśmy prace naszych dzieci, ustawmy rodzinne zdjęcia, pamiątki z podróży. Te drobne elementy personalizują nasze mieszkanie, mówią o nas. W końcu dom urządzamy dla siebie i własnej wygody. Wpuśćmy do niego jak najwięcej światła. W widnych i jasnych pomieszczeniach z pewnością poczujemy się lepiej niż ciemnych i ponurych. Nie zapomnijmy też o roślinach – mają zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Teraz już tylko pozostaje rozsiąść się wygodnie na ulubionym fotelu lub kanapie jak Alex Eagle, dyrektor kreatywna The Store w Soho House Berlin i Soho Farmhouse oraz właścicielka The Alex Eagle Studio.
Idealne tło
Wbrew pozorom, ściany i ich barwy mają bardzo duży wpływ na wygląd naszego mieszkania. Dobrze dobrany kolor będzie świetnie współgrał z wyposażeniem pokoju, dzięki czemu meble oraz dodatki zostaną wspaniale wyeksponowane, jak np. na zdjęciu poniżej. W tej aranżacji, pomimo bardzo oszczędnej i monochromatycznej kolorystyki mebli, kompozycja jest czytelna i ciekawa – dzieje się tak za sprawą białej ściany, która tworzy idealne tło.
Spójność kolorystyczna
Kolory oraz ich zestawienia mają na nas bardzo duży wpływ. W dużej mierze to od nich zależy jak będziemy się czuli w danym pomieszczeniu, jaki przybierze ono charakter i jakiej nada atmosfery. Z pewnością w domu lepiej będziemy się czuli w kolorystykach bardziej neutralnych, które będą działały na nasze zmysły uspokajająco i wyciszająco, ale nie powinny być również zbyt monotonne. Pamiętajmy również, aby kolory uzupełniały się tak, by tworzyły harmonijną całość, jak np. widać na zdjęciu poniżej. Do stworzenia idealnej kompozycji kolorystycznej niezbędne jest użycie właściwej, bazowej barwy lub barw i dodanie akcentów. Akcenty kolorystyczne mają wzbudzać zainteresowanie – powinny więc przykuwać wzrok i zaskakiwać w przyjemny sposób – ale nie mogą drażnić, przytłaczać czy wydawać się nie na miejscu.
Materiały i faktury
Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o atmosferze danego pomieszczenia czy całego mieszkania są użyte materiały oraz ich faktury. Z pewnością we wnętrzu, w którym dominuje szkło, metal oraz gładkie, połyskujące powierzchnie poczujemy chłód. W takim z kolei, w którym mamy styczność z grubymi, mięsistymi tkaninami, chropowatym drewnem, puszystym dywanem będzie nam milej i przytulniej. Faktury i sposób wykończenia materiałów nadają również wnętrzu urozmaicenia i wydobywają głębię koloru. Można to zauważyć stosując monochromatyczną kolorystykę bądź jeden kolor, ale zestawiając ze sobą przedmioty o różnych fakturach.
Oświetlenie
Mistrzem kreowania atmosfery w domu jest oświetlenie. W zależności od jego natężenia i ciepła możemy zbudować w domu różne sceny. Starajmy się stosować oświetlenie różnorodne. Nie skupiajmy się jedynie na lampach wiszących. To właśnie te dodatkowe, jak stojące, kinkiety czy delikatne wbudowane podświetlenia budują w domu nastrój.
Blask i zapach świec
Aranżując mieszkanie nie zapominajmy również o zapachach. One także w pewien sposób kreują i przede wszystkim personalizują wnętrze. Składa się na niego zarówno zapach mebli jak i nas samych, używanych przez nas perfum. Wspaniałym uzupełnieniem będą również zapachowe świece, które same w sobie stanowią kwintesencję budowania nastroju. W ich blasku od razu czujemy się bardziej nastrojowo, romantycznie. Te wykonane ręcznie, z dodatkiem olejków eterycznych umilą każdy wieczór spędzony w domu.
Atmosfera sterowana zdalnie
Przyjemne oświetlenie w domu możemy również uzyskać sterując nim zdalnie. Na rynku dostępne są inteligentne systemy zarządzania oświetleniem, np. firmy ABB, dzięki którym można zaprogramować najbardziej przydatne dla nas funkcje, a korzystanie z nich odbywa się poprzez intuicyjne przyciski szybkiego dostępu. Dzięki temu możemy ustawić światło idealnie dopasowane do naszych najczęstszych domowych aktywności, jak np. przygotowywanie obiadu w kuchni, wieczorne oglądanie filmów w salonie, sprzątanie lub popołudniowe odrabianie lekcji z dziećmi. Oświetlenie możemy również zaprogramować w taki sposób, aby ulubiona scena świetlna zapalała się wraz z naszym wejściem do domu. W ten sam sposób możemy sterować również temperaturą oraz domowymi sprzętami – wszystkimi elementami, jakie zainstalowane są w inteligentnym domu.
Tekst M. Ćwikła, zdjęcia serwisy prasowe firm