Niezbędnik każdego ogrodnika

Dobre narzędzia do pracy w ogrodzie to podstawa. A na balkonie? Idealnie sprawdzi się zestaw Gardena. Jest poręczny, nieduży i zawiera podstawowe narzędzia. Czy warto go mieć?

Na balkonie trudno operować szpadlem czy grabiami. Potrzebne są narzędzia o niewielkich rozmiarach. Takie produkty sprawdzą się również w ogrodzie – wszędzie tam, gdzie jest utrudniony dostęp lub jest mało miejsca. Ciekawą propozycją jest zestaw narzędzi oferowany przez markę Gardena. Od jakiegoś czasu testuję go pod kątem wygody pracy i wytrzymałości produktów. Dla mnie to dwie podstawowe cechy. Narzędzia muszą być dobrze wyprofilowane, aby wygodnie się nimi pracowało i muszą być wytrzymałe. Niestety wcześniej często zdarzało mi się się kupować łopatki (różnych firm), które podczas pracy wyginały się, a sekatory po krótkim czasie tępiły się.

W tym przypadku nic takiego się nie dzieje. Narzędzia są wygodne, mocne i po kilku tygodniach pracy nie noszą śladów użytkowania. Ale od początku:)

Poręczne opakowanie

Narzędzia umieszczone są w wygodnym, zamykanym pojemniku z przegródkami, który dodatkowo wyposażony jest w uchwyt. Można go więc zawiesić np. na poręczy balkonu, dzięki czemu narzędzia są zawsze pod ręką. Pojemnik wykonany jest z tworzywa sztucznego i z tego samego materiału jest pokrywa, która chroni narzędzia przed deszczem. Pokrywa pełni jeszcze jedną funkcję – otóż po ściągnięciu służy także jako szufelka. Pojemnik jest ciemnoszary i niewielkich rozmiarów, nie rzuca się więc w oczy. Zestaw zawiera podstawowe narzędzia do pracy: łopatkę, sekator, grabki i zmiotkę.

Niezastąpiona łopatka

Po wcześniejszych doświadczeniach z łopatkami innych firm, to narzędzie interesowało mnie najbardziej. Jest to produkt niezbędny do pracy w ogrodzie czy na balkonie, moje must have. Taka łopatka służy nie tylko do sadzenia kwiatów w doniczkach, ale również tych na rabacie czy do pracy w ogrodzie warzywnym. Musi być trwała, mocna i wygodna.

Ta jest metalowa, a rękojeść ma z tworzywa sztucznego. Jest bardzo dobrze wyprofilowana, dobrze trzyma się w ręku, a część robocza, czyli łyżka jest dość szeroka z podwyższonymi bokami. Dzięki temu jednorazowo można nabrać na nią sporo np. ziemi czy piachu i nabrany materiał nie spada z niej. Jest bardzo mocna. Nawet pod dużym naciskiem rączka nie wygina się. Jestem z niej bardzo zadowolona.

Sekator z blokadą

To podstawowe narzędzie do pracy ogrodzie. Ja nie rozstaję się z ręcznym sekatorem przez cały sezon. Zawsze coś jest do przycięcia, skrócenia. Takim małym sekatorem ucinamy przekwitłe kwiatostany, kwiaty do wazonu oraz wszelkie cienkie gałązki na krzewach, pnączach czy młode gałązki na drzewkach.

Sekator dołączony do tego zestawu ma ostrze ze stali nierdzewnej, natomiast rękojeść wykonana jest z tworzywa. Bardzo wygodnie pracuje się tym narzędziem. Idealnie leży w dłoni, natomiast miękkie elementy w górnej części rękojeści zapobiegają wyślizgiwaniu się sekatora i nie obciążają nadgarstków, niezależnie od pozycji cięcia. Sekator ma blokadę, więc można go bezpiecznie przechowywać oraz 2-stopniową regulacją rękojeści. Mniejsza szerokość rękojeści jest szczególnie poręczna dla osób o mniejszych dłoniach oraz podczas cięcia gałązek o mniejszej średnicy.

Sekator ma bardzo ostre ostrze, który umożliwia precyzyjne cięcie.

Pazurki

Dołączone do zestawu pazurki służą zarówno do wyrównywania powierzchni gleby jak i jej spulchniania. To również doskonałe narzędzie, przy pomocy którego można usuwać chwasty na grządce warzywnej czy na rabacie, gdzie zwykle brakuje miejsca na operowanie dużymi narzędziami ogrodniczymi.

Mają ergonomiczny kształt, a same pazurki są dobrze wyprofilowane, dzięki czemu wygodnie się nimi pracuje. Są mocne i trwałe. Rękojeść nie wygina się nawet podczas wykopywania uporczywych chwastów.

Zmiotka i szufelka

Po skończonej pracy trzeba posprzątać. Rozsypaną ziemię, piasek czy suche listki trzeba zamieść. Do tego przyda się dołączona do zestawu szczotka i szufelka, która jednocześnie pełni zadanie pokrywy opakowania na narzędzia. Szczotka ma miękkie i gęste sztuczne włosie. Dobrze się nią zamiata, natomiast rant szufelki wykonany jest z miękkiej gumy, która dobrze przywiera do podłoża i śmieci lądują na zmiotce, a nie pod nią.

Podsumowanie

Muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolona z tego zestawu. Nie zajmuje wiele miejsca, ale zawiera podstawowe narzędzia do pracy na balkonie czy w ogrodzie, bez których nie sposób się obejść. Są dobrej jakości i trwałe, z pewnością posłużą mi przez wiele sezonów. Dzięki ergonomicznym kształtom, pracuje się nimi wygodnie i dobrze leżą w ręce. Są również ładne. Niebieskie i pomarańczowe wstawki ożywiają wygląd narzędzi. No i w końcu mam swoją własną skrzyneczkę na narzędzia:)

Więcej informacji: www.gardena.pl

Tekst i zdjęcia M. Ćwikła

Dodaj komentarz

Instagram