Ogród w czerwcu

Optymalne gospodarowanie wodą to podstawa prawidłowego wzrostu i rozwoju każdej rośliny. Podlewajmy więc rośliny, a będą pięknie i bujnie rosły.

GARDENA Comfort zraszacz AquaContour automatic służy do nawadniania indywidualnie wybranych obszarów ogrodu o praktycznie dowolnym kształcie i powierzchni do 350 m². Możliwość programowania zasięgu wyrzutu. www.gardena.pl

W tym roku ciepło szczególnie daje się we znaki. Co prawda pojawiają się ulewne deszcze, ale i tak ogród musi być systematycznie podlewany. Warto jednak mieć na uwadze, że nadmierne nawadnianie może być równie szkodliwe, co przesuszanie. Umiejętne zarządzanie wodą wymaga wiedzy i umiejętności. Idealnym rozwiązaniem jest automatyczne podlewanie z zastosowaniem np. linii kroplującej GARDENA Micro Drip-System, która stopniowo i równomiernie nawilża glebę, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody lub jej spływaniu. Dzięki temu każda roślina otrzymuje tyle wody ile potrzebuje. Co ważne, system sterowany automatycznie włącza się zawsze o tej samej porze, niezależnie czy jesteśmy w domu czy nie. Jednak nie każdego na niego stać. Tańszą alternatywą są zraszacze. Po nawodnieniu kawałka terenu przestawiamy go i nawadniamy następny, natomiast miejsca niedostępne pozostaje podlać ręcznie. Najlepiej podlewać rano. Rośliny mają wtedy zapas wody, który pozwoli im przetrwać upalny dzień, poza tym o tej porze występuje mniejsze parowanie niż w południe.

Rośliny kubłowe

Systematycznie podlewamy je, a rośliny kwitnące powinny być raz w tygodniu zasilane. Przekwitnięte kwiatostany usuwamy. Dzięki temu rośliny będą lepiej kwitły i krzewiły się.

W stawie ogrodowym

Można go obsadzać roślinami. Woda jest już na tyle ciepła, że nie trzeba obawiać się strat.

W czasie upałów woda paruje. Dlatego należy sprawdzać czy rośliny mają zapewniony odpowiedni poziom wody. W tym czasie (w starszych obiektach) można dzielić rośliny takie jak np. żabieniec, łączeń, czermień, kmieć wodną, irysy i sadzimy je na nowo.

 

Tekst M. Ćwikła, zdjęcie serwis prasowy Gardena

Dodaj komentarz

Instagram